צילום - צבי גולדברג

בשבועות האחרונים, מאז שהישוב אביתר עלה על הקרקע, מתפרעים תושבי הכפר ביתא הסמוך. בהתפרעויות שורפים תושבי הכפר צמיגים רבים במטרה לנסות להבריח את מתיישבי הישוב החדש.

בעקבות הזיהום החמור שהדבר גורם, פנה עו"ד יוסף אקרמן מהפורום לישראל ירוקה לשר הביטחון בני גנץ ולמתאם הפעולות בשטחים האלוף רסאן עליאן בדרישה לטיפול מידית בנושא.

במכתב, שהעתקים ממנו נשלחו גם לאלוף פיקוד מרכז תמיר ידעי ולראש המנהל האזרחי תת-אלוף פארס עטילה, נכתב כי "ממידע שפורסם והופץ ברשתות החברתיות עולה כי בימים האחרונים פלסטינים, תושבי הכפר ביתא הבעירו כמויות אדירות של צמיגים וזאת על מנת להטריד את תושבי הישוב אביתר הסמוך למקום".

לדבריהם, וכן מעיון בתמונות ובסרטונים מהמקום, עולה בצורה ברורה שמדובר במפגע חריג וחמור בהיקפו, כאשר כפי הנראה מדובר בשריפת מאות רבות של צמיגים. בפורום מסבירים כי השפעת שריפה שכזו על איכות האוויר והסביבה באזור ובכל המרחב בכלל הינה אדירה ועלולה להיות בלתי הפיכה. "מדובר על מפגע סביבתי אשר השפעותיו על בריאות הציבור הינן מן המפורסמות שאינן צריכות ראיה ואין צורך להכביר במילים על הנזקים העצומים של שריפות אלה על בריאות האדם, החי והצומח במרחב, מלבד הנזקים האדירים למערכת האקולוגית בכל הסביבה" נכתב במכתב.

עוד נכתב כי מפרסומים ברשתות עולה שפעילויות אלו נעשות במסגרת תשתית מאורגנת היטב הפועלת מזה כחודש ואשר מתכוונים חבריה להמשיך בכך בעקביות. העובדות הקיימות בשטח מעידות שלא מדובר על אירוע ספורדי ובוודאי לא יחידי. "אי התערבות והמשך המצב הקיים הינו מצב בלתי נסבל ויש לפעול במידי לעצירת פגיעה זו. לא למותר לציין כי בסמכותך כממונה מטעם הממשלה ובהתאם לכך מחובתך לפי המשפט הישראלי והבינלאומי כאחד, להיות אחראי לשמירה על שגרת החיים התקינה בשטחי יהודה ושומרון, על כל היבטיה" כותבים בפורום לישראל ירוקה.

לאור כך, פונים בפורום לשר הביטחון לפעול במידי וללא דיחוי אל מול הגורמים הרלוונטיים, ב"מתאם פעולות הממשלה בשטחים" ואל מול המנהל האזרחי, אשר העניין נתון תחת סמכותו כנגד פעילות השריפות המהוות מפגע סביבתי חמור וזאת הן במישור המניעתי והן באכיפה בזמן אמת. כמו כן, למכתב צורפו תמונות וסרטונים מהימים האחרונים על מנת להמחיש את מה שקורה בשטח בתקופה האחרונה ואת חומרת הפגיעה לסביבה שמתקיימת במקום.

מהפורום לישראל ירוקה נמסר: ''מדובר על זיהום חמור ביותר שמהווה חלק מהתארגנות של פלסטינים לפגיעה באדם ובחי בכל המרחב. האחראיות המידית לאכיפת החוק ולהפסקת התופעה הזו מוטלת על משרד הביטחון על זרועותיה ביהודה ושומרון - מת''ק, פיקוד מרכז, מנהל אזרחי. אנו קוראים לכל הגורמים הרלוונטיים להביא לעצירת התופעה במידיות, ולהביא להעמדת המזהמים לדין.''