מה עשתה הקורונה לעולם הנדל"ן

לקראת ועידת הנדל"ן המקוונת של ערוץ 7 שוחחנו עם יועץ הנדל"ן ליאור זברג המוציא לאור ספר המתמקד בתמורות שחלו בעולם הנדל"ן בעידן הקורונה.

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , כ"ד בניסן תשפ"א

ליאור זברג, מחבר הספר 'לחשוב נדל"ן', מוציא מהדורה מיוחדת של ספרו, בצילה של הקורונה. בראיון באולפן ערוץ 7 הוא מסביר את הצורך בשינויים המתבקשים בספרו. את השיחה עם זברג אנחנו מקיימים לקראת כנס נדל"ן מקוון שיתקיים בערוץ 7 בקרוב.

הקורונה, מסתבר, הובילה את הציבור להתעניינות גוברת בתמורות הכלכליות שהיא מחוללת, בין אם עליה וירידה של מחירים ובין אם מדובר בהזדמנויות עסקיות הנובעות מהקורונה. הספר פורס גם עדכונים על השינויים שהתחוללו בתחומי הנדל"ן השונים בשנה האחרונה. לדברי זברג עבור חלק מהיזמים הקורונה הייתה תקופה טובה, אך היו גם שלא ידעו לזהות הזדמנויות שאינן אלא הזדמנויות דמה, כהגדרתו.

הזדמנות דמה היא למשל הורדת מחיר בשל לחץ למכור, אך הורדה לא מהמחיר האמתי של הנכס אלא מהמחיר בו רצה בעל הנכס.

"כשאני קונה דירה אני רוצה לדעת כמה היא שווה. לא כמה המוכר ביקש או כמה ההנה שהוא עשה לי. לא כמה הוא הפסיד אלא כמה אני הרווחתי. עצרתי הרבה אנשים רגע לפני הטעות הזו", אומר זברג.

בשיחה אתו הוא מספר על הייעוץ אותו הוא מעניק לזוגות צעירים ולא לכרישי נדל"ן. לדבריו כל אחד יכול וכל אחד זקוק לסיוע שימנע ממנו את הטעויות הפזורות בשטח הנדל"ן.

על נדל"ן מסחרי אומר זברג כי הקורונה נתנה תחושה שהמעבר לזום מבטל את הצורך במשרדים, אך מנגד בדיוק משום כך היו ירידות משמעותיות של מחירים שגרמו להזדמנויות רכישה שמאפשרות השכרה גם אם במחיר זול יותר מבעבר.

תחום נוסף אליו מתייחס זברג הוא תחום הקרקעות. זרגע עצמו עוסק בתחום הקרקעות ביהודה ושומרון והוא מסביר גם מדוע הוא מעדיף להתמקד באזורים אלה בהם העובדה שאין היטל השבחה למועצות וכן אין עירייה או מועצה המבקשת למנוע בניה כדי לשמר שטחים ירוקים. ביהודה ושומרון החתירה היא ליותר בניה.

להרשמה לכנס לחצו כאן

המלצתו של זברג היא רכישה של דונם או חצי דונם וכשהוא נשאל על קבוצות הרכישה משיב זברג כי גם בתקופת הפריחה של קבוצות הרכישה היה הציבור מורתע מהמיזמים הללו. עם זאת הוא מציין קבוצות שמובלות על ידי אנשי עסקים טובים כדוגמת ישראל זעירא שמובילים את עסקיהם בתחום באופן ראוי וטוב. זברג ממליץ להכיר היטב את השותפים ואת מובילי המיזם לצד העדפת הרכישה לטובת השקעה ולא לטובת מגורים שכן הוצאתו לפועל של המיזם יכולה להתפרס על פני תקופה ארוכה יחסית.