יועצי הקורונה: הרבה מומחים, מעט שקיפות

פורסמו שמות יועצי הקורונה של משרד הבריאות. מומחים מתריעים: "זה גוף גדול ולא אפקטיבי, לא תמיד מבינים מה עומד מאחורי ההחלטות.

ערוץ 7 , ג' באב תשפ"א

יועצי הקורונה: הרבה מומחים, מעט שקיפות-ערוץ 7
פרופסור חזי לוי
צילום: יהונתן ולצר/TPS
כבר שנה וארבעה חודשים מתמודדת ישראל עם הקורונה; אבל שמות המומחים שמייעצים לשר הבריאות ולחברי קבינט הקורונה ותורמים להחלטות שמשפיעות על מיליוני אזרחים, נותרו בערפל עד עכשיו.

לבקשת העיתון "ישראל היום", משרד הבריאות פירסם רשימה של כ-90 חברי הצוות לטיפול במגיפות והוועדה המייעצת לחיסוני קורונה. מדובר בשורה של מומחים ממשרד הבריאות, בתי חולים, אקדמיה, משרדי ממשלה, המכון הביולוגי וצה"ל שעד כה הוסתרה מהציבור. בוועדה אין נציגי ציבור, ויש רק מומחה אחד לאתיקה רפואית.

עם זאת, ההחלטות החשובות של הוועדות הללו, מועדי הדיונים ואפילו סדר היום של הדיונים לא מתפרסמים בשקיפות או לא מתפרסמים כלל. פרוטוקולי הדיונים עולים לאתר משרד הבריאות רק כשבוע־שבועיים לאחר מועד הדיון.

בצוות לטיפול במגיפות חברים, בין היתר, המנכ"ל היוצא פרופ' חזי לוי; מחליפו פרופ' נחמן אש; ראש שירותי בריאות הציבור פרופ' שרון אלרעי־פרייס; מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר ומנהל הלל יפה לשעבר פרופ' מאיר אורן וד"ר אורלי גרינפלד, לשעבר בכירה במגן ישראל שעדיין חברה בצוות.

כפי שפורסם ב"ישראל היום" בעבר אחד מחברי "ועדת התעדוף" הוא ד"ר אביגדור שפרמן, לשעבר מנהל המכון הביולוגי.