בנצי גופשטיין
בנצי גופשטייןצילום: Yonatan Sindel/Flash90

במשכן לאמנויות עין חרוד החליטו להסיר מהתערוכה את יצירת האומנות שבה שורף האומן את שם ה' הכתוב על דף נייר גדול.

החלטת המוזיאון להסיר את יצירת האומנות המזעזעת, על אף התעקשות המוזיאון בתחילה שלא להסירה, מגיעה בעקבות לחץ שהפעיל ארגון להב"ה בראשות בנצי גופשטיין.

גופשטיין התקשר למנהלת המוזיאון ויידע אותה כי בכוונתו להפגין מול המשכן לאומנויות באופן חוקי. המנהלת הפצירה בו שלא יקיים את ההפגנה, אך הוא התעקש.

בשיחה שניהלה אורית לב שגב מהמשכן לאומניות עין חרוד עם גופשטיין היא ביקשה למנוע את ההפגנה. "הדבר האחרון שאנחנו רוצים זה לפגוע", אמרה. "ברור לי שציבור שלם נפגע בצורה אנושה. אני רוצה לקיים דיאלוג ושיח לפתור את הדבר הזה ביחד. אני לא יוצאת מנקודת הנחה של איזה מגדל שן שאני יודעת מה זאת אומנות והאוכלוסייה הדתית לא יודעת".

"אני מגיעה מתוך עמדת מוצא של למצוא את הפשרה", היא הוסיפה. גופשטיין השיב: "הפשרה היחידה שתשכנע אותנו לרדת מההפגנה זה להוריד את היצירה ולהתנצל". לב שאלה: "אין אפשרות לפשרה מסוג אחר? אני מבקשת מאוד, אם אפשר, לנסות להוריד את הלהבות".

גופשטיין הבהיר: "כל עוד זה נשאר שם אני לא מוריד את הלהבות". ולב ביקשה שוב: "תן לי כמה ימים לראות מה אני יכולה לעשות". גופשטיין: "לא. אני לא יכול לתת יום אחד. אנחנו מתארגנים ואתם תעשו את השיקולים שלכם. אם זה היה שלי הייתי יכול לתת לך. אם היית עושה את זה למוסלמים לא היית מדברת כי באותו הרגע היו שורפים לך את המקום אבל יהודים זה עם פראייר. אני לא בעד לעשות כל דבר שהוא לא חוקי, אבל כמו שאתם עושים אומנות אנחנו יכולים לעשות הפגנה. זה מה שאנחנו נעשה אם תבחרו להשאיר את זה שם".

מאוחר יותר שלחה לב הודעה לגופשטיין והודיעה לו כי הם החליטו להסיר את היצירה המחללת את שם ה' מהתערוכה.

"אסור לשתוק על חילול ה', בעקבות החשיפה של אלעד צדיקוב התחלנו יחד עם עוד גורמים נוספים לארגן מחאה גדולה מול המוזיאון. בתחילה, מנהלת המוזיאון אורית לב שגב התקשרה אלי וניסתה להצדיק את האומנות. אמרתי לה שבדבר כזה אין שום הבנה ושום הצדקה ושעליהם להוריד מיד את המיצג ולהתנצל. בעקבות השיחה הם הורידו את המיצג המזעזע. גם לחופש האומנות חייב להיות גבול. אסור היה שדבר כזה יקרה. והדבר חמור שבעתיים במדינה יהודית", מסר יו"ר להב"ה.

אלעד צדיקוב מנכ"ל אופק ישראל מסר: "בעקבות החשיפה והמאבק שעוררנו, ונקיטת העמדה החד משמעית של משרד החינוך - המשכן לאמנויות חדל מלעבור על פלילית על סעיף 173 לחוק העונשין לשרוף את שם השם. אנו מצפים לתשובת משקל - לקדש שם שמיים במקום הנ"ל. קרי, תערוכה של בעלי תשובה שמקדשת את שם אלוקי ישראל".