לפני שהם עולים לבמה במפגש המוסיקאלי המסקרן והמרגש של התקופה האחרונה, מתיישבים אביב גפן ואברהם פריד לראיון מיוחד לערוץ 7 ובראשיתו הם מספרים על הניצוץ שהדליק את הקשר שבין שניהם.

היה זה בעקבות הסרטון שהפיץ גפן ובו התייחס למגזר החרדי בתקופת הקורונה. פריד ראה את הסרטון שריגש אותו, "וכך נוצר סוג של חיבור", אומר גפן ופריד מוסיף: "אחרי שראיתי את הקליפ ביקשתי מכמה אנשים את הטלפון של אביב. אני רוצה לכתוב לו. כתבתי לו 'היי אביב, זה אברהם פריד. אני לא יודע אם שמעת עליי וזה לא חשוב, אבל התרגשתי ממה שאמרת בדמעות על האחדות, די עם השנאה, וכך זה התחיל".

פריד מדגיש את חשיבות הדברים שאמר גפן על המגזר החרדי דווקא על רקע התבטאויותיו מהעבר שהיו חריפות ביותר, "שמעתי שהוא לא ביישן... הוא אומר את מה שהוא מרגיש... אני מעריך ומכבד את זה. זו מדינה חופשית, אבל הדיבור שלו הלב שלו הנשמה שלו והדמעות מאוד ריגשו אותי".

האם אביב מתחרט על אותן התבטאויות חריפות מהעבר? גפן לא מתכחש לכך ש"היו כמה אמירות שלי שהיו טפשיות והגיעו מבורות. לא היו הרבה, אגב. אני אדם ספקן ושואל והגיע הזמן לעת שלום. הקורונה העצימה את השסע הזה של הרבה אנשים והרבה דעות ונפרדנו, אבל אנחנו אחים בסוף".

גפן מוסיף כי אינו שולל שההיכרות עם המגזר האחר תביא בסופו של דבר לחזרתו בתשובה ופריד מוסיף "ואולי גם אני אחזור בתשובה".

לרכישת כרטיסים למופע לחצו כאן

המפגש הראשון של השניים התרחש מתחת ירי הטילים לעבר גוש דן ואביב גפן רואה בכך תסריט נדיר של אש מלמעלה וחיבור מלמטה. ברוח השיר 'יומן מסע' שהשניים מבצעים יחד אומר אביב כי לתחושתו הרחוב שואל גם הוא שאלות ומבקשת תשובות ומשמעות. לטעמו המקטבים והמשסעים הם מיעוט בשני הצדדים וכשם שהוא אינו גאה במיעוט החילוני התורם לכך, גם אברהם פריד אינו גאה במיעוט החרדי המוסיף לשיסוי.

תוך כדי השירה המשותפת, מספר אביב, כל אחד מתוודע לעולמו הרוחני והתרבותי של האחר. "המוסיקה שינתה אותי, לנון והביטלס שינו לי את החיים. לאברהם יש מיליוני מאזינים. לי יש פחות מנו אבל גם לי יש כמה והכול תומך".

להערכתו של גפן הקהל הדתי רואה בו כזמר החילוני האהוב ביותר כיום. "אני לא משקר להם, לא אומר שאני שומר שבת עכשיו, והם מכבדים את זה. אני מגיע כאדם חילוני שמכבד אותם ואוהב אותם וזה בעיניי שווה את הכול".

"יש לי הרבה קהל מההתנחלויות, הרבה קהל עם כיפות. שיח השנאה נמאס עליי", אומר גפן ואברהם פריד מוסיף: "אפשר לסלוח ולא לחפור על מה שקרה בעבר. היום זה היום והגענו למצב שאנחנו שרים ביחד וזה מאוד מחזק ויפה".

פריד מבין את המציאות בה הקהל רואה בחיבור בינו לבין גפן כייחודי. "זה היה אמיץ אבל ידענו שהקהל יבין שזה צעד לאחדות, בפרט במצב שבו היינו כל כך מופרדים, מצב של חושך אדיר ודרך השירה פתאום יש אור". גפן משוכנע שאביו גפן של שנות השמונים, לו היה מגיע לאולפן המפגש בינו לבין פריד, היה מוחה כפיים ומברך על כך ב"כל הכבוד".

"לכל דבר יש זמן. תמיד קראתי לשלום ולאחדות. באתי מבית מאוד שמאלני ואני עדיין שמאלני. אני לא יודע מה יקרה לי בעתיד. יש לאימא שלי BA ביהדות, גדלתי בתוך זה. שם טוב גפן הוא הסבא רבה שלי", אומר אביב גפן ומוסיף: "אני רואה עם אברהם דבר כזה, הערוגות בישראל היו מופרדות, היה חול דתי וחול חילוני, ואני ואברהם באנו וערבבנו הכול וזרענו זרעים שלאהבה. השירים בהופעות הם זרעים של אהבה".

לרכישת כרטיסים למופע לחצו כאן