זירת האירוע
זירת האירוע צילום: דובר צה"ל

מחקריה ראשונית של ניסיון הפיגוע שסוכל הבוקר (שישי) בצפון השומרון עולה כי שלושת המחבלים הם תושבי אזור טול כרם בתחילת שנות ה-20 לחייהם, ללא רקע ביטחוני קודם.

המחבלים נסעו באוטובוס שמסיע שב"חים לישראל. כוח מג"ב עצר את האוטובוס בקו התפר והעביר את השב"חים לתחקור במוצב סאלם. בעודם מחכים סמוך לשער המוצב, שלושת המחבלים המצוידים בתת-מקלע קרלו, פותחים באש.

ההערכה היא שתכננו לבצע פיגוע בשטח ישראל. האוטובוס שבו נסעו היה בעל לוחית רישוי ישראלית, והנהג ערבי ישראלי. בצה"ל אומרים שהנהג לא ידע שמסיע מחבלים.

המחבלים ככל הנראה חצו את גדר ההפרדה מאזור ג'נין לתוך הקו הירוק או במעבר הרגלי שמוביל לכיוון בית המשפט הצבאי בסאלם. הם פתחו באש לעבר הש"ג במוצב. לוחם מג"ב שעמד במקום ירה לעברם. בהמשך כוח מג"ב שהתארגן לצאת לפעילות הצטרף ללוחם וביצע ירי לעבר המחבלים ונטרל אותם.

שני מחבלים חוסלו והמחבל השלישי נפצע באורח אנוש ופונה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים העמק בעפולה.

במערכת הביטחון קיימת הערכה כי הימים הקרובים יהיו מאתגרים במיוחד עקב אירועי ירושלים ולילת אל קאדר. צה"ל ערוך עם כוחות מתוגברים. מאז תחילת הרמדאן בשניים וחצי גדודים נוספים.

מפקדת הכוח במג"ב שניטרל את המחבלים סמ"ש ש', לוחמת בשירות סדיר אמרה: "במהלך הפעילות מחוץ לשער הבסיס זיהיתי שלושה מחבלים חמושים רצים לעברנו ופותחים באש, דרכנו את הנשקים ותפסנו מחסות תוך שאנחנו משיבים לעברם באש, במהלך הקרב יריות אנחנו שומעים כדורים שורקים לנו מעל הראש. מנענו את האירוע הבא שהיה יכול להיות הרבה יותר חמור - לשם כך התגייסנו".

במשמר הגבול ובמשטרה משבחים את פעילותם של הלוחמים שהגיבו בצורה מקצועית ונחושה תוך חתירה למגע לעבר המחבלים שירו לעברם.

"פעלתם בצורה מקצועית ונחושה, חתרתם למגע והבאתם לסיום מהיר של האירוע, כל זאת ללא נפגעים לכוחותינו. זה מסוג האירועים שהיו יכולים להיגמר באסון כבד ואתם אלו שמנעתם אותו. הצלתם חיי אדם וזה בדיוק מה שמצופה מלוחמי ולוחמות מג"ב. מעריך ומוקיר את פועלכם היום. יישר כוח", כך אמר מפקד משמר הגבול, ניצב אמיר כהן שהגיע לזירת הפיגוע ושוחח עם הלוחמים שניטרלו את המחבלים.

מפקד פיקוד מרכז, אלוף תמיר ידעי אמר "נמנע פיגוע גדול הודות לפעילות חדה, נחושה ותפקוד קרבי ומקצועי של לוחמי מג״ב. פעילות זו הינה חלק ממבצע רחב במרחב התפר בחודשים האחרונים, ששיאו ברמאדן, בו כוחות החטיבה המרחבית ״מנשה״ סיכלו באמצעות מודיעין איכותי ותגבור כוחות חדירות רבות לשטח ישראל", אמר.