תמר זנדברג
תמר זנדברג צילום: Yonatan Sindel/Flash90

השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג ממרצ טענה היום (חמישי) כי משתתפי מצעד הדגלים ביום ירושלים לא חייבים לעבור בשער שכם.

"המטרה של המצעד הזה מראש היא מתריסה, ואולי אפילו תוקעת טריז", אמרה השרה ממרצ בראיון לגלי צה''ל. "אני חושבת שזה מצעד שלא מוכוון פנימה, זה לא אנשים שאומרים בוא נחגוג את עצמנו, את שלנו. אין מחלוקת על מעמדה, מקומה, חשיבותה של ירושלים. המצעד הזה בא לתקוע רגל שהיא מתריסה. גם להתריס זה דבר לגיטימי בדמוקרטיה, אבל יש דרך לעשות את זה עם פחות חיכוך ועם פחות סכנה לפיצוץ.

''זה קורה במיקום ובעיתוי אולי הרגיש ביותר במזרח התיכון אבל צריך לכבד את הזכות להפגין, הזכות לבטא ואת החופש לצעוד אפילו שאני לא מסכימה עם זה. זה לגיטימי ויש זכות לעשות את זה".

זנדברג הציגה את עמדתה בנוגע לישיבת חומש: "עמדתנו מוכרת. חומש היא חלק מהדבר שנמצא בחוסר הסכמות בקואליציה, קודם כל בניגוד לחוק. אנחנו מדינות חוק, גם אם אנחנו לא מסכימים איתו, אנחנו צריכים לכבד אותו. דבר שני – אנחנו חושבים שהתנחלות, בוודאי לא חוקית, היא דבר שהוא מנוגד לאינטרס הישראלי ומדינת ישראל צריכה לעשות כל שביכולתה כדי להגיע להסדר מדיני ולא להמשיך להתנחל".

השרה התייחסה להנפת דגלי אש''ף באוניברסיטת בן גוריון: "אם היה חשש לחיי אדם כתוצאה מהדבר הזה, המשטרה וכוחות הביטחון היו צריכים לנהל את זה. עצם מצעד הדגלים גורם לסכנה לחיי אדם - גם ישראלים וגם פלסטינים. כולנו קורבנות שלו. השאלה היא אם אנחנו רוצים לשמור על חיי אדם ולנהל את זכות ההפגנה, הביטוי וכל זכות שהיא".

"מצעד הדגלים מסכן את כל המזרח התיכון, את כל ירושלים ואת כולנו", טענה, "גם זכות כזו שהיא לגיטימית צריך לנהל אותה בצורה נכונה, לשמור על הזכות ולבטא אותה בדרך שלא תסכן אף אחד. למשל תוואי המצעד, האם הוא חייב לעבור בשער שכם או שאפשר לנהל אותו בתוואי אחר?".

"אפשר להניף דגל משני הצדדים, זה מבטא עמדה פוליטית. זה דבר חוקי, זה לגיטימי משני הצדדים. כאשר אנחנו נתקלים בסכנה שהדבר הזה מציב אז צריך לנהל אותו בצורה שתצמצם".

זנדברג נשאלה מה מסמל לדעתה הנפת דגל אש"ף ואמרה "מסמל את הרצון לעצמאות של העם הפלסטיני ולשלום ולשתי מדינות. אני תומכת בכך שיהיו שתי מדינות לשני עמים, ישראל עם דגל ישראל ופלסטין עם דגל פלסטין, שיהיה שלום בין שני העמים ושהסכסוך הישראלי-פלסטיני יסתיים".

"לא הבנתי מה הבעיה עם הנפת דגל פלסטין?! מצעד הדגלים זה לא הנפת דגל, זה כל המסביב שלו, זה התוואי שלו, זה הסיטואציה של הסכסוך במזרח ירושלים שעדיין לא נפתר. זה לא עצם הנפת הדגל, הרי אין שום בעיה להניף דגל בשום מקום, אצלי במרפסת יש דגל ישראל עוד מיום העצמאות. זה לא הנפת דגל, זה המשמעות שלו", כך השרה זנדברג.