גנץ לנתניהו: לא זקוק לאישור ממך כדי לפנות את הישוב אביתר

לשכת שר הביטחון פנתה ללשכת ראש הממשלה "אין הוראה כלשהי בדין הקובעת כי הוצאת צו תיחום באזור יהודה ושומרון טעונה אישור ראש ממשלה"

אורלי הררי - ערוץ 7 , ל' בסיון תשפ"א

גנץ לנתניהו: לא זקוק לאישור ממך כדי לפנות את הישוב אביתר-ערוץ 7
הישוב אביתר
צילום: נחלה

שר הביטחון בני גנץ הודיע לראש הממשלה בנימין נתניהו כי אינו זקוק לאישור ממנו כדי לפנות את הישוב "אביתר" השומרון.

"אין הוראה כלשהי בדין הקובעת כי הוצאת צו תיחום באזור יהודה ושומרון טעונה אישור ראש ממשלה", הבהירה לשכת שר הביטחון.

עוד נכתב "מבלי להידרש לשאלות המורכבות הכרוכות בקביעת מעמד קרקע באזור, עצם הקמת המאחז הינה פעולה בלתי חוקית שהיקפה ומאפייניה חריגים. נסיבות המקרה החריגות הן שהביאו להחלטה על הוצאת צו התיחום, וזאת לאחר התייעצות עם כלל הגורמים הביטחוניים והמשפטיים הרלבנטיים".

נציין כי צו מהסוג הזה הינו חריג ביותר וניתן רק על אדמות ערביות פרטיות והישוב אביתר הוקם על אדמות סקר - כלומר אדמות הניתנות להסדרה ולכן צו התיחום אינו בתוקף. משמעות הצו שהריסת המקום עלולה להתבצע ללא הליכים הנדרשים בחוק, המופעל כאמור רק על אדמות ערביות פרטיות.

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן קרא לכל מפלגות הבית מימין ומשמאל לאשר את אביתר. "הסדרת אביתר היא מענה ציוני ערכי לרצח הנתעב בצומת תפוח", אמר.

הישוב אביתר, שהוקם לאחר רצח אביתר בורובסקי הי"ד בפיגוע בצומת תפוח לפני 8 שנים, הוקם מחדש כחודש על ידי תנועות נחלה ואמונים לאחר רצח הצעיר יהודה גואטה הי"ד בפיגוע ירי באותו מקום בדיוק לפני כחודש. בישוב מתגוררות כ-50 משפחות, ויש בו פעוטון, בית מדרש, כבישים ותשתיות.