לקנות דירה בלי הון עצמי – אפשרי?

רבים מאיתנו אשר מעוניינים להשקיע בתחום הנדל"ן ומבקשים הלוואת משכנתא מהבנק, מגלים שכדי לקבל משכנתא יש צורך בהון עצמי ראשוני. הבעיה היא שהון עצמי זה לא תמיד נמצא ברשותינו – האם קיימת דרך להתגבר על כך?

ערוץ 7 , ו' באייר תשפ"א

לקנות דירה בלי הון עצמי – אפשרי? -ערוץ 7
יעקב עציון
באדיבות המצולם

רבים מאיתנו אשר מעוניינים להשקיע בתחום הנדל"ן ומבקשים הלוואת משכנתא מהבנק, מגלים שכדי לקבל משכנתא יש צורך בהון עצמי ראשוני.

הבעיה היא שהון עצמי זה לא תמיד נמצא ברשותנו – האם קיימת דרך להתגבר על כך?

יעקב עציון, יועץ מימון ומשכנתאות שהתארח בכנס הנדל"ן "שווה לדעת" של ערוץ 7, התייחס לשאלה זו. "הכסף הוא כלי, הרעיון האמיתי הוא הגשמה של יעדים אישיים ולא רדיפה אחרי סגירת החודש" מדגיש עציון לאורך דבריו. עם זאת, זהו כלי חשוב שכמעט אי אפשר בלעדיו, שכן עליית תוחלת החיים והעלייה ביוקר המחייה מביאים לכך שכדי לחיות בביטחון כלכלי לאורך שנים יש צורך גם להשקיע, ולא להסתפק רק בקרנות הפנסיה.

אז מהן הדרכים להגדלת ההון העצמי? רוב הדרכים שמנה עציון מבוססות על קבלת הלוואה בריביות נמוכות, כאשר עציון מבחין בין "הלוואה רעה", אשר מיועדת לצריכה שוטפת ורק מכבידה על חשבון הבנק, לבין "הלוואה טובה" אשר מיועדת להשקעה, כך שהרווח שצפוי להתקבל מההשקעה גדול בהרבה מהריבית שנשלם על ההלוואה. כל זאת כמובן בתנאי שיש למי שלוקח את ההלוואה אפשרות כלכלית לעמוד בתנאים שלה.

מבין דרכים שונות שמנה עציון, דרך אחת היא הלוואת הצטרפות שמציעים הבנקים למי שעובר אליהן. בהקשר לכך פירט עציון דוגמאות מפורטות לתנאי הלוואות כאלו המוצעות בבנקים השונים. דרך אפשרית נוספת היא לקבל הלוואות כנגד המוצרים הפנסיוניים שיש ברשותנו.

בהדרכתו סקר עציון דרכים נוספות להגדלת ההון העצמי, כולל דרכים שאינן מבוססות על קבלת הלוואה, וגם התייחס למספר היבטים חשובים נוספים של מינוף כלכלי. עציון הדגיש שדבריו נאמרים ברמה העקרונית אך אין בהם כמובן המלצה אישית לפעולה מסוימת, פעולה התלויה במאפיינים האישיים של כל אחד.

בנוסף לכלים שתיאר עציון בהדרכתו בכנס, עציון כתב לאחרונה מדריך בשם "ההחלטה שתביא לכם מליון שקלים", כאשר הוא מציין שאין בכך קסמים אלא עבודה מאומצת מול מטרות ויעדים". במדריך זה מתייחס עציון לא רק להיבטים פרקטיים אלא גם להיבטים תודעתיים, והוא זמין להורדה למשתתפי הכנס.

מתוך המדריך של עציון צילום: ללא

הכנס ימשך בשבוע הקרוב, בכל ערב בשעה 8, כאשר נושאי הכנס הבאים הם יתרונות וחסרונות של אפיקי השקעה שונים בנדל"ן (כמו נדל"ן מסחרי, דירה על הנייר, קרנות נדל"ן ועוד), איך מזהים אזור השקעה טוב, עבודה עם מתווכים, דירות מחיר למשתכן ועוד. להצטרפות ללא עלות לחצו כאן

מעוניינים ליצור קשר עם המרצים בכנס, או בפגישה אישית עם יועץ כלכלי בלתי תלוי, במטרה לעשות לעצמכם סדר בכל הכלים שניתנו בכנס? שלחו הודעה.