אגו גדול - אנשים קטנים

חלקים במערכת הפוליטית – ואולי גם בתוך הליכוד פנימה - מצפים כעת שמערכת המשפט תוציא עבורם את הערמונים מן האש

עו"ד ד"ר חיים משגב , כ"ב בניסן תשפ"א

אגו גדול - אנשים קטנים-ערוץ 7
ד"ר חיים משגב
צילום: עצמי

את אשר יגורתי מפניו אני כבר מוצא מונח על סף ביתי: מחנה רדוף שנאה בזויה, שהעומדים בראשו שקועים, לדעתי, עד צוואר בתסביכים חולניים, מוביל את המערכת הפוליטית אל עברי פי פחת.

משאת הנפש, האחת והיחידה, של ראשיו היא להתיישב על כיסאו של בנימין נתניהו; לא כדי להיטיב עימנו, האזרחים, אלא כדי ליצור שוב מוטציה , תלת-ראשית, הפעם, שבמסגרתה חילופי הגברי בלשכת ראש הממשלה יהיו עניין תדיר.

אבל מה שמפריע לי עוד הרבה יותר היא הידיעה שחלקים במערכת הפוליטית – ואולי גם בתוך הליכוד פנימה - מצפים כעת שמערכת המשפט תוציא עבורם את הערמונים מן האש. זה לא יקרה, כמובן, אם בכלל, בעתיד הנראה לעין, אבל עצם הציפייה להרשעה חלוטה שתסכל את המשך כהונתו של בנימין נתניהו מחליאה אותי.

אינני מכיר את כל חומר הראיות, אולם ניסיוני רב-השנים מלמד אותי, שכתב האישום המחורר, גם לאחר תיקונו, לא יוכל להוליד הרשעה בעבירות משמעותיות. הוא נולד בחטא לאחר שנים של חקירות שהיו רחוקות, לטעמי, מלהיות "נקיות". המהלך כולו נפתח בניגוד לחוק יסוד: הממשלה, ללא הסכמה בכתב של היועץ המשפטי לממשלה, דרישה שהמחוקק קבע כדי להבטיח שלא מתקיימת רדיפה אחר ראש המערכת הנבחרת כדי להדירו מתפקידו; מה שיכול להוביל לפסילת ראיות רבות שהושגו לפני שניתנה ההסכמה האמורה.

שלב ההוכחות נפתח מחר והא עתיד להימשך לא מעט זמן. אינני יודע כיצד הוא יסתיים, אולם בהכירי את המערכת, חסרת המעצורים, מקונן בליבי חשש כבד. כך או כך, כל עוד המשפט נמשך יש לאפשר לנתניהו להמשיך ולנהל את ענייניה של המדינה שלנו. הוא עשה את זה עד כה בכישרון רב – ואין להניח שמי שניצב כיום מולו יעשה את זה טוב יותר; נהפוך הוא.

ואשר למהלך הנשיאותי הצפוי בימים הקרובים, יכול להיות שאני טועה, אבל מאז ומעולם הוטל תפקיד הרכבת הממשלה בידי הנשיא רק על מי שהיו לו הכי הרבה ממליצים. ראובן ריבלין רמז לאחרונה שהוא עשוי להטיל את המלאכה על מישהו אחר מבין חברי הכנסת – וזה נראה לי קצת לא ראוי למרות שהחוק קובע שהנשיא רשאי להטיל את תפקיד הרבכת הממשלה על כל אחד מ - 120 חברי הכנסת; קל וחומר על מי שעומד בראש מפלגה בת 6 או 7 חברי כנסת.

גדעון סער מאוד היה רוצה בזה. גם נפתלי בנט. שלא לדבר על יאיר לפיד. כל השלושה רוצים בתפקיד ברוטציה. קצת בנט. קצת סער וקצת לפיד. אבל את הטשולנט הזה צריך הציבור לדחות גם במחיר הליכה נוספת לבחירות.

מחנה הימין כבר שבע די והותר מכל אלה שמוליכים אותו שולל; אלה שמבקשים את קולותיו כדי להעבירן למחנה האחר. לא שינוי ולא איחוי ולא ריפוי יש בקואליציית השנאה; רק שיסוי וביזוי .

ודוק: הגיעה העת להקים "קיר ברזל" ז'בוטינסקאי אל מול ממשל אמריקני עוין שכבר מכנה את יהודה ושומרון "שטחים כבושים" ושעתיד להערים קשיים על המשך הבנייה שם - ואת הטיפול בכל אלה מוכן הטריומווירט למכור בנזיד עדשים.

ואני אומר, אם צריך לתת גם למנסור עבאס חלק מעוגת השלטון, SO BE IT. אינני מפחד מן האפשרות הזאת. אותי מפחידים הרבה יותר אנשים קטנים עם אגו גדול.