הרמטכ"ל בשומרון: אצבע הלוחמים שלחצה על ההדק סיכלה פיגוע שהיה יכול להשפיע על המדינה כולה

כוכבי הורה על תגבור אוגדת איו"ש בשלושה גדודים נוספים. "מבצעים מגוון רב של פעולות שבזכותן אנחנו מצליחים למנוע פיגועים ולשמור על ביטחונה של מדינת ישראל".

קובי פינקלר - ערוץ 7 , כ"ז באייר תשפ"א

הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי קיים היום (א׳) הערכת מצב מבצעית במוצב ׳סאלם׳ שבחטיבה המרחבית ׳מנשה׳, ברקע האירועים האחרונים.

לוחמי מג״ב סיפרו לרמטכ״ל על ניסיון פיגוע הירי שסוכל ביום שישי האחרון במוצב ׳סאלם׳, במהלכו חוסלו שני מחבלים חמושים ומחבל נוסף נפצע קשה.

הרמטכ״ל הנחה על תגבור גזרת איו״ש בשלושה גדודים נוספים, במטרה להעצים את המוכנות בתקופה הקרובה, בדגש על חיזוק ההגנה במרחב התפר.

בהערכת המצב השתתפו מפקד פיקוד המרכז, אלוף תמיד ידעי, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף רסאן עליאן, מפקד אוגדת יהודה ושומרון, תת-אלוף יניב אלאלוף וראש המנהל האזרחי, תת-אלוף פארס עטילה.

״בזכות הלוחמים שכאן ובייחוד לוחמי משמר הגבול, מנענו פיגוע - אצבע הלוחמים שלחצה על ההדק סיכלה פיגוע שהיה יכול להשפיע על המצב במדינה כולה", שיבח כוכבי. "אני רוצה להביע את הערכתי ללוחמים, ולמפקדים שהכינו אותם למצבים מהסוג הזה. הכל מתחיל בגישה מבצעית ובהערכות נכונה''.

הרמטכ''ל הוסיף: ''אוגדת איו״ש ופיקוד מרכז ערוכים היטב, ומבצעים מגוון רב של פעולות שבזכותן אנחנו מצליחים למנוע פיגועים ולשמור על ביטחונה של מדינת ישראל״.

חקירה ראשונית של ניסיון הפיגוע במוצב סאלם ביום שישי האחרון העלתה כי שלושת המחבלים הם תושבי אזור טול כרם בתחילת שנות ה-20 לחייהם, ללא רקע ביטחוני קודם.

המחבלים נסעו באוטובוס שמסיע שב"חים לישראל. כוח מג"ב עצר את האוטובוס בקו התפר והעביר את השב"חים לתחקור במוצב סאלם. בעודם מחכים סמוך לשער המוצב, שלושת המחבלים המצוידים בתת-מקלע קרלו, פותחים באש.

ההערכה היא שתכננו לבצע פיגוע בירושלים. האוטובוס שבו נסעו היה בעל לוחית רישוי ישראלית, והנהג ערבי ישראלי. בצה"ל אומרים שהנהג לא ידע שהסיע מחבלים.

המחבלים ככל הנראה חצו את גדר ההפרדה מאזור ג'נין לתוך הקו הירוק או במעבר הרגלי שמוביל לכיוון בית המשפט הצבאי בסאלם. הם פתחו באש לעבר הש"ג במוצב ולוחמי מג"ב ירו לעברם ונטרלו אותם. שני מחבלים חוסלו והמחבל השלישי נפצע באורח אנוש ופונה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים העמק בעפולה.

במשמר הגבול ובמשטרה משבחים את פעילותם של הלוחמים שהגיבו בצורה מקצועית ונחושה תוך חתירה למגע לעבר המחבלים שירו לעברם.

"פעלתם בצורה מקצועית ונחושה, חתרתם למגע והבאתם לסיום מהיר של האירוע, כל זאת ללא נפגעים לכוחותינו. זה מסוג האירועים שהיו יכולים להיגמר באסון כבד ואתם אלו שמנעתם אותו. הצלתם חיי אדם וזה בדיוק מה שמצופה מלוחמי ולוחמות מג"ב. מעריך ומוקיר את פועלכם היום. יישר כוח", אמר מפקד משמר הגבול, ניצב אמיר כהן שהגיע לזירת הפיגוע ושוחח עם הלוחמים שניטרלו את המחבלים.

מפקד פיקוד מרכז, אלוף תמיר ידעי אמר "נמנע פיגוע גדול הודות לפעילות חדה, נחושה ותפקוד קרבי ומקצועי של לוחמי מג״ב. פעילות זו הינה חלק ממבצע רחב במרחב התפר בחודשים האחרונים, ששיאו ברמאדן, בו כוחות החטיבה המרחבית ״מנשה״ סיכלו באמצעות מודיעין איכותי ותגבור כוחות חדירות רבות לשטח ישראל".