הרב חגי לונדין
הרב חגי לונדין צילום: עמיחי לבון

עיני העולם כולו נשואות לטוקיו במעקב חרד ומודאג אחרי טבלת המדליות ובתוך העולם הזה גם אזרחי ישראל, ובין לבין גם הציבור הציוני דתי לא שוכח להתעדכן ברמה כזו או אחרת אחר התוצאות, אך לעיתים בליווי רגשות אשם על ההתעסקות בתרבות יוון והמערב.

על לבטי הנפש הציבוריים הללו, אם אכן יש כאלה, שוחחנו עם הרב חגי לונדין, ר"מ בישיבת ההסדר בשדרות, ראש בית המדרש באקדמית אונו, העוסק לא מעט בספריו והרצאותיו בסוגיית המתח שבין החול והקודש במשנת הרב קוק.

כבר בפתח דבריו מטיל הרב לונדין ספק במרכזיותה של האולימפיאדה בסדר יומם של הישראלים, על אף שהתקשורת מעניקה לאירועים הללו מרכזיות רבה ביותר. עם זאת הוא מבקש לנתח את התופעה:

"כולנו שמחים ומאושרים בהישגים של מדינת ישראל גם בתחום הספורטיבי, אבל צריך לסייג את הדברים בשלוש נקודות מרכזיות. הנקודה הראשונה היא שעיסוק מוגזם בנושא הגופני הוא לא מה שהיהדות מעלה על נס. אמנם צריך גוף בריא, אבל להפוך את זה לנושא שסביבו מכרכרים זה כבר עובר את הטעם הטוב. זו הסיבה שאנחנו לא קוצרים הרבה מדליות", מעיר הרב לונדין.

"הנקודה השניה והמרכזית היא שהרעיון האולימפי הוא תפיסה אלילית יוונית שמבוססת על מאבקי האלים בינם לבין עצמם, והטמעת הרעיון שאדם יצליח מתוך תחרות ומאבק באדם אחר. הרי לא מקבלים מדליה על מאמץ אלא על זה שאני ראשון. כדי שאצליח אני צריך שהזולת ייכשל. זה הרעיון שעומד גם מאחורי התסכולים האולימפיים. לאף אחד לא אכפת מהמאמץ שהתאמצת אם לא ניצחת ורמסת את השני. זו תפיסה נפשית שמושלכת על ההתנהגות היומיומית. לעיתים כשילד חוזר הביתה עם ציון על מבחן שואלים אותו כמה קיבלו האחרים...".

"הנקודה השלישית היא ההערצה והחיפוש אחר דמויות שיצליחו כדי שארגיש טוב עם עצמי היא חלק מתרבות הבידור שהאולימפיאדה היא חלק ממנה והיא מאוד מרכזית. העניין שספורטאי הגיע להישג וזה גורם לי נקודת אושר זה משהו קצת פתטי. הרי לא אתה הוא שקפץ לגובה ולא אתה שהשגת הישג כזה או אחר... מדוע בגלל שאני גר בבאר שבע והפועל באר שבע מנצחת אמור להפוך אותי לטוב יותר? יש כאן משהו קצת לא מובן".

עם זאת, מעיר הרב לונדין, "יש דברים שמשקפים את הגניוס הלאומי, כמו לדוגמא אם יש הישג מדעי הדבר מבטא את הגניוס היהודי והוא ממלא את ליבנו גאווה, אבל לחיות הצלחה דרך הצלחת שחקן בהוליווד זה משהו שזקוק לחשיבה".

"בוודאי שאפשר ליהנות מראיית משחק ולקחת את זה להיבט האישי של הרצון להתקדם בתחום הבריאות הגופנית, אבל ראוי שאדם יחפש את אושרו ושמחתו בדברים שהוא עצמו הולך ונבנה בהם ולא רק מביט על האחרים ומחפש שהם יעשו את העבודה בשבילו", אומר הרב לונדין ולקראת תום הדברים אנו שואלים אם העניין הלאומי אינו חשוב בהיבט זה, והוא משיב ומציין כי חשוב להתגאות בהישגים בעלי משמעות כמו פרס נובל בעוד עם העובדה שהאיראני זורק כדור ברזל טוב יותר מאיתנו נוכל להמשיך לחיות...