היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט
היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט צילום: משה ביטון

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מגיב למתקפות מימין על בית המשפט העליון בעקבות פסיקת השופטים המותחת ביקורת על ''פשרת האוזר'' שאושרה בכנסת הקודמת.

מנדלבליט אמר: ''אל מול התקפות פרועות המופנות כלפי בית המשפט בעקבות פסק הדין, חשוב לשוב ולהדגיש את ערכי היסוד של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית - הכרעת בית המשפט העליון מחייבת ואין בלתה. רשויות השלטון נדרשות לכבדה.

"גם אם עמדת הממשלה או הכנסת אינה מתקבלת, המעמד המחייב של פסיקת בית המשפט הוא כלל ההכרעה המחייב במדינת ישראל. אין מקום לפגיעה במעמד בית המשפט העליון או במעמד השופטים, בוודאי שאין מקום להסתה כנגדו ולדה-לגיטימציה לשופטיו'', הוסיף היועמ"ש.

כאמור, הרכב מורחב של שופטי בג"ץ קבע אתמול כי התיקון לחוק יסוד שאיפשר הגדלה של התקציב ההמשכי ב-11 מיליארד שקלים היה "שימוש לרעה בסמכות הכנסת".

התיקון לחוק, שכונה ''פשרת האוזר'' על שם יוזמו חבר הכנסת לשעבר צבי האוזר, אושר בכנסת הקודמת לאחר שבאוגוסט האחרון נדחה המועד האחרון הקבוע בחוק להעברת תקציב בכנסת.

השופטים לא ביטלו את החוק אך השמיעו ביקורת חריפות עליו והוציאו "התראת בטלות" שלמעשה קובעת כי אם יחוקק חוק דומה בעתיד - הוא יבוטל.

יו"ר הכנסת יריב לוין האשים כי מדובר באירוע מטורף, כלשונו, ובהפיכה שלטונית. "החלטת בג"צ להוציא התראת בטלות לחוק יסוד היא החלטה משוללת כל סמכות ומזעזעת. אנו עדים לאירוע מטורף כאשר קומץ של שישה אנשים מתכסים בגלימת המשפט כדי לבצע הפיכה שלטונית", אמר לוין.

''מדובר בהחלטה נעדרת כל תוקף, בהיותה מנוגדת לעקרונות הבסיסיים ביותר של ריבונות העם, הפרדת הרשויות ושלטון החוק. אעמוד במלוא העוצמה אל מול הנסיון לבטל את הדמוקרטיה ואגן על מעמדה ועל סמכותה של הכנסת", הבטיח יו"ר הכנסת.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' מסיעת הציונות הדתית תקף בחריפות את פסק הדין: "בג"ץ מבטל חוק יסוד מבלי להניד עפעף. כן, אתם קוראים נכון - חוק יסוד, וכדרכו, בתחכום ובלי להרגיז יותר מידי ולקומם את הציבור. זו 'רק' התראת בטלות. אבל העיקרון נקבע. עכשיו בג"ץ יכול לבטל את חוק הלאום ולמעשה כל חוק שלא ימצא חן בעיניו.

"מכירים את הפרדוקס התיאולוגי (המדומה) האם אלוקים יכול לברוא אבן שהוא לא יכול להרים? אז בג"ץ. הכנסת תחוקק פסקת התגברות והוא יבטל, תפצל תפקידי יועמ"ש והוא יבטל, תשנה שיטת בחירת שופטים והוא יבטל. "שליט על" כל יכול. אז זהו שלא. הפתרון הוא פשוט - לא לציית לאבסורדים שלו. אין דרך אחרת. אין לבג"ץ ארנק או חרב. לנו, נציגי העם ושליחי הריבון, ברוך השם יש'', הוסיף סמוטריץ'.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו