בית הנסן: גלעד קריב - כן, איתמר בן גביר - לא

שותפיו של גלעד קריב שכרו את בית הנסן לצורך אירוע הרמת כוסית לכבודו. כשביקשו שותפיו של איתמר בן גביר לקיים אירוע דומה הם סורבו

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , י' באייר תשפ"א

בית הנסן: גלעד קריב - כן, איתמר בן גביר - לא-ערוץ 7
איתמר בן גביר    
צילום: Olivier Fitousi/Flash90     

בשבוע שעבר שכר ארגון 'שתיל' חלל בבית הנסן, משאב ציבורי תחת אחריותה של עיריית ירושלים, על מנת לקיים יחד עם המנכ"לים של הארגונים אותם הוא מלווה אירוע הרמת כוסית לכבוד בחירתו של ח"כ גלעד קריב לכנסת.

כשביקש שי גליק מנכ"ל 'בצלמו' מהנהלת בית הנסן לקיים אירוע מקביל, אך לכבוד בחירתו של ח"כ איתמר בן גביר לכנסת - הוא סורב בטענה שמדובר באירוע מפלגתי.

"אשמח להתעניין עבור שכירת חלל בתקופה הקרובה", כתב גליק במייל ששלח להנהלת בית הנסן. הוא פירט: "שכירת חלל לטקס הרמת כוסית עבור חברי חבר הכנסת איתמר בן גביר ממפלגת הציונות הדתית".

גליק הדגיש כי מטרת הטקס היא לברך את ח"כ בן גביר בלבד. "בטקס נזמין ארגוני חברה אזרחית ורבנים אשר יברכו את מר בן גביר וישתו איתו לחיים".

כאמור, בעוד ארגון 'שתיל' והעמותות האזרחיות אותן הוא מלווה קיימו אירוע לכבוד ח"כ קריב, גליק סורב. "קיבלנו את פנייתך לקבל אירוע בבית הנסן", נכתב במייל מהנהלת בית הנסן. "לפי נהלי המקום לא ניתן לקיים אירוע מפלגתי במתחם".

שי גליק, מנכ"ל בצלמו, אמר בשיחה עם ערוץ 7 כי "האפליה המכוונת כלפי ארגוני ימין ואנשי ימין בנכס עירוני הזויה. אנחנו דורשים מראש העיר ירושלים מר משה ליאון עוד היום להפקיע את הנכס מידי עמותות השמאל הקיצוני שהשתלטו על המקום והפכו אותו מבית תרבות לבית של שנאה והסתה נגד חיילי צה"ל ותמיכה בטרור".

גליק דרש "להחזיר את הנכס לתושבי ירושלים בדיוק כמו במקרה של גלריית ברבור שביהמ"ש קבע שהוא אמור לשרת את תשובי העיר ולא קומץ שמאל קיצוני".

מח"כ בן גביר נמסר: "אנשי השמאל בבית הנסן מוכיחים את צביעותם פעם אחר פעם. דפוס הפעולה בו נוקטת הנהלת המקום נגד ארגוני הימין נחשבת כאפליה בוטה. לא ייתכן שמוסד ציבורי הנהנה מכספי הציבור ינהג בהתנהלות בררנית ויתחמק מאחריות בתירוצים שונים ומשונים, ממליץ לחברי שי גליק יו"ר ארגון בצלמו שארגן את המסיבה, להגיש תביעה אזרחית בגין אפליה".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "בית הנסן אינו מקיים אירועים מפלגתיים מכל צד שהוא וימשיך לעשות כן. המפגש המדובר הינו מפגש סגור ל-15 איש של ארגון שתיל שהשכירו חלל סגור למפגש של כל המנכ"לים של הארגונים אותם הם מלווים. ח"כ קריב הוא עוד אחד מהמנכ"לים של אחת החברות שהשתתפו. ח"כ קריב החליט לשלב בפוסט שלו את התמונות שצולמו באירוע על דעת עצמו ואין לאירוע שום קשר לכניסתו לכנסת - וכך גם הצהירה בפנינו מארגנת האירוע".

מהנהלת בית הנסן לא נמסרה תגובה.

כזכור, בתחילת השבוע פורסם בערוץ 7 כי הנהלת בית הנסן מדירה באופן קבוע עמותות ימין מובהקות מלקיים אירועים במקום.

בשנים האחרונות ביקשו לשכור חללים במקום הארגונים הימניים: בצלמו, פורום נכי צה"ל למען ביטחון ישראל, ארגון ציונות בנחישות, ארגון נלחמים בשקר הפלסטיני ועוד. כולם לא נענו.

מדובר בדפוס פעולה בו נוקטת הנהלת המקום נגד ארגוני הימין. ההנהלה מבקשת מהארגונים למלא טופס בקשה רשמי להשכרת החלל ומדגישה כי "לאחר קבלת הפרטים אצלנו יינתן מענה תוך מספר ימי עסקים". בכל המקרים, כשמדובר בארגוני ימין, מענה שכזה מעולם לא הגיע.

לעומת זאת, ארגוני שמאל שכרו בנקל חללים בבית הנסן בשנים האחרונות. כך למשל, ארגון שתיל, הקרן החדשה לישראל, הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל, ארגון עמק שווה ועוד.