חיים בלב השיפוץ
חיים בלב השיפוץצילום: PEXELS

בית או אתר בנייה?

שיפוץ בית באופן מקיף הופך לא פעם לסיוט במיוחד כשנשארים לגור בבית. בין אם מדובר על שבירת קירות, ריצוף חדש, החלפת הכלים הסניטריים, טיח וצבע או התקנת מטבח חדש, בניית אי למטבח, התקנת שיש ועוד.

חשוב להיערך מראש במידה ונשארים לגור בבית. הבית יהפוך למעשה לאתר בניה שבו אבק שאינו בריא לנשימה, עם לכלוך רב, ללא תשתיות של מים וחשמל וגם פחות בטיחותי.

כשיש ילדים קטנים במשפחה הדבר האופטימלי הוא להשכיר דירה לתקופת השיפוץ או להיעזר בקרובי משפחה שניתן ללון אצלם. גם מעבר לבית מלון הוא אופציה אך העלויות יהיו יקרות. במידה והשיפוץ יותר נקודתי כמו: התקנת מטבח או שיפוץ חדר האמבטיה אפשר ללון בבית אך לנקוט בפעולות מסוימות לפני שמתחילים לשפץ.

תוחמים את האזור בו משפצים ומתכננים

בהנחה שהשיפוץ במטבח ובחדרי האמבטיה ניתן בכל פעם לתחום את האזור בו המשפצים עובדים על מנת שבני הבית לא יכנסו לשם. זה יכול להיות ניילון עבה, קיר גבס או כל דרך אחרת בה הלכלוך והאבק באזור השיפוץ לא יחדרו לכל שטח הבית. חשוב לתכנן מראש את השיפוץ לא רק מבחינת התקציב אלא אף מבחינת המגורים בדירה.

עוד לפני התחלת העבודות יש לקחת את המידות, להזמין את הריצוף, החיפויים, הכלים הסניטריים וכד' ולא להשאיר דברים כאלו לדקה ה-90. כך גם ניתן להכין את אזור השיפוץ, להוציא את התכולה והריהוט מאותו אזור ולהעביר אותם למיקום אחר בבית.

עם זאת, גם אם תחמתם את אזור השיפוץ, חשוב לכסות את הרהיטים בניילון כדי שלא תצטבר עליהם כמות גדולה של אבק וכדי שהם לא ייפגעו. גם כחלק מהתכנון ניתן לבקש מהקבלן להתחיל עם אזור המטבח למשל ובסיום לעבור לחדר הרחצה. אם השיפוץ מקיף יותר, עדיף שהקבלן יתרכז באזור הסלון והמטבח ורק אחר כך יעבור לחדרי השינה ולחדרי האמבטיות וכך תשנו את המיקום שלכם לפי הסדר. ההמלצה היא תמיד להשאיר אמבטיה אחת פנויה כדי שתוכלו להתקלח בבית.

לארגן מטבח חלופי

כדי שלא תיוותרו ללא מטבח ארגנו מטבחון לצורך בישול ארוחות וחימום המזון. סדרו פינת קפה עם קומקום חשמלי, מיקרוגל לחימום, גזייה לבישול והשתדלו להקפיא אוכל שהכנתם מראש על מנת שלא תצטרכו לבשל. השתמשו בכלים חד פעמיים גם למען הכשרות וגם כי פשוט לא יהיה לכם כיור לשטיפת כלים, למרות שאם חדר האמבטיה פנוי ניתן לשטוף שם את הכלים באופן זמני.