יהונתן גוטליב: "בלב יפו אף אחד לא צריך להחביא את היותו יהודי"

כתב ערוץ 7 שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב על גל האלימות ביפו. "הדבר הכי קיצוני שיהודים עשו מול הערבים זה לשיר את ההמנון הלאומי"

103FM , ז' באייר תשפ"א

יהונתן גוטליב: "בלב יפו אף אחד לא צריך להחביא את היותו יהודי"-ערוץ 7
יהונתן גוטליב
צילום: ערוץ 7

כתב ערוץ 7 יהונתן גוטליב שוחח הבוקר (ראשון) עם גולן יוכפז וענת דוידוב ברדיו '103FM', לאחר שסיקר אמש את תקיפת ראש ישיבת ההסדר יפו, הרב אליהו מאלי, ואת הפגנת תושבי יפו על האלימות הערבית הגואה.

"צריך לומר שהתקיפה של ראש הישיבה הרב אליהו מאלי היא לא על רקע סכסוך קרקעות כזה או אחר, היא נקודת שיא של גל תקיפות לאומניות נגד יהודי יפו מצד שכניהם הערבים", אמר.

לדבריו, "תושבי יפו היהודים הם הכי ממלכתיים שיש. מדובר באנשים שומרי חוק שלא באים לריב עם אף אחד. מצד שני בזמן האחרון הם חווים גל של תקיפות לאומניות. אי אפשר לתת לזה שום סיבה אחרת חוץ מזה שזה לאומני נגד יהודים".

כזכור, תקיפת הרב מאלי ומנכ"ל הישיבה התרחשה בזמן שהשניים הגיעו לרחוב ביפו במטרה לרכוש דירה לטובת הישיבה. "מפריע להם שיהודים באים לקנות דירה ביפו", אמר.

תקיפת הרב מאלי היא נקודת שיא של גל אלימות שהחל לפני כמה זמן. "בשבת האחרונה היה נער מהגרעין התורני שהותקף", אמר גוטליב. "יש מקרים של צעקות, שריקות, קללות לעבר ילדים ונשים תושבי יפו יהודים. אתמול דיברתי עם כמה תושבי יפו שאמרו שאנשים כבר מתחילים לפחד ללכת ברחוב. הם אמרו 'נמשיך להיות גאים, נמשיך ללכת בגאווה ולגור ביפו כי העיר הזאת חשובה לנו, אבל העסק פה נהיה מפחיד'. הם קראו למשטרה ולראש העיר רון חולדאי להתעורר".

לשאלת המראיינים אם האלימות היא בעיקר נגד יהודים חובשי כיפה הוא השיב: "אני מעריך שהשנאה שמייצרת את האלימות הזאת היא שנאה ליהודים ולא משנה אם הם חובשים כיפות או לא, אבל מצד שני בפן המעשי יותר קל לזהות יהודי כיהודי ברגע שהוא חובש כיפה או בלבוש חרדי. לכן אני חושב שבאופן טבעי זה יותר כלפי ציבורים דתיים, אבל אני לא חושב שזה בגלל שהם דתיים".

ישיבת ההסדר "שירת משה" ביפו שוכנת בשכונת עג'מה בעלת תושבים ערבים רבים. "זאת ישיבה עם דגלי ישראל והכל", אמר. "אבל אני לא חושב שבלב יפו מישהו צריך להחביא את זה שהוא יהודי או לפחד להניף דגל ישראל".

עשרות תושבי יפו הגיעו להפגין אמש על האלימות הגואה. מנגד תושבי יפו ערבים התפרעו. "זה היה מדהים לראות את המפגינים היהודים אתמול עומדים באופן חוקי וממלכתי על כר הדשא שהוקצה להפגנה. הם נשאו שלטים, שרו שירים וקראו למשטרה ולרון חולדאי להתעורר ולטפל באלימות הזאת", ציין. "פתאום הגיעו עשרות ערבים, כולם ביחד בריצה. שוטרי מג"ב היו צריכים לעמוד כמו חומה כדי שהם לא יתקרבו למפגינים היהודים. הם התחילו לקרוא כל מיני קריאות אלימות. את הערבית לא הבנתי אבל אז הם צרחו ביחד מתנחלים הביתה. ואז בשלב מסוים המפגינים הערבים החלו להתפרע. הם זרקו אבן לעבר השוטרים ופצעו שוטר. הם ירו זיקוקים".

גם אחרי האלימות כלפי השוטרים והקריאות לעבר המפגינים היהודים, אלה אחרונים לא הגיבו באלימות. "היה מפגין יהודי אחד שניסה לקרוא למפגינים לחסום את הכביש אבל אפילו לא אחד הגיע איתו. כל מה שהמפגינים היהודים עשו זה לשיר את ההמנון הלאומי התקווה. היהודים לא התפרעו, הדבר הכי קיצוני שהיהודים עשו מול הערבים זה לשיר את ההמנון הלאומי התקווה", כך יהונתן גוטליב.