מפקד במג"ב שפיקד על פינוי אלים יועמד לדין

המחלקה לחקירות שוטרים החליטה להעמיד לדין משמעתי מפקד כוח במג"ב שפיקד על הפינוי האלים בגאולת ציון ושוטרת מג"ב שהשתתפה בפינוי, בגין עבירה של שימוש בכוח שלא כדין.

ערוץ 7 , י"ז באייר תשפ"א

מפקד במג"ב שפיקד על פינוי אלים יועמד לדין-ערוץ 7
אלימות מג"ב במאחז גאולת ציון
צילום: חוננו

המחלקה לחקירות שוטרים הודיעה על העמדתם לדין משמעתי של מפקד כוח מג"ב ושוטרת מג"ב, לאחר שעו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו הגיש תלונה על פינוי אלים וברוטאלי שהתרחש בגאולת ציון בבנימין לפני למעלה משנה, והם יועמדו לדין בגין שימוש בכוח שלא כדין.

בתלונה פירט עו"ד יאדו כי בעת הפינוי, שנועד להחרים באגר שעבר במקום, נעשו השפרצה חוזרת ונשנית של גז פלפל מטווח אפס לפניהם של המפגינים, הפשטה של שני מפגינים, אלימות כללית, חטיפה של טלפון ממפגינה על מנת למנוע תיעוד ועוד.

בתיעוד האירוע ניתן לראות המעשים עליהם הוגשה התלונה כנגד השוטרים. בנוסף נכתב בתלונה "האירוע דוברר בתקשורת ודובר מג"ב הוציא מידע כוזב לפיו במהלך האירוע התבצע כביכול יידויי אבנים כלפי מג"ב, ומדובר בדיווח שווא שמהווה בין היתר עבירה של לשון הרע".

עוד נכתב כי "התלונה מוגשת בעיקר כלפי מפקד הכוח ונגד שוטרת, בשל האחריות הכללית של מפקד הכוח על האירוע והאלימות הפיזית האסורה שהפעיל בעצמו, ובשל אלימות מופרזת כדפוס חוזר ונשנה מצד השוטרת".

בנוגע לשימוש בגז מדמיע, נכתב בתלונה כי "הסרטונים מוכיחים כי השימוש הוא פרוץ לחלוטין, מנוגד לנוהל, פוגעני, משפיל ויוצר תחושה כי כנגד מתנחלים לא פועלים הנהלים הכתובים אלא חלים כללים אחרים - כללי שטח אלימים".

לגבי הפשטת המתיישבים נכתב כי ההפשטה נעשתה כאמצעי מדכא, ולא כחלק מפעולה שיטורית כלשהי. בנוסף, "קיימים תיעודים לאלימות כללית, הכאה באמצעות הנשק, גרירת נערות משערות הראש, ויש לברר את ההתנהלות ולשמוע את תלונות. כן דווח על כך שלא אפשרו לחובשים להגיע ולעזור במידי לפצועים, ולכאורה בלא הצדקה מבצעית".