הרב איתם ונעמה הנקין הי"ד
הרב איתם ונעמה הנקין הי"ד צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בית המשפט הפדרלי של מחוז קולומביה בארה״ב קבע כי שלושה בנקים איראניים נושאים באחריות להירצחם של הרב איתם ונעמה הנקין הי"ד בפיגוע ירי בשומרון בשנת 2015.

על פי הדיווח של כתבת "הארץ" הגר שיזף, פסק הדין ניתן במעמד צד אחד, מאחר והבנקים, וכן איראן וסוריה, שנתבעו כחלק מההליך, לא ענו לתביעה. בהמשך, ייקבע גובה הפיצוי שייגבה מכל אחד מהנתבעים.

התביעה הראשונה הוגשה לבית המשפט על ידי משפחתו של הרב איתם והשנייה על ידי ילדיהם. על פי הפסיקה, חמאס מקבל תמיכה כלכלית מאיראן, ובית המשפט מצא כי הבנקים שנתבעו הם בשליטה ובעלות של ממשלת איראן. הממשלה האיראנית העבירה תמיכה כלכלית לחמאס באמצעות אותם הבנקים.

עורכת הדין ניצנה דרשן-לייטנר מארגון "שורת הדין" שפועל בתיקים דומים, אמרה לאתר ''הארץ'' כי חוזקו של פסק הדין הזה יימדד ביכולת לאכוף אותו. "בנקים איראניים יוצאים מתוך נקודת הנחה שלא יצליחו לגבות מהם את הכספים".

הרב איתם ונעמה הנקין, אזרחים אמריקאים, היו בשנות ה-30 לחייהם כשנרצחו מירי לעבר המכונית בה נסעו בציר המחבר בין אלון מורה לאיתמר בשומרון. השניים, תושבי נריה, נסעו בחזרה הביתה יחד עם ארבעת ילדיהם מקרית ארבע. אש נפתחה לעברם בכביש לעיני ילדיהם. איתן ונעמה נרצחו במקום. הילדים לא נפגעו.

אליעזר רוזנפלד באזכרת איתם ונעמה הנקין הי"ד