הקמת המאחז
הקמת המאחז צילום: יצחק מאיר ואיילת האיתן, חברי גרעין אביתר

תושבי הישוב החדש אביתר בשומרון נענו היום (שני) למתווה שהציעו להם נציגי הממשלה בניסיון אחרון למנוע את פינוי המקום.

עם זאת, ראש הממשלה נפתלי בנט אמר לחברי סיעת ימינה כי "הפשרה באביתר עדיין לא סגורה", והוסיף כי מדובר בנושא רגיש. לדברי גורם מדיני, בלשכת בנט ובלשכתו של שר הביטחון בני גנץ בוחנים את פרטי המתווה.

לערוץ 7 נודע כי בשבועות האחרונים פעלה השרה איילת שקד בשקט מול שר הביטחון בני גנץ, ראש המועצה האזרית שומרון יוסי דגן והמתיישבים במקום.

מקורות המעורים במתווה ציינו כי "המתווה משאיר אחיזה בקרקע ואפשרות שיוכל בקרוב לקום ישוב יהודי חדש ביהודה ושומרון, דבר שלא קרה בממשלות בראשות נתניהו וכל זה עם ממשלה שחברים בה מרצ ורע''מ".

עוד באותו נושא:

לדבריהם, "שקד שוב הוכיחה שהיא הסמן הימני של הממשלה הזאת ופעלה רבות כדי שהמתווה יצא לדרך. היה שיח צפוף מאוד בין שקד, גנץ ודגן והגיעו להבנות שמנעו פינוי אלים. גם שר הביטחון גנץ, חברי הממשלה והקואליציה העדיפו שלא יהיה פינוי ללא הסכמה".

ישיבת הסדר של כמה עשרות תלמידים ושלוש משפחות של הצוות של הישיבה ישאר לגור במקום. "נכון לעכשיו תהיה פלוגה צבאית עם נציגות של המתיישבים ועד א' אלול יכינו את המבנים של המגורים והישיבה. שום מבנה מ-40 המבנים לא מתפנה או נהרס".

בתנועת נחלה אמרו כי "הממשלה נותנת עכשיו פקודה למנהל האזרחי לסיים את הסקר תוך חצי שנה". חברים בתנועה ציינו כי מטרתם לא הייתה לכופף את ממשלת ישראל אלא להתיישב בנקודה, "אף אחד בממשלה או בקואליציה לא היה רוצה לראות את נתניהו מתחת לטרקטורים עם עוד 30 חברי כנסת מהאופוזיציה מנסים למנוע את פינוי אביתר".

יו"ר תנועת נחלה ואשת ההתיישבות דניאלה וייס בירכה על ההסכם בין ממשלת בנט לתושבי המאחז אביתר בשומרון.

"ממשלה שכל כך הרבה ביקורת שפכו עליה מצאה את הדרך האצילית והמרוממת לשוחח איתנו, לא מתוך כיפוף ידיים אלא מתוך הערכה לחלוצים בוני הארץ", אמרה וייס במסיבת עיתונאים באביתר.

וייס סיפרה: "התפקיד שלנו הוא לא לכופף את הממשלה, אלא לרומם אותה. ההישג הוא לא שאנחנו הולכים נגד הממשלה, אלא שאנחנו מביאים את הממשלה למצב שהיא בעצמה רוצה".

על פי ההסכם שהושג להסדרת היישוב אביתר, התושבים יעזבו את המקום עד לסוף השבוע, כל הבתים יישארו במקומם, משרד הביטחון יקים בסיס לפלוגה במקום ובראש חודש אלול תוקם על פי חוק ישיבת הסדר חדשה בישוב אביתר.

במקביל תצא הנחיה למנהל האזרחי לסיים בתוך חצי שנה את סקר הקרקע. הקרקע שתעבור את הסקר תוכרז כאדמת מדינה ותוקם התיישבות במקום על פי חוק בתיאום בין ראש הממשלה, שר הביטחון, יו"ר ועדת הכנסת ח"כ ניר אורבך, ראש המועצה האזורית שומרון ותנועת נחלה.

אביתר
צילום: רועי חדי

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן סיפר הערב (שני) על המתווה להסדרת היישוב אביתר, במסגרתו התושבים יתפנו מרצונם, במקום תפעל ישיבת הסדר ולאחר אישור מעמד האדמות יורשו התושבים לחזור אל הקרקע.

את המתווה סיכמו הרב אליקים לבנון ודגן יחד עם שר הביטחון בני גנץ, בסיוע שרת הפנים איילת שקד ויו"ר ועדת הכנסת ח"כ ניר אורבך ובברכת ראש הממשלה נפתלי בנט.

בתדרוך לכתבים ליד לשכתו באביתר, הבהיר יוסי דגן: "אנחנו נמצאים ביום לא פשוט, יום מורכב, של קושי ותקווה חזקה יחד. אנחנו ציפינו מממשלת ישראל להתאחד מימין ומשמאל למעשה ערכי של הקמת ישוב חדש בארץ ישראל, בשומרון, כצעד ציוני, ערכי ראוי, בוודאי לאחר הרצח הנפשע של יהודה גואטה, עלם חמודות, מהישיבה באיתמר''.

דגן סיפר היה בטוח שהממשלה הקודמת תורה לו להקים יישוב חדש בישראל בתגובה לרצח גואטה בפיגוע בצומת תפוח. ''לצערי הרב זה לא קרה. לכן בשבילנו זה לא יום של שמחה, זה לא יום של אושר, אבל זה יום של התקדמות.

"אנחנו החלטנו לאחר שעות ארוכות של דיונים, ואני מבקש להצדיע למשפחות היקרות, 53 המשפחות שדנו כאן כל הלילה, דיון ערכי נוקב, לא קל, דיון ערכי מעמיק, כדי לקבל החלטה שהיא לדעתי החלטה נכונה, לקבל את המתווה שאומר שהמשפחות בצער רב תרדנה, אבל הבתים לא ייהרסו, יוקם כאן בסיס של פלוגה כדי לשמור על כל המרחב המרכזי של מדינת ישראל.

"תוקם כאן ישיבה בכפוף לחוק, ובמקביל תינתן הנחיה למנהל האזרחי מהדרג המדיני לקדם כאן סקר, במהירות ובטווח של חצי שנה, כדי שיהיה אפשר לקדם כאן בנוסף לסקר התיישבות מסודרת בכפוף לחוק כפי שראוי לעשות במדינת ישראל".

דגן ציין כי זהו מתווה לא פשוט, "קיבלנו את ההחלטה בלב לא קל, קיבלנו את ההחלטה גם לטובת בניית ההתיישבות בארץ ישראל וגם לטובת אחדות בעם בוודאי בימים הקשים האלו שאנו נמצאים בהם היום. כי בניין ארץ ישראל ובניין השומרון, המעשה הציוני הזה לא סותר את הערך של אחדות ישראל אלה שני ערכים משלימים.

"אנחנו שולחים מכאן מסר לעם ישראל - ארץ ישראל שייכת לעם ישראל, צריך לעשות בארץ ישראל את מה שכל עם עושה במולדתו, אנחנו קוראים מכאן לממשלת ישראל כולה, להקים ישובים חדשים ביהודה ושומרון, להחזיר את עם ישראל לתקופה הערכית הבריאה שהיא אנטי תזה לרוח של הסכמי אוסלו. לרוח של הסכמים של מסירת חלקי מולדת שהביאו גם בריחה מארץ ישראל ומאיסה בארץ ישראל וגם כל כך הרבה דם יהודי ודם ערבי שנשפך".

ראש מועצת שומרון המשיך: ''אנחנו בטוחים ומאמינים שהממשלה תקיים את חלקה במתווה הזה, ועם כל רגשות הצער מעורבים בהם גם רגשות של אופטימיות ואמונה בצדקת הדרך ושמחה, וכאן במקום הזה, אביתר, בעזרת ה' עם כל הקשיים ולמרות הרגעים הלא קלים, תהיה כאן התיישבות חזקה על פי החלטת ממשלת ישראל ולפי חוק ועוד יוקמו הרבה ישובים בשומרון בעזרת ה' כי עם ישראל ינצח''.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו