הרב חגי לונדין
הרב חגי לונדין צילום: ללא

למרות ניסיונותיהם של גורמים מסויימים להציג את הממשלה המסתמנת כ'ממשלת החלומות' של אחדות, שגשוג, וחזון אחרית הימים של מדינת ישראל - לא נראה שרוב הציבור היהודי במדינת ישראל קונה זאת. הוויכוח נע בעיקר בין החשש שמממשלה כזו תוביל לאסון, לבין סוג של ברירת מחדל כי האלטרנטיבה של בחירות חמישיות גרועה יותר.

במצב מעין זה כדאי, כמו תמיד, לעיין בפרשת השבוע. בעת שבא קורח להתלונן כנגד משה רבנו, עונה לו משה: "בוקר ויודע ה' את אשר ואת הקדוש והקריב אליו" (במדבר טז, ה). במילים אחרות: בואו נחכה לבוקר; דברים לא תמיד מתבררים במיידי אלא זקוקים לפרספקטיבה.

אנשים מאמינים לא נשבים באשליית חגיגות, ומצד שני לא מפחידים עצמם על 'סוף המדינה'. המבוגרים שבינינו זוכרים את צהלת השמאל בתחילת ממשלת אוסלו או בניצחונו של אהוד ברק; ההמשך היה פחות משמח אבל גדלנו גם משם. אז, כמו היום, המשפט הוא: "בוקר, ויודע ה'".

אנחנו לא מבוהלים ולא מיואשים. אנשים מאמינים עומדים זקופים מול המציאות, מתנהלים באופן ענייני, נאבקים בגבולות האפשר, מנסים לקדם ככל יכולתנו, ובעיקר ממתינים לבוקר שבו כל אחד יסביר לפני אביו שבשמים מה הוא עשה בלילה. המחירים של הלילה הם לעיתים גדולים, אולם השחר תמיד מפציע בסוף, ואזי מתברר כיצד קידם הקב"ה את עולמו גם מכאן.

נדמה שבמקרה הזה לא ייקח יותר מידי זמן להגיע לבוקר.