הערים מתחדשות: מה חדש בתכנית הבנייה?

מה קורה בימים אלו בתחום ההתחדשות העירונית בארץ, אילו פרויקטים עדיין על הפרק והאם תמ"א 38 אכן צפויה להיעלם בקרוב?

תגיות: נדל"ן בנייה
תוכן שיווקי , ז' בסיון תשפ"א

הערים מתחדשות: מה חדש בתכנית הבנייה?-ערוץ 7
בניה מתחדשת. אילוסטרציה
צילום: pixbay

ערי ישראל מתחדשות ללא הפסקה, ובעשורים האחרונים מונהגות תכניות עירוניות רבות המיועדות לקדם התחדשות עירונית בדרכים שונות, חלקן מוכרות יותר וחלקן פחות.

עבור רבים בארץ מושגים כמו "תמ"א 38" אינם נשמעים זרים במיוחד, אך רובנו איננו מכירים את הפרטים השונים הכלולים בתכניות ההתחדשות העירונית של העיריות השונות, כמו גם את האפשרויות השונות של תמ"א 38 ספציפית. מה קורה בימים אלו בתחום ההתחדשות העירונית בארץ, אילו פרויקטים עדיין על הפרק והאם תמ"א 38 אכן צפויה להיעלם בקרוב?

מגוון רחב של תכניות פינוי בינוי ברחבי הארץ יוצאות לדרך

בחודשים האחרונים מדובר רבות בארץ על הביטול ההולך וקרב של תכנית תמ"א 38, ונגיע לכך מיד. לפני שנברר האם התמ"א צפויה להישאר עימנו עוד כמה שנים או להיעלם כמתוכנן בסוף שנת 2022, חשוב להכיר כי תכניות תמ"א 38 שונות, ובפרט תכניות פינוי בינוי, יוצאות בהמוניהן אל הפועל כיום בערים שונות ברחבי הארץ.

מהו פינוי בינוי לעומת תמ"א 38? בעוד במקרה של תמ"א 38 מדובר בשיפוץ ומיגון של הבניין בתמורה להוספת מספר דירות וקומות עליונות, במקרה של תכניות פינוי בינוי הבניין מפונה לחלוטין מדייריו, נהרס עד היסוד ונבנה מחדש. כך, מתקבל מבנה חדש, איכותי וממוגן העומד בכל התקנים הנדרשים והנחוצים, וגם נבנה מחדש בצורה משפרת המעניקה מרחב מקסימאלי לדירות, כולל במקרים רבים חנייה ומחסנים לכל דירה או הוספה של מרפסות וכיוצ"ב. בקיצור – מתקבלות דירות חדשות לחלוטין ומשופרות אשר גם שוות הרבה יותר כסף.

כיום נמצאות בתהליכי יציאה אל הפועל מספר תכניות פינוי בינוי נרחבות, במקומות כמו בת ים, יבנה, שכונת רמת אליהו בראשון לציון ומגוון מקומות מרכזיים נוספים.

מה צופן העתיד עבור תמ"א 38 ותכניות התחדשות עירונית נוספות?

לצערם של אנשים וגורמים רבים בארץ, תכנית תמ"א 38 צפויה להסתיים לקראת סוף שנת 2022, מסיבות שונות. אך יש לא מעט חדשות טובות בנושא ההתחדשות העירונית, כך שאפשר להיות אופטימיים – בתור התחלה, את תכנית תמ"א 38 אמורות להחליף תכניות התחדשות עירונית אחרות, שכן מדובר באינטרס של כלל המעורבים בעולם הבנייה ובשוק הנדל"ן בארץ – עיריות ומוסדות ממשלתיים, בעלי דירות ומשקיעים, שוכרים ודיירים, יזמי נדל"ן וקבלנים למיניהם ועוד.

מלבד לתכניות התחדשות עירונית אלטרנטיביות שאמורות העיריות השונות להכניס לפעולה בשנים הקרובות, ניתן למצוא כיום גם סימנים ראשונית לניסיונות להאריך את מועד תקפותה של תכנית תמ"א 38, לפחות במספר שנים נוספות. עיריית ירושלים הגישה תכנית חדשה במהלך חודש אפריל האחרון להארכה של תמ"א 38 בשטחה לפחות עד שנת 2025, ועיריות נוספות צפויות ללכת בעקבותיה. האטרקטיביות של תכנית זו הופכת אותה למטרה ראויה הן עבור גורמים פרטיים והן עבור גורמים מסחריים וגורמים שונים מטעם המדינה, מה שמסביר את ההתגייסות לנסות ולהאריך את חייה של התמ"א. נקווה כי הארכה זו תצלח, ובצירוף תכניות התחדשות עירונית נוספות תאפשר להמשיך ולחדש, למגן ולשפץ מגוון מבנים שונים במרחב העירוני בישראל.

למידע נוסף אודות התחדשות עירונית כולל פרויקט תמ"א 38 ופינוי בינוי היכנסו לאתר מרכז הנדל"ן – אתר חדשות נדל"ן