אסף, טקס הדלקת המשואות ביום העצמאות הוא לא שעשועון

לקחת על עצמך אחריות גדולה בעיני להיות שדרן בערב יום העצמאות אבל הגישה שהצגת אינה רלוונטית

הרב דני סטיסקין , ד' באייר תשפ"א

אסף, טקס הדלקת המשואות ביום העצמאות הוא לא שעשועון-ערוץ 7
טקס הדלקת המשואות
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לכבוד מר אסף ליברמן,

הקשבתי גם אני לדבריך בשידור והרגשתי חוסר נוחות. אולי זו רגישות יתר שלי אולי חסרון אחר שיש בי.

עברתי הלאה לשמוע ולהיות שותף באחד הרגעים האכן מופלאים ביום העצמאות רגע המעורר בכולנו את האמון, הטוב, התקווה והרוממות של היותנו בנים לעם הזה ולהיותנו חיים במדינה שכזאת.

והנה פרסמת התייחסות לחוסר נוחות שהתברר לי מדבריך שלא הייתה רק רגישות יתר מצידי. הרבה אנשים כנראה הגיבו לכך. קראתי את דבריך. אם הבנתי נכון אמרת ח"ו מי יכול להיות ציני ביום העצמאות מי שחש רגש עמוק לא יכול להיות ציני. והבנתי - הרי אני חש רגש עמוק אז אל תאשימו אותי בציניות. מקובל - מי שהרגיש חוסר נחות ותרגם זאת לציניות דן אותך שלא כדין הרי אמרת מי יכול להיות ציני במעמד כזה?

יתרה על כך הסברת שלא ציניות אלא "אני לא חושב שמישהו שחש קשר חזק ליום העצמאות יכול להיות ציני כלפיו. הוא יכול להיות מבודח או משועשע או לנסות להעביר שידור קליל וכיפי מהר הרצל".

אנא אם יבקשו ממך שוב לשדר טקס כזה מרומם אל תעשה אותו מבודח הוא חשוב לנו מדי לקחת רגעי מסירות של אחים ואחיות רופאים ורופאות אנשים עושי חסד גם בגיל 102 אנשים הפורצים מעגלי חיים כדי להציל אחרים זה לא רגע מבודח תן לנו להתרומם תן לנו לזכור מי אנחנו ברצינות ולא בבדחנות זה גם לא שעשועון ישנם אלפי שידורי שעשוע טובים יותר או ריקנים יותר לא באנו בליל יום העצמאות שתשעשע אותנו. זהו מעמד מרגש כפי שגם אתה הארת תוך כדי, אז אנא לכל הפחות אל תפריע לנו בהערות שהם קלילות משעשעות או מבודחות. ואומר שאיני מחפש שידור קליל לערב כל כך עצום.

לקחת על עצמך אחריות גדולה בעיני להיות שדרן בערב זה. אבל הגישה שהצגת אינה רלוונטית לערב כזה. יתכן שהאנשים שהרגישו ציניות פשוט הרגישו את המושגים שאתה הגדרת קלילות, כיף, ובדחנות וקראו זאת ציניות אבל הם הרגישו לא נח. לתשומת לבך היות ואתה שליח שלנו להגיש לנו את הערב חשתי חובה נעימה לעורר אותך.

אבל אז קראתי את דבריך עד הסוף. יש אנשים ציניים שאכן לוקחים את היום הזה בצורה צינית מי? "מי כן יכול להיות ציני כלפי הטקס? פוליטיקאים שלא באו לחגוג עצמאות לישראל אלא לקדם את עצמם" מי שמך להחליט שאיש זה או אחר לא חש קשר חזק ליום העצמאות הרי אלו המילים שלך וכנראה אתה יודע שישנם אנשים שלא חשים קשר חזק ליום הזה ואתה עוד יודע מי הם מפני שהם באו לקדם את עצמם. במחילה ואם מישהו יחוש שאתה מקדם את עצמך והרי השם שלך עלה על המסך דומני למעלה מעשר פעמים הנה אתה מקדם את עצמך ואולי זה מוצדק לומר שאינך חש קשר אמיתי ליום הזה? אל תתבלבל אני לא חושד בך אבל מי שמך לחשוד באחרים?? אנא ממך גם אם הנחת היסוד שלך היתה נכונה (ואני חושב שהיא אינה נכונה אחרת נצטרך גם עליך לומר שאינך חש כיאה ליום הזה). אל תשען עליה שהרי בסופו של דבר ואין סוף לחשדנות.

אבל אז קבלתי סטירת לחי "לקחת את האירוע הממלכתי והמרגש הזה ולעשות ממנו תעמולה - זו ציניות. ולכן כשצופים רבים ראו את השידור שלנו כציני הם פשוט התבלבלו. זו לא הייתה ציניות אלא סרקזם. סרקזם הוא כלי שיש לעיתונאים כדי להתמודד עם פוליטיקאים ציניים.

ראשית אכן הגבת לציניות שאתה בטוח שאחרים לוקים בה והגבת בצורה סרקסטית וזה לדעתך בסדר אתמהה. למה? ובמילים אחרות אנשים לא טעו בין קלילות ושעשוע לציניות. לא. הם אכן הרגישו משהו אחר ואתה מסכים לכך אלא שאתה קורא לזה סרקזם.

בדקתי מה זה סרקזם והנה בויקיפדיה: סַרְקַזְם : עוקצנות, לעג מר הוא סגנון דיבור המתאפיין בעלבון חבוי; להבדיל מהבעת עלבון גלוי, סרקזם נאמר במסווה של רצון תמים "להעביר מסר" או "לחנך" את הצד שאליו כוון, אם כי בהגדרה מטרתו להעביר מסר עוקצני. ובויקימליון: אמירת דבר שבח בטון דיבור חריף, מתוך כוונה לגנות.

יוצא שאתה מסכים שהשתמשת בסגנון בעייתי מתוך שאתה החלטת שמישהו אינו חש קשר עמוק ליום העצמאות ואתה רוצה לחנכו על ידי "עלבון חבוי". ידידי היקר אנא אם אכן זה רצונך אל תעשה זאת על חשבון יום העצמאות שלי ושל עוד מיליוני צופים. אנחנו רוצים לקבל בתמימות את הפלא שבלילה זה ללא הסרקזם שלך. וההתמודדות עם בעיות של אחרים תפתור בזמן אחר לא בטקס המופלא הזה.

ואולי עוד הערה אם כל כך הרבה אנשים כנראה העירו לך אל תגיד שאני התבלבלתי תחשוב מה הבעיה שלך? כמה זה קל להגיד שהצופים לא מבינים אולי דווקא כן הבנו!

ואוסיף כמה הערות מעשיות שאינן מתיישבות עם הטענה שלך. הדיבור על כך שישנם אנשים שאינם יכולים לחטט באף כל הערב בעקבות ישיבתם ליד שר זה או אחר. דיבור זה אינו בא להתמודד עם פוליטיקאים ציניים וגם לא צורה של שעשוע זה פשוט נמוך ולא לעניין. אחר כך "ביצוע יפה" קצת שיפוטי אבל חיובי. לא הבנתי מה עניין האפור שלה? ומה יש לך נגד בני גנץ האם הוא נהנה או לא נהנה, למה אתה מוריד את הערב להערות שלא קשורות לתעמולת בחירות אלא לנמיכות קומה של השדרנים.

אין צורך לענות לי רק קח זאת לתשומת לבך הרי אתה תמשיך להיות שדרן. אני מבקש רק שתקשיב להערות ותבין מה האנשים ששולחים אותך מבקשים מיום ומטקס חשוב זה.

אכן חג עצמאות שמח לך ולכל ישראל.