התפתחות בפרשה: נפתחה חקירה נגד יהודה משי זהב

יו"ר זק"א שוויתר על פרס ישראל חשוד בביצוע עבירות מין לכאורה. החקירה הוטלה על היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בלהב 433.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , א' בניסן תשפ"א

התפתחות בפרשה: נפתחה חקירה נגד יהודה משי זהב-ערוץ 7
יהודה משי זהב
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

המשטרה הודיעה הערב (ראשון) כי הוחלט לפתוח בחקירה נגד יהודה משי זהב בחשד לביצוע עבירות מין לכאורה.

החקירה הוטלה על היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בלהב 433.

משי זהב, יו"ר זק"א, ויתר על קבלת פרס ישראל למפעל חיים בעקבות תחקיר עיתון ''הארץ'' שהביא עדויות לעבירות מין שביצע לכאורה כלפי גברים ונשים.

רחלי גוטליב-רושגולד, סמנכ"לית עמותת "מגן" אמרה כי מאז פרסום התחקיר הגיעו אליהם תלונות נוספות. "נשים שדיברו איתי חוו התקפי חרדה ופתאום הכל חזר אליהן. הן מאוימות ומפוחדות. יש עדויות גם מהשנים האחרונות, הבנו שאנשים בסביבתו מודעים לזה ולא עושים שום דבר".

גוטליב-רושגולד הסבירה ברשת ב' כי בשביל שבדיקת המשטרה תבשיל לכדי כתב אישום, צריך עדויות והוכחות מוצקות. "כשמופעל כוח כל כך גדול ויש הרתעה כל כך גדולה כלפי נפגעות - הרבה פעמים הן נסוגות". גוטליב-רושגולד הסבירה על המורכבות איתה מתמודדים הנפגעים והנפגעיות, והדגישה כי כשמדובר באדם בעל השפעה, כמו משי זהב, הפחד הוא כפול. את התלונות נגדו תבדוק יחידה בלהב 433.

"צריך להבין שיש כאן קושי גדול כי משי זהב הוא אדם עם המון כוח והשפעה בחברה החרדית", אמרה. "מי שעובר פגיעה מינית מפחד". עם זאת, סמנכ"לית עמותת מגן ציינה כי הנושא של פגיעות מיניות במגזר החרדי כבר אינו מושתק כמו בעבר, ויש מי שמטפל בו. "היום זה כבר מעל פני השטח וזה מייצר הרבה הרתעה". רמה נוספת של מורכבות היא העובדה שמשי הוא אדם שגם עשה הרבה טוב לאנשים - דבר היוצר דיסוננס, כך לדבריה. "יש כאן אמירה מאוד חדה - אם אתה פוגע, לא משנה כמה טוב עשית, הכול נמחק כשמתגלה כזה רוע".