ח"כ עמיחי שיקלי
ח"כ עמיחי שיקלי ערוץ 7

מבין כלל מעשי השוד, הרוע והגניבה, דומה בעיני כי אין הרבה מעשי נבלה שפגיעתם רעה כמו גזילת קולותיו של הבוחר.

במבנה הדמוקרטי, אין לאדם מן השורה הרבה מה לעשות כדי לשנות. לכל היותר, בכוחו להגיב ברשתות החברתיות או לצעוק בהפגנה, ומי ישמע כמה זה מועיל. אחת לכמה שנים ובימים הזויים אלו אחת לכמה חודשים, אדם זוכה לרגע קטנטן של השפעה קטנטנה, פתק קטן שאיתו הוא, חבריו ומשפחתו מקבלים זכות להשפיע על פניה של המדינה שלהם, על הבית שלהם, על האמונות והדעות שלהם.

זו שעתו של האזרח, השעה בה הפוליטיקאים באים אליו, מציעים את מרכולתם, משכנעים אותו לתמוך בהם ובדרכם. למשטר הדמוקרטי שלנו הרבה חוליים, הרבה קשיים. אבל אין ספק שהדבר המופלא מאד במשטר הדמוקרטי זו העובדה כי נבחרי הציבור מקבלים את כל כוחם לא מעוצמתם, גבורתם, הטלת פחד ואימה או השתלטות בכח, אלא ממקור אחד ויחיד – בחירתו של העם בהם ובדרכם. במשטר דמוקרטי היום אתה מלך, מחר אם לא רצה בך הציבור, אתה שב להיות באחת כאחד האדם שווה בין שווים לכל דבר.

כל ענייני הסיגרים, השמפניות והחמגשיות, בהנחה שכל סיפורי ביבי נכונים כתורה מסיני, לא שווים בעיני לפשע הגדול של שוד דעת הבוחר. אין לך חוצפה ועזות כשוד הבוחרים שלך, אלו שנתנו בך אמון, אלו ששלחו אותך להיות שליח שלהם, לעשות מה שהם רצו ורוצים.

כולם יודעים, ואין בכך שום ספק שבעולם, שאילו שקד ובנט היו מגלים מראש את כוונותיהם, היו הם וחבריהם הרבה מתחת לאחוז החסימה. אין כל ספק ובכל סקר שהוא, שמרבית בוחרי ימינה מתנגדים לדרכם של אלו שהם שמו בהם את מבטחם, והיו בורחים אחרת אילו ניתנה בידם האפשרות.

ויש את עמיחי שיקלי. שיקלי שויתר על כבוד רב, השפעה וקידום, לטובת ערכים, לטובת יושר, לטובת נאמנות לבוחריו. שיקלי יכול היה להיות שר בכיר, ראש ועדה, גיבור השמאל והעיתונות ומה לא. שיקלי שם את עצמו במצב מורכב בו עתידו הפוליטי נמצא כעת על כף המאזנים, ללא מפלגה, ללא בית פוליטי.

שיקלי עומד פעם אחר פעם בניסיונות קשים של התלבטויות, שכנועים ולחצים, במקום לעשות את הדבר הקל ו'להתיישר' לזרם. הלזה ייקרא גולדפרב ושגב, אתם רציניים? שיקלי הוא גיבור, אמיץ, עץ בודד בלב הסערה. כאן המקום לתת מילה טובה גם לשי מיימון שויתר על שכר גבוה, רכב ומעמד לטובת ערכיו, שאפו ענק שי היקר.

ועוד מילה אחת על ביבי שכל כך אוהבים לשנוא. תגידו על ביבי מה שאתם רוצים. תגידו שהוא לא ישר, שהוא לא עומד במילותיו. יש בזה הרבה מן האמת. אבל את המציאות לא ניתן לשנות – ביבי לא עבר אפילו פעם אחת מפלגה. עמד פעם אחר פעם למבחן הבוחרים וזכה לאמון המתפקדים ולאמון הציבור שהעניק לו ולמפלגתו עשרות מנדטים.

בניגוד לרשימה ארוכה של עריקים, מדלגי מפלגות ומנצלי הזדמנויות, ביבי הלך עם הליכוד בים ובמדבר, בטוב וברע. גם כשהיה בראש מפלגה בת 12 מנדטים, לא עזב ולא נטש. ביבי יכול היה בקלות להקים מפלגה סטייל בנט, סטייל לפיד ואריק שרון, מפלגה בלי פריימריז, בלי מרכז בלי בית דין ובלי כאב ראש, לשלוט בה כשליט בלעדי עם עשרות מנדטים כפופים לו ולמשמעתו ושלום עלייך נפשי. אבל הוא לא עשה את זה, והם דוקא כן.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו