אורי זכי
אורי זכי צילום: פרטי

איש השמאל אורי זכי, יו"ר הנהלת מפלגת מרצ, תומך בקביעת זמני רחצה נפרדים בשמורות הטבע ברחבי הארץ.

בחשבון הטוויטר שלו כתב זכי: "אני חושב שיש מקום, במשורה ובצורה מוגבלת, לאפשר זמנים לרחצה נפרדת במעיינות ומקווי מים בשמורות טבע בהם מתקיימת רחצה מסודרת, בדומה לבריכות עירוניות.

''צריך לאפשר לכל הקבוצות באוכלוסייה ליהנות משכיות החמדה של הטבע בארצנו. הדרת נשים היא פסולה ויש להילחם בה. לעיתים דווקא הפרדה מונעת הדרה'', הסביר.

לאחר שהותקף על ידי נשים פמיניסטיות שביקרו את עמדתו, זכי סיפר: ''למעשה קיימתי ביומיים האחרונים שיחות עם נשים חרדיות שאני מעריך. נשים חזקות עם קריירה. כולן תמכו בהפרדה הספציפית הזו ואמרו שהמצב כרגע מדיר אותן ואת משפחתן''.

שי גליק, מנכ"ל ארגון ''בצלמו'', בירך על דבריו של זכי ואמר: ''ניכר שישנו רוב גדול בציבור הישראלי כולל בשמאל שמבין שנתינת זכות לציבור הדתי למעיינות בטבע אינם הדרה או אפלייה אלא זכויות לכל אזרחי ישראל ליהנות ממשאבי הטבע. אני משוכנע שהיועץ המשפטי לממשלה שהינו אדם דתי מבין את חשיבות הדבר ויאשר כבר בקיץ הקרוב את הפיילוט להפרדה במעיינות''.

כאמור, אורי זכי הוא בעלה של השרה תמר זנדברג, האחראית על רשות הטבע והגנים, שהצהירה בתחילת השבוע כי תתנגד לחקיקה שהרשות מנסה לקדם כדי לאפשר רחצה בהפרדה מגדרית במעיינות ונחלים בשמורות טבע.

זנדברג טענה כי "הפרדה מגדרית היא סוג של הדרה ומהווה פגיעה מהותית בשוויון. ביהמ״ש האמריקאי קבע כבר בשנות ה-50 ש'נפרד זה לא שווה'. על רקע מציאות של הפרדה הולכת וגוברת בישראל בשנים האחרונות בתחבורה הציבורית, בהשכלה הגבוהה ובאירועים, אין מקום להרחיב עוד את ההפרדה במרחב הציבורי".

לדבריה, "לאחר קביעת היועמ"ש שאין סמכות להפרדה, אתנגד לכל חקיקה בנושא ולהלבנת ההפרדה במרחב הציבורי".

יו"ר יהדות התורה ח"כ משה גפני הגיב בחריפות: "הוראתה של השרה החדשה להגנת הסביבה שלא לאפשר לרשות הטבע והגנים שתהיינה שעות נפרדות לגברים ונשים ב-2 מקורות מים, היא 'הוראה פרימיטיבית וחשוכה' הפוגעת בגברים ונשים, יהודים וערבים. על פי ההוראה, כל מי שאורח חייו שונה מאורח חייה של השרה החדשה, לא יהנה ממקורות המים ברשות הטבע והגנים אפילו לא לזמן קצר".