הרב חגי לונדין
הרב חגי לונדין צילום: ללא

הקיץ, חופשת הילדים, המצב הפוליטי וחזרתה של הקורונה – עלולים להשכיח מאיתנו נתון חשוב: השנה הקרובה, שנת תשפ"ב, היא שנת שמיטה.

הרעיון הרוחני מאחורי שנת שמיטה הוא 'איפוס מערכות'. במהלך שש שנים (שמבטאים מחזוריות של היומיום כדוגמת ששת ימי השבוע) אנו מצויים במרדף מתמיד אחרי צרכי החומר; פרנסה, תחרות ודאגה.

שנת השמיטה באה להזכיר לנו את הדברים החשובים באמת. כדוגמת יום השבת שבו אנו שבים אל המקור ונזכרים מהיכן באנו ומה מטרת החיים שלנו; כך שנת השמיטה היא שבת ציבורית שמאפסת את מערכות החברה. שנה תמימה בה אנו 'שומטים' את האחיזה שלנו בחומריות ומאמצים אחיזה ברוחניות.

לרובנו, שאיננו חקלאים, אין כיום נגזרות משמעותיות ביחס לשמיטה; ולכן דווקא כעת – חודשיים לפני שנת תשפ"ב – כדאי להתכונן אליה על מנת שלא תחלוף על פנינו. ההשלכות המעשיות יכללו לדוגמה לימוד הלכות ביחס לטיפול בגינת הבית; גיבוש מדיניות כיצד נקנה תוצרת חקלאית בשנה הבאה (שלעיתים זוקקת הערכות מוקדמת כרכישת מנוי ל'אוצר הארץ'); ובעיקר תכנון נכון לקראת שנה הבאה על מנת שנוכל לפנות בה זמן – יותר משנה רגילה – להתפתחות רוחנית. כדוגמת הביטוי: 'מי שטרח בערב שבת יאכל בשבת'; כך גם ביחס לשנה הבאה: מי שיטרח בערב השמיטה יזכה לקבל ממנה את התנובה הרוחנית שהיא אמורה להעניק לנו; וזה הרבה.