גן השלושה - הסחנה
גן השלושה - הסחנהצילום: מנו גרינשפן

ארגון השמאל 'זזים' מתנגד לשעות רחצה נפרדות בחלק מהגנים הלאומיים וקורא לעצור "את האפליה ברשות הטבע והגנים".

כזכור, יועמ"ש רשות הטבע והגנים קבע בשבוע שעבר כי אין שום מניעה חוקית לקיים שעות רחצה נפרדות בחלק מהאתרים שתחת אחריות רשות הטבע והגנים. במסמך ששיגר עו"ד אופיר בר-טל, יועמ"ש רט"ג, למשרד המשפטים הוא כתב כי "קביעת שעות לרחצה נפרדת בצורה מידתית וסבירה תוך מזעור הפגיעה בציבור שאינו מעוניין בה למינימום, אינה מהווה פגיעה בעיקרון השוויון ומשכך אינו מצריך הסמכה חוקית מפורשת להפרדה זו".

עם זאת, בארגון השמאל 'זזים' הנתמך על ידי 'הקרן החדשה לישראל' מחתימים אנשים על עצומה ובה קוראים ליועמ"ש אביחי מנדלבליט לעצור את "האפליה", כלשונם.

"בלחץ גורמים דתיים שמטרתם דיכוי נשים וצמצום הזכויות שלנו במרחב הציבורי החליטה רשות הטבע והגנים לקדם חקיקה לרחצה בהפרדה בשמורות טבע", כתבו בעצומה. "מדובר בתקדים מסוכן ואם הוא ייצא לפועל, עוד ועוד גופים ציבוריים עלולים להפלות נשים בחסות החוק".

"בואו נראה ליועמ״ש אביחי מנדלבליט ולמנכ"ל רט"ג שאול גולדשטיין ששמורות הטבע שייכות לכל המגדרים ושאנחנו דורשות גישה מלאה אליהן בכל שעה מבלי להיות מודרות ומושפלות", הוסיפו.

כפי שפורסם, בשנת 2019 הודיעה רשות הטבע והגנים לציבור הדתי והחרדי תתאפשר רחצה נפרדת בחלק מהגנים הלאומיים ובשעות מסויימות. עוד בשלבי הפיילוט, משרד המשפטים מנע מרשות הטבע והגנים להמשיך אותו והם נאלצו להקפיאו. משרד המשפטים, באמצעות המשנה ליועמ"ש דאז דינה זילבר, טען כי לרט"ג אין סמכות לקבוע הפרדה מגדרית במרחב הציבורי שאמור להיות פתוח לכל.

לקראת ההכרעה בסוגיה על ידי היועמ"ש לממשלה אביחי מנדלבליט, חוזרים ומדגישים ברשות הטבע והגנים כי יש להם סמכות לקבוע הפרדה שכזאת בתנאים המוגדרים בחוק, וכי אין צורך בחקיקה על מנת לאפשר שעות הפרדה מגדרית באתרים הלאומיים.

בתוך כך שיגר ח"כ משה אבוטבול מכתב ליועמ"ש מנדלבליט ובו קרא לו לאמץ את חוות הדעת המשפטית של רט"ג ולאפשר להם לקיים מספר ימים בודדים של רחצה נפרדת. "רשות הטבע והגנים שקיבלה פניות רבות בעניין החליטה על פיילוט של רחצה נפרדת בסך הכל 4 ימים בשנה", כתב. "אך לצערי המשנה ליועמ"ש (לשעבר) דינה זילבר ביטלה את הפיילוט בטענה שאין הנחייה משפטית שמתירה את הדבר, וכן שזו פגיעה חמורה בציבור הנשים ושאין דרישה לכך".

"לשמחתי השבוע פורסמה חו"ד משפטית מקיפה של יועמ"ש רשות הטבע והגנים על חשיבות ההנגשה, ועל כך שבהחלט ניתן בצורה משפטית לאפשר רחצה נפרדת מספר ימים בשנה עבור הציבור המעוניין בכך", הוסיף. "אני קורא לך לאמץ את חוות הדעת המשפטית הזו, ולאשר לרשות הטבע והגנים עוד בעונה הקרובה לקיים מספר ימי רחצה נפרדים עבור הציבור המעוניין בכך".

שי גליק, מנכ"ל 'בצלמו' מסר: "מול קומץ שמאל קיצוני רוב עם ישראל תומך בזכויות אדם גם לציבור הדתי. אנחנו קוראים ליועמ"ש לא להכנע לקרן החדשה וארגוניה ולאפשר רחצה נפרדת לציבור החפץ בכך כבר בקיץ הקרוב".