לראשונה בחייהם, עיוורים יוכלו 'לראות' אומנות

מיזם מיוחד של המרכז לעיוור ומוזיאון תל אביב לאמנות מנגיש יצירות קלאסיות, ובהם ציורים של פיקאסו, מונה ושאגאל, לאנשים עם עיוורון ולקויות ראייה

אריאל פייגלין - ערוץ 7 , ג' באב תשפ"א

לראשונה בחייהם, עיוורים יוכלו 'לראות' אומנות-ערוץ 7
מבקר בתערוכה
צילום: אדם רובינשטיין

שבע יצירות מופת של גדולי האמנות המודרנית מתוך אוסף מוזיאון תל אביב לאומנות הונגשו ללקויי ראיה, וזאת כחלק ממיזם חדש בו משתפים פעולה המוזיאון, המרכז לעיוור בישראל והספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה.

היצירות של קלוד מונה, מארק שאגאל, אמדיאו מודיליאני, פאבלו פיקאסו, ז'אן דבופה, יוזף אלברס ורוי ליכטנשטיין, שהונגשו במסגרת המיזם, משקפות את המעבר מהציור הפיגורטיבי לציור המופשט מסוף המאה ה-19 ועד תחילת המאה ה-20.

היצירות מונגשות באמצעות: טקסט – תיאור מורחב המתאר את פרטי היצירה, אודיו – הקלטת התיאור המורחב אותו ניתן לשמוע במדריך הקולי של המוזיאון, גרפיקה טקטילית - הבלטה של היצירות באמצעות מדפסות ברייל, ברייל – תרגום הטקסט המורחב לכתב ברייל.

בתהליך ההנגשה הוחלט כי בכל ציור יובלטו האובייקטים המרכזיים בלבד, על-מנת שההבלטה תהיה מובנת וברורה עד כמה שניתן לנוגע בה. בנוסף, בסמוך לכל יצירה, נתלתה תווית בכתב ברייל אשר מסמנת כי היא מונגשת.

מבקרת בתערוכה
צילום:אדם רובינשטיין

הטקסט המורחב בעברית, הטקסט בכתב ברייל והיצירות המובלטות, רוכזו בחוברת שאותה ואת מדריך האודיו ניתן לקבל בעמדת המתנדבים בכניסה למוזיאון בשפות עברית ואנגלית. שגרירי המרכז לעיוור ילוו את המשתתפים ויסבירו להם כיצד הם חווים את המפגש עם יצירות המופת מעיניהם. בתום המפגש יוקרן הסרט החדש 'שאיפה לחיים' בתוספת הנגשה לאנשים עם עיוורון.

בישראל חיים כיום קרוב ל-24,000 אנשים עם עיוורון ולקויות ראייה. מהלך הנגשת התערוכה במוזיאון תל אביב לאמנות, הינו חלק ממאבק כולל למען הנגשת התרבות בישראל גם עבורם. הכניסה למוזיאון תל-אביב לאמנות לעיוור ולמלווה הינה ללא תשלום.