לאחר משוכת הנגיף - היזמים עם הפנים לנדל"ן

אין ספק כי משבר הקורונה השפיע במידה רבה על ענפים שונים במשק ועל הכלכלה בכלל. עם זאת, דווקא ענף הנדל"ן הצליח להתרומם ואף להתעצם.

, ט"ז בניסן תשפ"א

לאחר משוכת הנגיף - היזמים עם הפנים לנדל"ן-ערוץ 7
יזמות נדל"ן. אילוסטרציה
צילום: Depositphotos

אין ספק כי משבר הקורונה השפיע במידה עצומה על ענפים שונים במשק ועל הכלכלה בכלל. יחד עם זאת, דווקא ענף הנדל"ן, שסבל מתחזיות עגומות בתחילת המשבר, הצליח להתרומם ואף להתעצם.

כיום אנו עדים לעלייה בביקושים, עליות מחירים ותנועה רבה בענף, אבל האם זו בועה שסופה להתפוצץ? האם יש על מה להסתמך כאשר מבצעים השקעת נדל"ן גדולה ואיך מבצעים השקעות נדל"ן בטוחות?

ביקוש גבוה, או בועה שעתידה להתפוצץ

עו"ד יוני לוי, עורך דין נדל"ן בעל משרד עורכי דין מוביל, שכבר הספיק לעשות כברת דרך ניכרת בתחום, מציין כי השינוי שחל בשוק המקרקעין בשנה האחרונה הפתיע אפילו את בכירי התחום. המשבר נפתח עם תחזיות עגומות במיוחד לשוק הנדל"ן.

רבים צפו ירידות בביקוש, ירידות מחירים והפסדים ניכרים למשקיעי נדל"ן, אבל המציאות חזקה מכל דמיון והתחזיות העגומות הצליחו להתהפך על פיהן.

כיום שוק הנדל"ן דווקא נהנה מפריחה מפתיעה, ביקוש גבוה והרבה אופטימיות, אבל יש גם את מי שמקפידים לשדר אופטימיות זהירה מתוך הכרת השטח וזיהוי גורמים אחרים ,שיכולים עוד לשנות את התמונה לרעה.

התחדשות עירונית בצל הקורונה

הסבר מעניין להתעוררות המפתיעה בשוק הנדל"ן למרות ואולי אפילו בגלל משבר הקורונה, ניתן למצוא דווקא בתחום התחדשות עירונית.

נראה כי משבר הבריאות העולמי, שהפך למשבר כלכלי, הביא לגל של חתימות על עסקאות לביצוע התחדשות עירונית. הסיבה לכך נעוצה כנראה בהבנה שלא כדאי להמשיך לחכות לרגע מתאים, כי אין כמו ההווה כדי למצות את האפשרויות.

מלבד זאת, קרה לבעלי הדירות מה שקרה לרבים אחרים בעקבות הסגרים והריחוק החברתי -

אנשים החלו להפנים עד כמה חשוב שתהיה להם מרפסת, או חצר, שטחים פתוחים ליד הבית ודירה גדולה יותר, גם בתוך בתים ישנים ושכונות ותיקים בערים השונות.

גם המחסור בקרקעות, המשפיע ישירות על רמת הביקוש בארץ, הופך את ההתחדשות העירונית לאופציה מובילה בהגדלת היצע הדיור.

למותר לציין כי עסקאות של התחדשות עירונית, כמו עסקאות נדל"ן אחרות, מביאות לשני הצדדים רווחים והצלחה, כאשר הן מלוות בשירות מקצועי של עורך דין מקרקעין מנוסה, בגלל המורכבות הרבה שלהן.

ירידה בקצב הבנייה באזורי הביקוש

דווקא אזורי הביקוש המוכרים לכולנו, אשר נהנו לאורך עשורים מביקוש גבוה ומחירים פנטסטיים, הורידו הילוך. התחלות הבניה באזורים אלה מתמעטות בהיקף משמעותי, מצב שצפוי להימשך לפחות לאורך מספר רבעונים.

במקביל, הביקוש ליחידות דיור נוספות לא יורד, אלא אפילו עולה ולכן המחירים צפויים להמשיך לעלות ושוק הנדל"ן צפוי להמשיך להיות עירני ואף אגרסיבי.

גורמים לגידול בביקוש

הקורונה אמנם יצרה אלפי מובטלים חדשים בישראל ופגעה כלכלית באלפי עצמאים, אשר כנראה כבר לא יוכלו לרכוש דירה בעתיד הנראה לעין, גם אם בעבר הלא רחוק, היו להם תוכניות ריאליות לבצע רכישה כזאת.

אז הצפי לירידה בביקוש מובן בהחלט, אך במקביל התרחשו שינויים נוספים שהשפיעו על השוק, אותם היה כנראה יותר קשה לצפות.

משבר הבריאות העולמי הביא אלפי יהודים ממדינות רבות בעולם לשקול ברצינות עלייה לארץ, אשר נחשבת בעיניהם למקום בטוח במיוחד, למרות הקושי בריסון שיעורי ההדבקה. עולים מאירופה וארה"ב לישראל צפויים להגדיל את הביקוש הקיים בעוד עשרות אלפי יחידות דיור בשנה.

קושי ברכישת דירה, או הזדמנות פז למשקיעים?

קושי אובייקטיבי של ישראלים רבים לרכוש דירה רק ילך ויעלה. ישראלים רבים נמצאים באבטלה ואחרים סופגים הפסדים כבדים ולכן צפויה ירידה ביכולת הקנייה של ישראלים רבים, אשר יאלצו לוותר כרגע על חלום הדירה.

אבל דווקא למשקיעים עשויה זו להיות הזדמנות פז, שכן אנשים אלה, אשר לא יכולים לרכוש דירה, צפויים להעלות את הביקוש לדיור בשכירות. משום כך, משקיעים אשר יבצעו מהלך חכם בתקופה הקרובה, צפויים להניב תשואות יפות בעתיד הקרוב.

איפה זה מציב את היזמים?

אלפי יזמים מצאו את עצמם בשנת 2020 בהפסדים כספיים כבדים, נכשלו בביצוע עסקאות חשובות, התקשו להשיג אשראי ומימון - במיוחד אם לא היה להם גב פיננסי חזק להישען עליו.

כתוצאה - השחקנים החזקים בתחום פרחו ועלו ואילו יזמים בתחילת דרכם, יזמים קטנים יחסית ומשקיעים קטנים, מצאו את עצמם נאבקים לשרוד.

לשמור על הגב של יזמי הנדל"ן

בתור אחד המנועים החשובים בכלכלה הישראלית, תחום הנדל"ן בישראל חייב לשמור על תנועה מתמדת וגם על היזמים הקטנים, שמניעים את השוק במידה רבה וללא ספק חשובים במיוחד להמשכיות והתפתחות התחום בארץ.

יזמי נדל"ן הם אנשים עמוסים וטרודים - הם משווקים את הפרויקט, מתמודדים מול קבלנים, אדריכלים ומעצבים, זקוקים להיתרים שונים מהרשויות, נמצאים בקשר קבוע עם הלקוחות ואחראים גם על התקדמות מניחה את הדעת של הפרויקט אשר באחריותם.

משום כך, היבטים רבים של עסקאות חשובות נותרים ללא מענה. בנוסף, יזמים אלה אינם מקבלים מספיק תמיכה והם בעצם חשופים באופן קבוע לסכנות שונות, כמו השקעה לא טובה, תנודות מפתיעות בשוק, קושי להשיג אשראי ומימון ועוד.

כל אלה מגדילים במידה רבה את רמת הפגיעות של יזמי נדל"ן בישראל ולכן עולה הביקוש לשירות שיכול להציע להם הגנה חלקית, לשמור על האינטרסים שלהם ולהבטיח שלא תתרחש קריסה בגלל טעות עסקית אחת.

שירות המספק הגנה ליזמי נדל"ן

עסקאות מקרקעין ידועות לשמצה בגלל המורכבות הרבה הכרוכה בהן, הבירוקרטיה הבלתי נגמרת וריבוי הגורמים שיש לעמוד איתם בקשר כדי לבצע עסקת נדל"ן על הצד הטוב ביותר - גם אם מדובר על עסקת נדל"ן קטנה, כמו מכירת דירה.

משום כך, עורכי דין בתחום המקרקעין נדרשים לתת שירות מקיף וצמוד ליזמי נדל"ן בפרט, כדי להקל על העומס בו הם נמצאים וכמובן כדי לשמור על האינטרסים שלהם ולהבטיח שהעסקה תתבצע באופן המוצלח ביותר עבור הלקוח שלהם.

בחירה בעורך דין מקרקעין בעל ניסיון, בסיס ידע רחב והיכרות עם הגורמים השונים הלוקחים חלק בתהליך, מאפשרת ליזמי נדל"ן להתנהל בצורה בטוחה ורגועה בתוך המתח והאיננסיביות שהם נדרשים לפעול בתוכם, לאורך הפרויקט וחתימה על העסקאות.

לסיכום

עורך דין נדל"ן מתנהל מול כל הגורמים הפורמליים הלוקחים חלק בתהליך, הכוללים את המוסדות הנדרשים לספק היתרים ואישורים לביצוע הפרויקט, הוא זה שמכין את החוזים לחתימה, תוך שמירה על האינטרסים של היזם, בודק את הרקע להסכמים, את הרקע של בעלי הנכס או הקרקע, את הרישום של הנכס בטאבו ועוד אלמנטים שונים ורבים במספר, אשר יכולים להשפיע באופן קריטי על הצלחת הפרויקט והעסקה.

עו"ד יוני לוי מלווה עסקאות נדל"ן מסוגים שונים, לרבות עסקאות פרטיות, מסחריות וקרקעות, מתמחה בליווי פרויקטים של התחדשות עירונית, תמ"א 38, פינוי בינוי ועוד.

התמחותו העיקרית היא בליווי יזמים, ניהול מו"מ וגיבוש התקשרויות עם קבלנים, התנהלות מול רשויות מיסוי מקרקעין, ליווי התנהלות מול בעלי הקרקע, רוכשים, שוכרים ועוד.

עו"ד יוני לוי

מגדל מידטאון, קומה 39, דרך מנחם בגין 144, תל אביב

077-804-1632

https://yonilevy.co.il