נפש יהודי המומה

ראש ממשלה שמעז לעלות ניתוק כזה על דל שפתיו מלמד על ניתוק נורא שחל בינו לבין הנקודה הבסיסית ביותר בעם ישראל.

איתמר סג"ל , י"ב באב תשפ"א

נפש יהודי המומה-ערוץ 7
איתמר סג"ל
צילום: עצמי

את העובדה המצערת שמדינת ישראל אוסרת על יהודים להתפלל בהר הבית, ולא מטעמים הלכתיים, אנו יודעים כבר זמן רב.

לא רק תפילה, גם כריעה קטנה, שלא לדבר על השתחוות, תפילה במניין או לא עלינו שירת התקווה, כל אלו עילה לעיכוב, מעצר והרחקה מההר.

על דגל ישראל, מגן דוד ושני פסים כחולים בהר הבית במקום מקדשנו, על זה אין מה לדבר, לא יעלה על לב ולא יישמע.

אינני מהעולים להר הבית. פעם אחת עליתי כנער, רבותי שאצלם למדתי אוסרים זאת, ואף אם יש בי קושיות ומענות, את פיהם לא אמרה. כאשר מנגד עומדת הריבונות היהודית בהר, אודה כי אני מעט מתקשה להבין את הטעם לאסור את העלייה להר במקומות שאין עליהם כמעט צל של ספק שאין בהם איסור, להפקיר את ההר המקודש לחסדי הפורעים שעושים בו כבתוך שלהם, משכיחים כל קשר לעם היהודי למקום מקדשו מקדם.

ובכל זאת, נקודת ארכימדס אחת עומדת במרכז טענות האוסרים, נקודה המדברת על מורא מקדש, על כך שמדובר במקום תפילה ועבודת ה', ולא מקום טיול, חוויה ותמונות סלפי.

ודוקא משום כך, אין לי ספק שכל נפש יהודי המומה מהודעת ראש הממשלה שנשלחה כהודעת דובר אך לכל ברור יד מי בדבר, הודעה המכירה בכך שאין לעם היהודי זכות פולחן בהר הבית אלא זכות כניסה וביקור בלבד. ראש הממשלה התחבא מאחורי הדובר, ראש הממשלה בעוד שנתיים המתקרי כעת ראש ממשלה החלופי אמר זאת בפירוש, ללא כל בושה.

יאמרו המצקצקים שמדובר רק בהודעה, שאין שום שינוי בשטח, וכי בעבר לא היו נותנים להתפלל כלל וכיום המצב מעט הוטב. מי שאומר כך אינו מבין את כוחן של מילים, אינו מבין את משמעותם של דברים היוצאים מפי ראש ממשלת ישראל לעולם כולו, את השפעתם על התודעה ועל תחושת הניצחון של האויב לצד רוח גבית חזקה להמשך ההתנגדות.

הטיב לומר זאת השייח כמאל ריאן, מבכירי התנועה האיסלאמית ורע"מ שהבין, כלשונו, את משמעותה ההיסטורית של 'הצהרה ראשונה ויחידה של פקיד ישראלי ציוני דתי שמכיר בכך שזכות הפולחן היא רק למוסלמים'.

אין ליהודי מה לסייר בהר הבית. יהודי בא להתפלל בהר הבית, תל תלפיות, תל שכל פיות פונים אליו, וכתפילת שלמה בשעתו, 'התפללו והתחננו אליך בבית הזה', יחד עם תפילת כל הגויים – כי ביתי בית תפילה יקרא לכל העמים. אין לנו שום צורך ואין כל משמעות לסיורים בהר, ללא זכות תפילה במקום הקדוש.

ראש ממשלה שמעז לעלות ניתוק כזה על דל שפתיו, גם אם לא שינה דבר בפועל וגם אם עשה הכל משיקולים פוליטיים, ביטחוניים או מדיניים, מלמד על ניתוק נורא שחל בינו לבין הנקודה הבסיסית ביותר בעם ישראל, ביהדות, ובהבנת המטרה לשמה קיים העם הזה, לשם מה הגיע לארץ ומדוע בכלל יש דבר כזה מוזר הקרוי מדינה יהודית.

סלחו לי רבותי, אבל אני עדיין לא באמת עיכלתי שמה שהיה כאן אכן היה, שמה שאמר דוברו של ראש הממשלה בשמו אכן נאמר, וכיצד שאר החברים במפלגה שלו שותקים כמו דגים שבלעו את לשונם אל מול דברים כל כך חמורים. שואל שוב את עצמי, איזה שפל נוסף צריך לרדת כדי שמישהו שם יתעורר על עצמו, מה עוד צריך לקרות כדי להפסיק את החלום הרע הזה.