חגיגה בביר הדאג'

היישוב הקטן שנבנה ביוזמת מדינת ישראל הפך ברבות השנים למפלצת פרא שידה בכל ויד כל בה – סמים, נשק ועבריינות בנייה בלתי פוסקת.

איתמר סג"ל , ו' באב תשפ"א

חגיגה בביר הדאג'-ערוץ 7
איתמר סג"ל
צילום: עצמי

ביר הדאג' הוא לא עוד סתם כפר בדואי. ביר הדאג' זה לא עוד צבר משפחות בדואיות עם כמה כבשים וכמה אוהלים על גבעה שהפכה ברבות השנים ליישוב קבע בלתי חוקי.

ביר הדאג' זו שיטה אחרת לגמרי של עבריינות, פשיעה, סמים, טרור בנייה, טרור חקלאי וטרור בטחוני, סמל של הוצאת לשון ארוכה לכל סמלי השלטון בישראל, אות ומופת לביטחון עצמי של מיעוט שיכול לעשות הכל, לא לשלם על כך דבר ורק לקבל עוד ועוד.

תושבי ביר הדאג' השתלטו בין השאר על קרקע עצומה בבעלות פרטית של יהודי שלאחר מאבק משפטי ארוך הבין שמבית המשפט לא יראה ישועה, וכנראה עליו להתרגל לרעיון של פרידה סופית מאדמתו, אותה קנה בכסף מלא, דין אחד ליהודי, דין אחר לבדואי.

היישוב הקטן שנבנה ביוזמת מדינת ישראל הפך ברבות השנים למפלצת פרא שידה בכל ויד כל בה – חממות סמים, נשק בלתי חוקי ועבריינות בנייה בלתי פוסקת, כאשר גולת הכותרת היא הצקה בלתי פוסקת של צעירי הכפר לחיילי צה"ל המתאמנים בשטחי האש של צאלים הסמוכה, גניבות נשק, תחמושת וציוד צבאי מסוכן ויקר ערך.

שלא תחשבו, מדינת ישראל כבר ניסתה להסדיר את הישוב והציעה לכל משפחה בכפר 5 דונמים (!!) של אדמה בחינם, מפותחים לבניה, בתוספת פיצוי מכובד, לאות הוקרה מיוחדת לעבריינות שבמדינת הבדואים מתבררת תמיד כמשתלמת. מיותר לציין שתושבי הכפר סירבו. הם רוצים עוד ועוד ויודעים שזה עובד, והם יקבלו.

השבוע זכו תושבי ביר הדאג' בפרס נוסף – לאות תודה והערכה לנאמנותם ושותפותם של חברי הכנסת מרע"מ בקואליציה – הקפאת הריסה במתחם פזורת ביר הדאג', פרס נוסף נאה לטרור הבדואי שמבין בשכל פשוט מאד מה כדאי לעשות ומה לא כדאי לעשות כדי לדרוש ולקבל שכר במדינת ישראל.

אומרים שיש לא מעט בדואים שרוצים קשר טוב עם מדינת ישראל, שרוצים הסדרה, תשתיות והכרה. אני אמנם מעט סקפטי, אבל לו יהי כן. איך שלא יהיה, מה שעשו השבוע בנט ושקד היה שיעור חשוב לכל בדואי באשר הוא שם, איך כדאי לנהוג אם ברצונך לגזור קופון על חשבון מדינת ישראל, לירוק לה בפנים ולקבל בתמורה גשם של הטבות – ככל שתהיה יותר כוחני, אלים ועבריין – כך תקבל יותר, כל כך פשוט וקל. אם העבריינים מרוויחים והטובים מפסידים, לכל הבדואים ברור כעת באיזה צד מומלץ להיות.

זה מרגיז, וזה מסוכן. אבל זה מרגיז שבעתיים כשזה בא ביוזמתם של בנט ושקד שלא הפסיקו לדבר על החזרת הביטחון לנגב, על החזרת המשילות ומלחמה בטרור הבנייה הבדואי וגניבות הנשק, בנט ושקד שהגיעו בעצמם לאזור ביר הדאג' רק לא לפני חודשים רבים, נאמו, זעקו, הצהירו והבטיחו וכעת במהירות שלא הייתה מביישת זיקית בוגרת, החליפו את עורם, את צבעם ואת דרכם, ומעניקים פרס ענק לגדולי העבריינים שבכל הזמנים מקרב האוכלוסייה הבדואית.

אנשי ימינה שבו ואמרו שהממשלה שיקימו תהיה עשר מעלות ימינה, שהממשלה תבחן במעשים, שהם ישמרו על עקרונות הימין, ושאין מה לדאוג. החודש האחרון היה סוג של סמינריון מרוכז מה מחירה של ממשלת שמאל בתמיכת תומכי טרור אנטי ציוניים. את כל זה כבר ידענו מראש, אבל הם הכחישו. אני רק תוהה מתי המכנים עצמם ימין אידאולוגי, ניר, עידית, איילת והאחרים, מתי יתעוררו, מתי יתפכחו ויודו בטעותם. האם יש רגע בו יאמרו עד כאן, טעינו. והאם הרגע הזה לא הגיע כבר מזמן.

יאיר מעיין, מנכ"ל הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב, מבהיר: שלשום התקיימה פגישה מוצלחת עם וועד הישוב ביר הדאג׳. במהלך הפגישה הודיע הוועד על החלטתו להיכנס להידברות מואצת לקידום הסדרת ההתיישבות בישוב אחרי שנים רבות של קיפאון בתוך חודש תוצג מפה של חלוקת המגרשים למשפחות לפי האזורים בישוב, במקביל נשווק מגרשים למכירה לריבוי הטבעי לזוגות הצעירים בישוב.

לאור הפגישה החיובית והרצון הטוב הקפאנו פעילות חדשה של אכיפה תומכת הסדרה הובהר לוועד כי אכיפה מינהלית על בניה חדשה ממשיכה כרגיל והם מודעים לכך ומקובל עליהם לחלוטין ואף יקראו לתושבים להימנע מבניה חדשה לא חוקית.