הרב חיים דרוקמן
הרב חיים דרוקמן צילום: ערוץ 7

יו"ר מועצת איגוד ישיבות ההסדר וזקן רבני הציונות הדתית הרב חיים דרוקמן יצא בקריאה דחופה לממשלת ישראל ולעומד בראשה נפתלי בנט לעצור מיידית את הקיצוץ הגדול בתקציב עולם הישיבות ולתקן זאת כבר בישיבת הממשלה ביום ראשון הקרוב.

"כפי שנשמע היום התקציב שצפוי להגיע ביום ראשון הקרוב לממשלה אינו כולל את הישיבות, ועשוי לפגוע באופן חסר תקדים בעולם הישיבות עד כדי סכנה לקיומו", אמר הרב דרוקמן.

"איננו אזרחים סוג ב' במדינה וזכותנו להתקיים בכבוד. התקיימנו בכבוד מקום המדינה בכל ממשלות ישראל לדורותיהן, ללא קשר לזהותו של העומד בראשן או להרכבן הקואליציוני ולא יעלה על הדעת שהממשלה הנוכחית עומדת להרוס את עולם התורה במדינת ישראל''.

הרב דרוקמן הדגיש בקריאתו: ''אני קורא לממשלת ישראל להתעשת במהרה וכבר ביום ראשון הקרוב לדאוג להעמיד תקציב מתאים על מנת שהישיבות תוכלנה להתקיים ולחיות ובכבוד. לא מדובר כאן בלוקסוס או במותרות, אלא בעצם קיומו של עם ישראל. אני מקווה מאוד שביום ראשון יובא לממשלה תקציב מותאם שיאפשר את המשך קיומו של עולם התורה".

בסעיף 30 בהסכם הקואליציוני שנחתם ערב כינון הממשלה הנוכחית בין מפלגת ימינה ליש עתיד, נקבע כי הממשלה תקצה בכל שנה תקציבים ליעדים ולמיזמים בתחומי החינוך, רווחה, התיישבות, תרבות, דתות, חקלאות, בריאות, ביטחון וחברה, בדומה לפעילות שבוצעה בתחומים אלה בשנים החולפות, כשמודגש כי ההסכמים הקואליציוניים יקויימו גם במצב של היעדר תקציב כפי שקורה כעת.

לפיכך, אמור היה תקציב הישיבות לשנת 2021 לעמוד על 1,224 מיליארד ש"ח בדומה לשנים 2018-2020. בפועל, בשל היעדר התקציב שולם לישיבות סכום שנמצא בבסיס התקציב בסך כ- 875 מליון ₪ בלבד, שהוא כ- 70% מתקציבן הרגיל אליו התווספו קיצוצים נוספים כשבסך הכל מדובר בקיצוץ כולל של 350 מיליון שקלים בתקציב הישיבות ובפועל מדובר בקיצוץ בשיעור של 55% בתשלום החודשי לתלמיד ביחס לשנת 2020.

גורמים בממשלה מסרו לערוץ 7 כי "ההערכה היא שלא יהיה קיצוץ משמעותי".

בהודעה ששלח ראש מטה איגוד ישיבות ההסדר, אורי פינסקי, בקבוצת וואטסאפ פנימית למנהלי הישיבות הוא כתב: "התקציב הולך לעבור בממשלה. לפי כל האינדיקציות שלנו אין בו את הסכום של 1.24 מיליארד לישיבות, כלומר קיצוץ של לפחות שליש בתקציב השוטף".

פינסקי קרא לחבריו להפעיל לחץ על ראש הממשלה נפתלי בנט וחברי מפלגת ימינה שיפעלו למען תקציב הישיבות. "זה הזמן להפעיל את כל הלחץ האפשרי בנושא", הוסיף. "מול ראש הממשלה שיעמוד על כך שהתקציב לא יפגע. מול ניר (ח"כ ניר אורבך, י"ג) ואחרים להפעיל לחץ כבד עד כדי להתנות את ההצבעה על התקציב בכך".