חיילים דתיים. למצולמים אין קשר לידיעה
חיילים דתיים. למצולמים אין קשר לידיעה Photo by Mendy Hechtman/FLASH90

הפרסום בערוץ 7 אודות חיוב חיילים דתיים במחנה 80 להשתתף בטקס ובו שירת נשים הציף אפליה בנושא בפקודה בין החייל הדתי לחייל החרדי.

לערוץ 7 נודע כי ישנה פקודה מיוחדת המחייבת לשחרר חיילים חרדים מטקס שבו שירת נשים ולקיים להם טקס חליפי המותאם לאורחות חייהם.

בפקודת השירות המשותף נכתב כי "באירועים הממלכתיים והרשמיים האלה ישתתפו כל החיילים – ולא יוּתר להם להיעדר בשל אורַח חייהם: טקס יום הזיכרון לחלְלי מערְכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה; טקס יום הזיכרון לשואה ולגבורה", ועוד מספר טקסים.

אך פקודת השירות המשותף מחריגה חיילים חרדים וקובעת כי "במסלולי השירות המיועדים לחיילים חרדים תחול מדיניות צה"ל בעניין שילוב חרדים".

לידי ערוץ 7 הגיע נוסח פקודת אכ"א בנוגע לאירועים וטקסים לחייל החרדי (שח"ר). בפקודה נכתב כי יש להעדיף התאמת הטקס לאופי החייל החרדי, אך "באם התאמת הפעילות לחיילי שח"ר עלולה לפגוע במישהו מהיחידה או באיכות האירוע, לא ישתנה אופי הפעילות, ובהתאם לכך תתאפשר היעדרותם של חיילי שח"ר".

"בתוך פקודת השירות המשותף נקבע שנהלים שקבע אכ"א לחייל החרדי גוברים על פקודת השירות המשותף", אמר סרן (במיל') הרב שאול עבדיאל, שהיה קמ"ט מדיניות ופרט במנהלת החרדים הצבאית. "יש אפליה בין חרדים חרדים לדתיים, מה שנקרא בלשון החוק היום העדפה. חייל חרדי זכאי בנושא הזה יותר מחייל דתי".

הנושא הוצף, כאמור, בעקבות הפרסום אתמול בערוץ 7. כפי שפורסם, מתכונת הטקס במחנה 80 שונתה במעט, ובמקום קטע שירה של שתי חיילות בוצע קטע שירה של חייל יחד עם חיילת.

גם לאחר השינוי במתכונת הטקס, בארגון תורת לחימה מותחים ביקורת על מפקדת מחנה 80, סא"ל מזי סוויסה. "מצב בו מתרחשת כפיה בצה"ל ביום השואה נגד ההלכה ונגד הזהות היהודית - הינו זילות השואה, יצירת מתחים מיותרים ופגיעה באחדות המחנה", נמסר מארגון תורת לחימה. "יהודים מסרו בשואה נפשם על יהדותם ואמונתם, ובצבא היהודי היחיד בעולם - חובה לכבד את האמונה היהודית וההלכה, ולא להכניס את שומרי המצוות למצבי דחק".

"בדיוק כפי שקורה במסלולים החרדיים בהם אורח חייהם של חיילים מכובד ולא נפגע - כך צריך להיות גם כלפי חיילים דתיים ללא אפליה", דברי הארגון.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: ''צה״ל הוא צבא העם וככזה מגייס לשורותיו חיילים וחיילות מכל שכבות האוכלוסייה. בצה״ל קיימת פקודת השירות המשותף שתכליתה הבטחת מימוש יעודו של צה״ל, במטרה שכלל החיילים יוכלו לשרת ולתרום תוך שמירה על אורח חייהם. חיילי צה"ל מקפידים על סמלי המדינה ועל השתתפות בטקסי צה"ל הממלכתיים ביום הזיכרון.

''עם זאת, צה"ל מבצע התאמות לאוכלוסיות מיוחדות ועל כן מתקיימים טקסים ייעודיים לחיילים ביחידות החרדיות. חיילים חרדים פטורים מהשתתפות בטקסים ובפעולות אשר נוגדות את אורח חייהם, בהתאם לפקודות''.