ד"ר חיים משגב
ד"ר חיים משגב צילום: עצמי

הקפאת הבנייה ביהודה ובשומרון, דה-פקטו, מעוררת בי תחושה של קבס. לא האמנתי שזה יקרה כבר בימיה הראשונים של ממשלת הטלאים שנפתלי בנט כפה על מיליוני האנשים שלא בחרו בו.

ההבטחה הייתה  שהממשלה שנשענת על המפלגות הערביות תעסוק רק בשאלות שאינן שנויות במחלוקת ציבורית – אבל הנה זה קורה. לאמריקנים אצה הדרך. הם לא מוכנים להמתין. הם כבר כפו, למיטב הערכתי,  על בנט להסכים להזרים עוד 50 מיליון קוב מים לממלכת ירדן מתוך מימי הכינרת היקרים לכולנו והם כבר מכריחים אותו, להתרשמותי, לכרוע ברך, מטאפורית, כמובן,  בפני גחמותיו של מי שממשיך בדרכו של ברק אובמה.

אולם הגרוע מכל עוד לפנינו. כולנו עוד זוכרים את  הסלוגן "שטחים תמורת שלום".  לא היה מטופש ממנו. הערבים אף פעם לא ראו בו בסיס לפשרה היסטורית עם העם היהודי.  מי שהוביל אותו היה אותו מחנה שעכשיו אוחז, בעיניי, בגרונו של בנט.

שמעתי לראשונה את קריאת הקרב הזאת לאחר מלחמת ששת הימים. קשה היה לראות בה  אופציה ריאלית. הערבים הרי לא יפתחו במלחמה כדי להחזיר לעצמם את השליטה ב"גדה המערבית". כך או כך, ההרגשה הכללית הייתה שזאת הייתה, בפועל, המחצית השנייה של מלחמת העצמאות. שמואל תמיר , לימים שר המשפטים,  קבע ש"שטח משוחרר לא יוחזר";  כלומר, שדין השטחים שנכבשו ב - '48  כדין השטחים שנכבשו ב - '67 .

למעשה, גם הערבים – וחשוב מאוד לזכור זאת - סבורים שדין השטחים שהם איבדו בשתי המלחמות זהה ולכן כשאהוד ברק ואהוד אולמרט, כל אחד בתורו, הציעו להם רק את "השטחים" שנכבשו  ב – 1967 תמורת הסכם שלום, הם נדחו בבוז.

הערבים לעולם לא יסכימו, להערכתי,  למה שנקרא בידי האמריקנים The two state solution לטעמם, אין מקום למדינה יהודית  – ואת זה צריכים להבין כל מי ששוגים, עדיין, באשליית השלום עם הערבים. הם אף פעם  לא יזנחו את "תורת השלבים" שלהם .

בנימין נתניהו הבין את זה – ולכן הוא ביקש לספח, במסגרת "הסכם המאה" על אתר את כל מה שהוצע לו במסגרת הסכם זה.  חלקים בממשלה הפריטטית התנגדו, כמו גם חלק ממנהיגי המתיישבים, וכעת אנחנו חוזרים כמעט לנקודת ההתחלה; משל לא חלפו עשרות שנים, ואין ספור ניסיונות פיוס, מאז 1967.

הממשלה השסועה והקרועה מבפנים מהווה איום, כמעט קיומי, לטעמי, על המשך קיומנו כאן.  ממש כמו ערב מעשה האיוולת שהוליד את הסכמי הדמים ב  - 1993, בניצוחו של ביל קלינטון, אנחנו שוב עומדים בפני מה שעלול להסתיים בקריסה מוחלטת של כל מה שנבנה פה בעמל כה רב מאז ראשית ימיה של התנועה הציונית.

הממשלה הרעה הזאת , לעניות דעתי, שהוקמה רק כדי להרחיק את  נתניהו מהגה השלטון,  עומדת, להערכתי, לעשות את הגדול שבפשעים שנעשו נגד העם היהודי מאז היותו לעם.

היא מבקשת לוותר על שליטתו בארץ מכורתו תמורת נזיד עדשים; כנגד הבטחה לשלום שאין כל סיכוי שיתקיים לאורך זמן.  מדינה פלשתינית ביהודה ובשומרון תהפוך את כל גוש דן לבן ערובה של ארגוני טרור. מיליוני "פליטים" ישבו על הקו הירוק וייחלו לחזור למקומות שאותם נטשו אבותיהם.

אני יודע שכל זה יקרה , כשם שזה קרה לאחר הנסיגה  מגוש קטיף ומצפון השומרון; ולפני זה ממקומות אחרים.

עוד באותו נושא:
מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו