חיסונים
חיסונים צילום: ISTOCK

מגמת העלייה בתחלואה נמשכת, ומומחים במשרד הבריאות ממליצים על מתן מנת חיסון שלישית למבוגרים בני 60 ומעלה, או 70 ומעלה.

ראש הממשלה נפתלי בנט עתיד להודיע כי יתמוך בהחלטה זו במטרה לנסות לצמצם את התפשטות המגפה ברחבי המדינה. בנושא זה ביקשו לשוחח ניסים משעל וגיא פלג עם פרופ' דרור מבורך מבית החולים הדסה עין כרם.

פרופ' דרור מבורך טען בפתח השיחה כי ההחלטה לתת מנת חיסון שלישית למבוגרים היא "החלטה שלא בנויה על נתונים. היא בנויה על היגיון, על חששות, על אינטואיציה, שזה לפעמים כלים לגיטימיים. אבל היא לא בנויה על נתונים".

כמו כן, טען כי מטרת מנת הדחף היא "להוריד תחלואה ואני חושב שהאפקט יהיה זניח. אפקט על הורדת תחלואה הוא בעיקר על ידי התחסנות של אנשים חדשים, ולא מתן חיסון שלישי לאנשים שחוסנו".

כמו כן, ציין כי הוא נתן מנת חיסון שלישית למדוכאי חיסון, אך לפני כן הוא "בודק להם נוגדנים. אם יש להם נוגדנים נמוכים או אין אני נותן חיסון. אבל למה לתת באופן גורף לבני 70 ומעלה ש־70 אחוז אולי יש להם נוגדנים מצוינים?".

פרופ' מבורך ביקש להדגיש: "אני מכבד את ההחלטה, זה לא שאני חושב שעושים פה שגיאות קשות, אבל אני הייתי נוהג אחרת. אני חושב שהחיסון בטוח למדי בגילאים המבוגרים, אני לא חושב שאנחנו צפויים לצמיחת קרניים בראשם של מחוסנים שלישית. אני יותר מוטרד מחוסר מידע על האפקטיביות של החיסון לאנשים מחוסנים בשני החיסונים, שאולי לחלקם הגדול יש נוגדנים טובים".

עוד באותו נושא:

בהמשך, הסביר כי "צריך להוכיח שירידת הנוגדנים מלווה בירידה בתגובה לנגיף", וציין: "את זה אף אחד לא הוכיח. במקרה הזה הייתי מחכה לאישור ה-FDA".

כאמור, צוות טיפול מגפות ממליץ למשרד הבריאות לחסן בחיסון שלישי נגד נגיף קורונה את אוכלוסיית המבוגרים. ממשרד הבריאות נמסר כי הדעות נחלקו ביחס לגיל המחוסנים (בין 60-70). ההמלצה הועברה למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש שצפוי לקבל החלטה בימים הקרובים.

במהלך הדיון הוצג נתון מדאיג המצביע על ירידה ביעילות החיסון אצל בני 60 ומעלה מ-97% בחודש אפריל, ל-81% במהלך חודש יולי. בין המומחים עלתה השאלה האם לשנות את רף החיסון ולהעלות אותו לגיל מאוחר יותר, אך את ההכרעה בנושא עתיד לקבל מנכ"ל משרד הבריאות.

היום (חמישי) יקיים ראש הממשלה נפתלי בנט דיון בנושא יחד עם שר הבריאות ניצן הורוביץ וצמרת משרדו ושם תתקבל ההחלטה אם לצאת לחיסון שלישי.

העיתון 'ידיעות אחרונות' פרסם כי משרד הבריאות נערך באופן אינטנסיבי להתחיל במתן המנה השלישית לאוכלוסיית המבוגרת – כבר בשבוע הבא.

בתוך כך, אצל כ-2,000 ישראלים שכבר קיבלו בשבועיים האחרונים את החיסון השלישי נגד קורונה, לא התגלו תופעות חריגות או מיוחדות ביחס לחיסונים הראשונים.

מנתונים פנימיים של קופות חולים ובתי חולים, שנחשפו בעיתון 'ישראל היום' מתברר שהמנה השלישית של החיסון בטוחה וכי מרבית תופעות הלוואי בעקבות החיסון השלישי, כמו חום או כאבים באזור הדקירה של זריקת החיסון, חלפו לרוב כעבור שעות או ימים.

המנה השלישית של החיסון ניתנת בארבע קופות החולים ובבתי החולים הגדולים בארץ, במסגרת ההנחיות המיוחדות של משרד הבריאות למי שמערכת החיסון שלהם פגועה כמו מושתלי איברים, חולים עם חלק ממחלות הסרטן ואחרים - בכל הגילים.

עוד באותו נושא:
מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו