הידרדרות במצבו של איציק סעידיאן

בבית החולים שיבא מעדכנים כי מצבו של סעידיאן מוגדר אנוש ונשקפת סכנה מיידית לחייו.

ערוץ 7 , ט' באייר תשפ"א

הידרדרות במצבו של איציק סעידיאן-ערוץ 7
איציק סעידיאן
צילום: מתוך "המהדורה המרכזית" חדשות 12

נשפקת סכנה מיידית לחייו של איציק סיעידיאן, נכה צה"ל שהצית את עצמו מול משרדי האגף השיקום במשרד הביטחון.

מהמרכז הרפואי שיבא נמסר שמצבו מוגדר אנוש. בתחילת השבוע סעידיאן הוכנס לראשונה לחדר הניתוח ונמסר על שיפור קל במצבו.

סעידיאן בן ה-26, לוחם בגדוד 13 של גולני לשעבר, סבל מפוסט טראומה לאחר שלחם בסג'עייה שברצועת עזה במצבע צוק איתן.

גיא גרוסמן, מי שהיה הסמ"פ של סעידיאן בצוק איתן, סיפר לתוכנית "הכול פוליטי" בכאן 11 על הקשיים שאיתם הוא התמודד. "לאיציק הייתה תחושה שלא שמעו אותו מספיק בוועדות רפואיות", הוא הסביר. "זה יצר תחושה של לבד. הוא דיבר הרבה על התחושה שאף אחד לא יכול להבין, וגם על הצורך לשחק משחק. הוא סיפר שכבר הרבה זמן הוא לא חייך חיוך אמיתי".

ביום ראשון האחרון הפגינו מאות נכי צה''ל מול הקריה בתל אביב במחאה על הטיפול הלקוי לטענתם בנפגעי פוסט טראומה ובנכים ממלחמות ישראל.

מנכ"ל משרד הביטחון האלוף במיל' אמיר אשל סיפר השבוע על הרפורמה הצפויה באגף השיקום של משרד הביטחון: "אנחנו מדברים על שינוי מהותי ולא עטיפות או יח"צ. שינוי מהותי חד וחלק. אם לא נביא אליו - לא הצלחנו.

''העניין הזה הוא משמעותי מפני שאני לא משלה את עצמי. טיפולים שהם בחזקת פלסטר - זה יתפוצץ לנו בפנים וזו לא שאלה של 'האם' אלא 'מתי' ואני מניח שזה יהיה מהר. לכן אנחנו חייבים ומחויבים לסוגיה של שינוי מהותי''.

לדברי אשל, "יש שעת רצון, ולמרות הקיטוב הפוליטי וחוסר היציבות אני חושב שיש קונצנזוס ותמיכה בשינוי המהותי אליו אנחנו מכוונים, ואני רוצה להגיד שמה שמוכן לצאת לדרך למימוש - ייצא לדרך הכי מהר שאפשר".

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש ביום ראשון עם יו״ר ארגון נכי צה״ל עידן קלימן בקריה בתל אביב, במהלך ההפגנה אותה קיימו נכי צה"ל.

נתניהו אמר בפגישה, "מצוקתם של נכי ופצועי צה״ל היא אמיתית, כבר הרבה שנים שלא עדכנו את ההסדרים ביניהם, דרושה גם עזרה ראשונה וגם רפורמה מקיפה. קיבלתי את המכתב ששלחתם לשר הביטחון, בעקבות כך תיאמתי איתו שאנחנו נביא גם עזרה ראשונה וגם רפורמה כוללת לטיפול בפצועים, נכים והלומי הקרב".

"נעשה זאת תוך שבועיים בממשלה. זו ההצעה ואני חושב שהיא חשובה מאוד, מתקנת עוול נורא ומטפלת במצוקה", הוסיף.

יו״ר ארגון נכי צה״ל עידן קלימן, ציין "אנחנו נמצאים בימים קשים מאוד שחבר שלנו שוכב שרוף בבית החולים. אנחנו שולחים לו מכאן קודם כל החלמה מהירה, ומצפים להחזירו למשפחת נכי צה״ל ולעזור לו בשיקום המחודש שלו".

"אני רוצה להודות לך, באמת הכאב הוא מאוד גדול והעיוותים ההיסטוריים דורשים תיקון במיידי. אני רוצה להודות לשר הביטחון בני גנץ ולך אדוני ראש הממשלה על זה שאתם מתעלים מעל כל שיקול פוליטי ושמים את פצועות ופצועי צה״ל במקום לו הם ראויים, ובו כל ממשלת ישראל נרתמת לעזור ולתקן את העוולה הגדולה הזו", הוסיף.

בתום הפגישה יצא קלימן לחבריו המפגינים, ודיווח להם על ההתחייבויות שקיבל מראש הממשלה.