אגדת חורבן
אגדת חורבן עטיפת הסינגל

ההיסטוריון ד"ר מיכאל בן ארי מביע בראיון לערוץ 7 את זעזועו מהסרט 'אגדת חורבן' אותו הוא מכנה במלים קשות במיוחד.

"הוזמנתי יחד עם אחרים לצפות בהקרנת הבכורה של 'אגדת חורבן' ולא היו לי ציפיות גדולות. מלכתחילה, אנשי היח"צ אמרו לי שגידי דר יודע שיוסף בן מתתיהו הוא שקרן הכל על פי חז"ל. אני מכיר את הגרסאות השונות של חז"ל ותהיתי כיצד אפשר ליצור סרט מזה. אני חייב לומר שכבר בדקה הראשונה של הסרט הבנתי לאן הדברים הולכים.

''אגדות חז"ל לא מוזכרות שם כמו שצריך. אנשים כמו שמעון בר גיורא ויוחנן מגוש חלב מוזכרים בסרט לרע. שמעון בר גיורא היה אחד מהמנהיגים האמיצים, הנחושים ואוהבי ישראל הגדולים שקמו לעם ישראל מאז ומעולם. הוא היה יהודי שלא כופף את קומתו, שידע להשיב לאויבנו שבעתיים, לסחוף אחריו המוני לוחמים שמבצעים קרב הירואי נגד ארבעה ליגיונות רומאים", מסביר בן ארי את כעסו.

"בסרט של גידי דר אין מלחמה ברומאים, כי המלחמה היחידה היא זו שיהודים נלחמו זה בזה. זה לא נכון והיתה היערכות מוחלטת של הכוחות. גם יוסף בן מתתיהו מודה בזה. כל המודיעין השקרי והנבזי היה מצד מי שהביא לחורבנה של העיר, בין היתר, יוסף בן מתתיהו. הם לוקחים את כל הסיפור שלהם מיוסף בן מתתיהו, אבל הבוגד הזה לא מוזכר אפילו פעם אחת.

''אחד הדברים הנלוזים והמכוערים בסרט הוא לקיחת אחת הבוגדות הכי גדולות ששמה ברניקי והפכו אותה לגיבורת העל של הסרט. זה היה שקר וכזב. אח שלה, אגריפס, עשה מצור על גמלא שהחזיקה מעמד שבעה חודשים של מצור. לא הרעב הפיל את גמלא ולא מלחמות אחים. הם נלחמו מלחמה עזה ומי עשה עליהם את המצור? אח של אותה ברניקי שגידי דר הפך אותה לגיבורה שרצתה להציל את ירושלים", מוסיף בן ארי.

לדבריו, "זו הנדסת תודעה שקרית ומרושעת להאשים את הגיבורים ולהפוך אותם לפושעים. לקחת את הבוגדים ומשתפי הפעולה עם האויב ולהפוך אותם לגיבורים. זה סרט תועבה שכולו שנאת חינם נוראית. אבל מה? הושקעו בזה מיליונים. אז לך אחרי הכסף. משקיעים כל כך הרבה לפרסם את הסרט כדי להחליש כל רגש לאומי, לסרס אותנו. מי שהולך לסרט הזה משתתף בהוצאת שם רע, בשנאת חינם ובהנדוס תודעה".

"מה שתמוה בסרט הוא שהגיבור שלו הוא בן בטיח. מדובר בדמות איזוטרית שמוזכרת בשניים-שלושה משפטים ב'איכה רבתי'. אבל מה שמעניין הוא שמה שהוא באמת אמר, לא נכלל בסרט. המשפט היחיד שמיוחס לו במדרש יכול להשתמע כעידוד הקרב. בסרט של גידי דר אין גבורה של יהודים יש מלחמות של יהודים. הכל שקר וכזב, להפוך את האמונה התמימה של יהודים ללעג. הסרט הוא לא פחות מסרט תועבה ואני לא מגזים במלים שלי. שום מילה על בוגדים, שום מילה על ראש המטה של טיטוס שהוא יהודים. הבוגדים יצאו נקיים. הגיבורים יצאו פושעים. מי שצופה בסרט משתף פעולה עם שקר והנדוס תודעה", תוקף בן ארי.

לטענתו, "אחד היועצים של הסרט הוא אקדמאי בגוש פרופ' ישי רוזן צבי – סרבן שירות. מה לו ולהיסטוריה? הוא מגדף כל דבר. כך נראה הסרט בדיוק כמו היועץ".

הוא מתקשה לקבל את הטענה שיוצרי הסרט באו ממקום תמים ואומנותי. "גידי דר בא עם כוונה מרושעת. אם היתה לו כוונה טובה הוא היה מכניס את האמירה של בן בטיח ולא הופך אותו לדמות נלעגת. את בית המקדש למשהו מושחת שאין כדוגמתו. יש ביקורת, אבל זו לא ביקורת אלא ביזוי, השחרה והלעגה. אין טיפת תמימות בסרט הזה. כולו מבוסס על יוסף בן מתתיהו, שבגד, חצה את הקווים. אין תמונה או מילה אחת על גבורת הלוחמים שאפילו בן מתתיהו דיבר עליה. יש כאן בוז לגבורה היהודית וללאומיות. המטרה של הסרט היא לחרף ולגדף כל מי שנלחם למען עם ישראל".

"מי מימן את הסרט ולמה הוא רצה להנדס לנו את התודעה? זו השאלה שצריכה להישאל. חס וחלילה לראות את הסרט הזה".

בן ארי חושב שעל הציבור להבין את הסכנות הטמונות לדעתו בסרט. "אפשר ללכת לסרטים כמו 'צ'יפופו'' ו'קופיקו'. הנדסת התודעה שם לא מעניינת. אבל סרטים כאלה יוצרים אמת מדומיינת. כאילו היהודים לא נלחמו. מנהיגי המרד בסרט הם לא אנשי ירושלים אלא מטורפים. יהודים תמימים אומרים לעצמם שזה סרט שאפשר ללכת כי הוא צנוע. אבל יש שם בעיות חמורות הרבה יותר מצניעות – של הוצאת שם רע, שקר, סירוס הלאומיות ורוח הגבורה היהודית – ומנצלים אגב כך את התמימות של יהודים. הם יודעים שרוב האנשים לא מכירים את ההיסטוריה במלואה ומנצלים את זה. האנשים התמימים שהולכים אליו צריכים להבין שהם עושים מעשה פסול כשהם הולכים אליו".