אבינעם בוכריס
אבינעם בוכריסצילום: בנימין קנדל

שבע שנים עברו מבצע 'צוק איתן' ושלושה חודשים לאחר שנפטר הלוחם אבינעם בוכריס ז"ל, מצאו הוריו מזכרת ממנו - מכתב שהכין למפקדו בסיום המבצע, כך מדווח הבוקר העיתון 'ידיעות אחרונות'.

במכתב שכתב הלוחם המנוח הוא מתאר כיצד במהלך 'צוק איתן' הציל את חבריו מפגיעת טיל ומציין כי שהוא חש סיפוק בכך שלקח חלק במערכה להגנה על מדינת ישראל.

"ישבנו על הטנק ושמענו שריקה חזקה עוברת לידינו. תוך שניות הנענו את הטנק וקפצנו לעמדות. הייתי מלא אדרנלין. ההבנה שאני לא בבט"ש אלא ממש בקרב ריגשה אותי. אני שומע את ניב בקשר מבקש אישור אש ומקבל אותו. פתאום אני שומע בקשר חוץ 'יורים עלינו נ"ט'. לא היססתי לרגע, העברתי את ידית ההילוכים אחורה ומיד פול גז, בלי פקודה של ניב. ראיתי מן כדור אש ומיד כל העמדה הוצתה. זאת הייתה חוויית הלחימה הראשונה שלי", כתב בוכריס ז"ל בסיכום.

הוא סיפר כיצד לפני כל כניסה לעזה היו אנשי הטנק אומרים את תפילת הדרך וציין כי בפעם האחת שהיא לא נאמרה גילו תקלה בטנק. "המבצע גרם לי לתחושת סיפוק. כשאסתכל אחורה, אני מרגיש שעשיתי שלוש שנים משמעותיות".

אמו התרגשה מאוד ממציאת המכתב. "הצטמררתי והתרגשתי במיוחד מזה שהוא הדגיש את תפילת הדרך. זאת דרישת שלום מאבינעם, וזו חותמת על דברים שאנחנו יודעים. זה כמו צוואה, כדי שנזכור את הדברים – שהייתה לו הזכות להגן על המדינה ושהוא ממש שמח והיה גאה בכך".

בוכריס חלה אחרי המבצע במחלת ניוון השרירים ALS. הוא ניהל במשך שנים מאבק במשרד הביטחון ודרש להכיר בו כנכה צה"ל. הוא נפטר שלושה ימים לפני שבית המשפט פסק כי יש להכיר בנכותו.