השר כהנא, לאן הלכת?

איפה אתה, מגן התורה והיהדות, כאשר שר החוץ של מדינת ישראל ביזה את ההלכה היהודית, את ערכי המשפחה היהודית וסמליה של מדינת ישראל?

איתמר סג"ל , י"ב בתמוז תשפ"א

השר כהנא, לאן הלכת?-ערוץ 7
איתמר סג"ל
צילום: עצמי

חייבים לומר תודה גדולה לשר הדתות מתן כהנא. לא כל פעם זוכים לשר דתות שחשובה לו הציונות, שר שמתכנן למלא את שורות הרבנות בדיינים ציוניים דתיים. תודה רבה, אבל לא התרגשתי, התבאסתי. מתן!

איפה היית, מגן התורה והיהדות, כאשר שר החוץ של מדינת ישראל ביזה את ההלכה היהודית, את ערכי המשפחה היהודית ואת סמליה של מדינת ישראל?

איפה היית השבוע כששרת התחבורה, חברתך לשולחן הממשלה הודיעה על מכירת השבת הציבורית, הערך היקר ביותר לעם ישראל בכל הדורות, ערך עליו מסרו אבותינו את חייהם ממש כפשוטו, ערך עבורו הפילה המפד"ל בעבורו את הממשלה? איה קולך הרם? היכן נאומיך חוצבי הלהבות? האם איבדת את הסיסמא לחשבון הטוויטר?

מכרתם את הכל. מכרתם את השבת, מכרתם את המשפחה היהודית, מכרתם את הנגב והגליל, מכרתם את יהודה ושומרון. מכרתם את המדינה היהודית, חברתם לאויבי הציונות מהאחים המוסלמים תמורת בצע כיסאות, כבוד ושליטה, מתוך נקמנות, קנאה, תאווה וכבוד המוציאים את האדם מן העולם.

מכרת את כל זה, זכית בכס שר הדתות, גואל שבא כדי להציל סוף סוף את היהדות שכלשונך "כבר 73 שנים היא הגורם העיקרי לשסע ולפילוג בעם ישראל". איך יצא משפט כזה מזעזע מלשונך, בחיי אינני יודע.

אבל העיקר והישועה לה ציפינו, ימונו דיינים דתיים לאומיים, ימונה אפילו רב ראשי ציוני. השבת הציבורית בסכנה, דגלי הלהט"ב מחליפים את דגל מדינת ישראל, מנסור עבאס שולט בפועל בכל מהלכי הממשלה. אבל מה?

מינינו דיינים ציוניים דתיים. נראה לי שלא שמת לב, השר כהנא, אבל מסתבר שאתה הוא ה'חרדי' ואילו החרדים תפסו את מקומך. אתה הוא ששותק כשמדינת ישראל מאבדת את צביונה היהודי, תמורת השג עסקני לטובת 'המגזר', בעוד החרדים הם שנלחמים עבור השבת הציבורית, עבור ערכיה היהודיים של מדינת ישראל, ואתה השתתקת כדג.

זאת, לצד דאגתם למינוי דיינים ורבני ערים מקרב ציבור בוחריהם, שזה גם בסדר, אבל ממש לא העיקר.

ובכלל, נקודת המוצא שלך, לפיה דיין חרדי הוא בהכרח אדם רע, חשוך, משניא את התורה, מחמיר ושונא נשים ואילו הדיין הדתי לאומי הוא חמוד, חייכן, מקל ואדיב, כל זה מראה על בורות, סליחה על המילה, ועל כך שאתה תוצר של הסתה ארוכת שנים, הסתה שיצרה אצלך את המילה 'חרדי' כמילה נרדפת לדבר רע ושלילי.

כל זאת, עוד לפני שנדבר על העיוות בכל הרעיון המונח ביסוד המחשבה שלך, וגם של הרבה מאחינו החרדים, לפיה הקריטריון הראשי למינוי דיין קשור כמעט אך ורק למוצאו המגזרי ולא לגדלותו בתורה.

בוא אחדש לך דבר או שנים, כבוד השר כהנא. האיבה נגד הרבנות הראשית ומוסדות הדת בתקשורת ובמסעדותיה הטבעוניות של תל אביב לא נובעת מכך שהרב דוד לאו חרדי, ולא בגלל שמרבית הדיינים חרדים. היא גם ממש לא קשורה לטיב השירות, שירות שאגב כלל לא נופל ממרבית משרדי הממשלה ובסך הכל הולך ומשתפר.

האיבה הזו נובעת מכך שהם לא רוצים מדינה יהודית. רק לפני דקה הם האשימו את ראש ממשלתך עשרות פעמים ביום שהוא שר ההדתה. ירדו לחייו, צחקו על שיניו הבולטות.

כעת, הוא וגם אתה הם האידיוטים השימושיים שלהם, הפילו בעזרתכם את הממשלה הדתית ימנית, הכניסו את מיכאלי והורביץ לשולחן הממשלה, עשו צעד חשוב בדרך למדינה ליברלית אקס יהודית. מבחינתם, אתם רק כלי חרס, שימוש לפעם אחת ולאחר מכן שבירתו היא תקנתו.

אגלה לך סוד. גם אם תמנה עשרות דיינים ציונים דתיים, גם אם תיתן את הרבנות הראשית בידיו של הרב דוד סתיו, גם אם תהפוך את כל המקוואות בישראל למקוואות פאר, זה לא יעזור דבר.

יש כאן מאבק אדיר על היסוד החשוב ביותר, על מדינת ישראל, האם היא מדינה יהודית או מדינת העם היהודי, מדינה ככל המדינות לעם ככל העמים, שוויון לאומי מלא עם כל המיעוטים החיים בה. ואתה, מתן כהנא, לוחם גדול, מתפאר רבות בעברך הצבאי, אבל בינתיים אתה לוחם בצד הלא נכון, וחבל.