"אפשר לרכוש דירה בישראל ללא הון עצמי"

חולמים על בית החלומות שלכם אבל אין לכם מספיק הון? אורן מסקלצ'י, המנכ"ל החדש של קבוצת קרתא, מסביר בראיון לערוץ 7 על הדרך בה גם אתם יכולים להגיע לבית משלכם

בשיתוף קרתא השקעות , י"ח בתמוז תשפ"א

בניגוד למערכות הבריאות והחינוך שנערכים לקאמבק אפשרי ומאכזב של הקורונה, נראה כי שוק הנדל"ן כבר מתקדם הלאה ו'חוזר לשגרה' משלו, הביקושים עולים, המשקיעים מסתערים על השוק, והזוגות הצעירים, שוב, רואים איך חלום הדירה מתרחק.

בדיוק בתקופה מורכבת זו, הזמנו לאולפן ערוץ 7 את אורן מסקלצ'י, כיום מנכ"ל קבוצת קרתא ולשעבר סמנכ"ל מרחב דרום בבנק טפחות, לשיחה אודות פניו של שוק הנדל"ן ועל הדרך שבה זוגות צעירים יכולים לרכוש בית משלהם בישראל של 2021.

רוצים לדעת הכל על שוק הנדל"ן לפני כולם? הצטרפו למועדון המשקיעים של קרתא, זה בחינם.

"בשנים האחרונות היו מספר גורמים שהשפיעו משמעותית על התנודתיות של מחירי הנדל"ן, בקדנציה הקודמת הייתה זו תוכנית מחיר למשתכן שקידמה הממשלה, לאחר מכן משבר הקורונה וכמובן המשבר הפוליטי", אומר מסקלצ'י. "כל אלה מביאים את שוק הנדל"ן לצומת דרכים משמעותית ביותר, שבה למדיניות הממשלה הנכנסת תהיה השפעה לא מבוטלת בשאלה לאן הולך שוק הנדל"ן, וכמו שזה נראה כרגע, הממשלה לא תגביל שוב את המשקיעים ואנו צפויים לראות עלייה בביקושים וממילא גם במחירים בתקופה הקרובה".

אז מה לדעתך צריכה להיות המדיניות של הממשלה בתחום הדיור לשנים הקרובות, ואיך היא יכולה לצמצם את הפער בין הביקושים להיצע?

"הפתרון הוא מאוד פשוט, למדינה יש מספיק קרקעות שמיועדות לדיור ועומדות לשיווק. הרעיון הוא להגיע להיקף שיווק של כ-60.000 יח"ד דיור ברמה השנתית, כך שנראה יותר ויותר התחלות בניה שיתנו מענה על היקף הביקוש. בשלב שני יש לייעל את משך ועלות הבנייה באמצעות שני דברים עיקריים, רגולציה וכח אדם. הזמן הממוצע היום במדינת ישראל מרגע רכישת קרקע ועד מתן היתרי בניה עומד על בין שנתיים לשלוש. דבר זה משפיע לרעה על המלאי ועל ההיצע וגורם להתייקרות מחירי הדירות, צריך לפעול להסרת חסמים בירוקרטים כך שמשך זמן הוצאת ההיתרים תקוצר משמעותית. והדבר השני כאמור הוא עניין כח האדם, צריך להביא בחשבון, שגם התחלות בנייה בהיקפים נרחבים מצריכה ידיים עובדות כדי שזה אכן יהיה גורם משפיע על השוק, צריך להמשיך ולהרחיב את הפתרון של ייבוא חברות בנייה זרות שיאיצו את קצב הבניה בישראל".

ומה עם הזוגות הצעירים שנשארים מאחור ורואים את חלום הדירה מתרחק, איזו בשורה ניתן להביא להם?

"אז קודם כל תוכנית 'מחיר למשתכן' הביאה פתרון חלקי, אנו מדברים על עשרות אלפי זוגות צעירים שזכו בדירות במסגרת המיזם, אמנם רובם לא באזורי הביקוש, אבל כן קבלו יכולת לרכוש בית. זה כמובן לא מספיק וישנם עוד המון זוגות שחלקם לא יכלו לעבור להתגורר בפריפריה, ולחלקם אין את ההון הנדרש לרכישה, אפילו במסגרת מחיר למשתכן.

וכאן אני רוצה להביא בשורה לזוגות הצעירים, גם אם הסכום ההתחלתי שאתם יכולים להגיע אליו הוא נמוך מאוד, אפשר למצוא הדרך להיות 'בצד הנכון' של עליית המחירים. זוג צעיר שיש ברשותו 100 או 200 אלף ש"ח, יכול להיכנס לאחד המסלולים המצויינים שאנו מציעים ב'קרתא השקעות', וכך יכול להפוך למשקיע בפרויקט גם בסכום נמוך מאוד, כאשר מגמת עליית המחירים בשוק - משחקת לטובתו ופותחת בפניו את הדרך לרכישת דירה".

רוצים לדעת הכל על שוק הנדל"ן לפני כולם? הצטרפו למועדון המשקיעים של קרתא, זה בחינם.