גגו קלוגמן, 'קדמא': הבניה הרוויה משנה את פני ההתיישבות

מתוך תפיסה המשלבת אידיאולוגיה ועסקים בונה חברת קדמא נדל"ן ביהודה ושומרון בסטנדרטים מתקדמים ביותר. גגו קלוגמן, מבעלי החברה, מספר

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , ט"ו באייר תשפ"א

גגו קלוגמן, מבעלי חברת קדמא נדל"ן, מספר על הבנייה שמבצעת החברה בבעלותו בכל רחבי הארץ משני עברי הקו הירוק, כאשר השאיפה היא להביא אל ההתיישבות את סגנון הבנייה מהערים הגולות, וקלוגמן מרחיב ומסביר:

"אנחנו מביאים את איכות הבנייה של המרכז גם להתיישבות במקומות כמו בית אל, אריאל, ברוכין ועוד", הוא אומר ומתייחס לחשיבותה של הבנייה הירוקה שהיא גם חסכונית יותר לדייר שכן ככל שהבידוד הטרמי איכותי יותר הצריכה של חשמל עבור הדייר היא נמוכה יותר והדברים באים לידי ביטוי בסופו של יום בכיסו של הדייר שיכול לחסוך לטווח רחוק סכום גבוה יותר.

על השינוי שחל באופי הבנייה בהתיישבות, מבנייה כפרית לבנייה רוויה, הוא אומר כי אכן בשל אילוצים כאלה ואחרים, בעיקר מדיניים, תם עידן הבנייה הכפרית, אך עם זאת הבנייה הרוויה מאפשרת יתרונות רבים שלא היו בעבר. בין השאר מדובר ביתרונות של מראה עירוני, בנייה שמאפשרת יכולת עיצובית רבה, חניונים תת קרקעיים ועוד מעבר לנוף המתפרס מהדירות בבנייה הרוויה.

הכירו את פרויקט קדמא בבית אל

עוד הוא מציין את תחושת הקהילתיות שנוצרת בין המשפחות המתגוררות באותו בניין מגורים והדברים באים לידי ביטוי בין השאר גם בשותפות בהוצאות תפעול הגינה ועוד. "זה מאוד מגבש", הוא אומר ומספר על הבניין שנבנה בבית אל ומתוך ההבנה שהתושבים הם בעצם שותפים יצאה החברה למיזם משותף עם אינטרנט רימון על מנת להעניק לכל הדיירים בבניין אינטרנט רימון לשנה כמתנה.

על החששות המדיניים שכרוכים בחילופי השלטון בארה"ב אומר קלוגמן כי אכן הדברים משפיעים והתקווה היא שתקופה זו תעבור במהרה, אך בעקבות החשש הזה משקיעים מבינים שלא בטוח שההיצע יהיה גדול גם בעתיד לעומת ביקוש רב שצפוי בעתיד לנוכח הילודה הגבוהה, כך שהתוצאה בעתיד עשויה להיות מחירים גבוהים הרבה יותר.

"אנחנו מנסים לחבר אידיאולוגיה עם הפן העסקי ולכן אנחנו מאיצים את הבנייה גם של הפרויקטים שנמצאים כעת בבניה וגם את הפרויקטים שעדיין לא התחילו. היעד הוא להתחיל אותם בהקדם האפשרי", אומר קלוגמן הרואה בבניית בתים בארץ ישראל, ובעיקר ביהודה ושומרון, חלק מהגשמת חלום אישי. "לא כל פרויקט נבחן רק על בסיס הפן הכלכלי, אל גם על פי שיקולים אידיאולוגיים בניסיון להביא איכות חיים אחרת גם להתיישבות מתוך ראיה עתידית לחיזוק ההתיישבות ורמת החיים שבה".

קלוגמן מציין ומדגיש כי אחד מתנאי ההעסקה של חברות המעניקות שירותי מעליות ושירותים אחרים הוא עבודה גם ביהודה ושומרון. חברה שאינה מעניקה שירותים ואינה פועלת באזורים אלה לא תהיה חלק מהפרויקטים שלו. "יש הרבה ספקים גדולים שלא עברו את הסף אצלנו כי הם לא היו מוכנים להגיע להתיישבות".

לדבריו הראיה העסקית של משקיעים מביאה רבים מהם להתעניין בבניה הרוויה המותאמת לתקופה זו וצפויה לשנות את פני הנוף ביהודה ושומרון.

לפרטים נוספים על קדמא בית אל לחצו כאן