ניר אורבך בהקלטה: "מנסור עבאס שם בצד את השאיפות הלאומיות"

לקראת ההצבעה בעד הקמת הממשלה מסביר ח"כ אורבך מסיעת ימינה: "לפני הפרעות היה לי יותר קל. חוק קמיניץ לא יבוטל".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ז בסיון תשפ"א

ניר אורבך בהקלטה: "מנסור עבאס שם בצד את השאיפות הלאומיות"-ערוץ 7
ניר אורבך
צילום: Avshalom Sassoni/Flash90

פרסום ראשון: ח"כ ניר אורבך מסיעת ימינה נפגש הערב (שני) עם הרב אוהד טהרלב שתומך בממשלת האחדות, ורמז כי בכוונתו לתמוך בהקמת הממשלה בראשות יאיר לפיד ונפתלי בנט.

הרב טהרלב, אב שכול, ביקש לחזק את אורבך ושמע ממנו על ההחלטה המסתמנת לתמוך בממשלה החדשה.

''אין ספק שהיה לי הרבה יותר קל לפני הפרעות, כי בפרעות עצמן הייתי בעכו בלוד וברמלה, אנשים שגרו בשכנות לחבר'ה שלנו הצביעו לפורעים איפה הם גרים, זה מה שמזעזע", סיפר אורבך בהקלטה שהגיעה לידי ערוץ 7.

ח"כ אורבך דיבר על מנסור עבאס ואמר כי ההסכם הקואליציוני איתו מבוסס בעיקר על נושאים תקציביים ואזרחיים. ''יש פה מנהיג שבאמת לא מוותר על השאיפות הלאומיות שלו, אבל הוא שם אותן בצד. במשא ומתן אין שום זכר לזכויות הלאומיות, חוק קמיניץ כן או לא יבוטל עשו מזה משהו יותר מידי מהותי, ולא יבטלו אותו''.

באשר להקפאת האכיפה נגד בנייה בלתי חוקית בנגב אמר אורבך: "אכיפת הבנייה אז זה חשוב ואנחנו על זה, אבל זה לא שעד עכשיו אכפו. באמת רוב ההסכם הוא תקציבי, על היכולת לממש את הזכויות שלהם כאזרחים, וכולם פה בעד''.

בתוך כך, מזכירות הליכוד מאשרת הערב שיריונים ל-3 חברי כנסת על מנת לדרבן חברי כנסת מהימין לפרוש מגוש השינוי. ראש הממשלה בנימין נתניהו ינצל את הימים שנותרו עד להשבעת ממשלת בנט-לפיד בניסיון לשכנע את חברי הכנסת של ימינה ותקווה חדשה שלא לתת יד למהלך.

ח"כ ניר אורבך צפוי לתמוך בהקמת הממשלה, יעניק לה את האצבע ה-61 הנדרשת ובמקביל ימונה לשר ההתיישבות, תפקיד בו מחזיק כיום השר צחי הנגבי. בימינה הכחישו ואמרו שחלוקת התפקידים טרם סוכמה.

מפלגת הציונות הדתית תקפה הערב (שני) את יו"ר ימינה נפתלי בנט לאחר חשיפת ההסכמים הקואליציוניים של ממשלת בנט-לפיד.

"נפתלי בנט באובדן עשתונות ערכי מוחלט, לא עוצר באדום בדרך להיות ראש ממשלה לא לגיטימי עם שישה מנדטים. ההסכמים חושפים מכירת חיסול של הנגב והגליל, פגיעה בזהות היהודית של המדינה ועיוות קשה של הדמוקרטיה ורצון העם.

''עוד לא מאוחר לעצור את זה. דרוש גיבור אחד עם מצפן ומצפון שיפתח עמוד שדרה ערכי ויודיע על התנגדותו, ואז במקום הקמת ממשלת שמאל הזוי ותומכי טרור תקום ממשלה לאומית'', הוסיפו בסיעת הציונות הדתית".

יו"ר מפלגת הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ' אמר: ''אחרי השקרים וההכחשות, ככה נראית מכירת חיסול של הציונות. לא פחות''.

ראשי הממשלה המיועדים נפתלי בנט ויאיר לפיד התחייבו בהסכם עם מנסור עבאס לפנות ליועץ המשפטי לממשלה כדי לבטל את כל הקנסות והעיצומים על בנייה ערבית בלתי חוקית.

האכיפה תוקפא לכמעט ארבע שנים, כולל הקפאת צווי ההריסה הקיימים לכל הבתים בנגב שהוקמו עד תחילת השנה. עבאס ימנה סגן שר מטעמו ויקבל חצי מיליארד שקל לחלוקה על פי ראות עיניו.