סלמאן זרקא בבני ברק
סלמאן זרקא בבני ברקצילום: דוברות

פרויקטור הקורונה ויו''ר 'מגן ישראל' הפרופ' סלמאן זרקא הגיע לביקור אצל רבני העיר בני ברק לאחר שביקר בשבוע שעבר בביתם של גדולי רבני ירושלים בכדי להסביר את נחיצות נטילת החיסון כנגד קורונה, בשל העלייה בתחלואה.

את הביקור פתחו הפרויקטור וצוותו בלשכת רבני העיר. לאחר דברי פתיחה של ראשי הדסק החרדי ב'מגן ישראל' אבי לוין ואליהו ארנד, אשר הציגו בפני הרבנים וראש העיר את נתוני התחלואה במגזר החרדי, ואת החשיבות של קריאת הרבנים לציבור ליטול את החיסון, העלה הפרופ' זרקא בפני הרבנים את הצורך החיוני בנטילת החיסון למי שנמצא בקבוצת סיכון ובגילאי 65+.

"החיסון מונע תחלואה קשה שבמקרים מסוימים אף יכולה אף לגרום למוות. נטילת החיסון באוכלוסיות אלו הוא הצלת חיים, לא רק בעצם השמירה על החיים, אלא גם באיכות החיים. ישנם אנשים שחלו קשה ועד היום לא חזרו לתפקד בצורה רגילה, את זה אפשר למנוע בנטילת החיסון שזמין כיום בכל קופות החולים".

כמו כן הדגיש הפרויקטור את החשיבות להיבדק בבדיקה מוסדית, "כיום ישנה תרופה מצילת חיים למי שחלה בקורונה, התרופה מועילה רק עד חמישה ימים מההדבקה, לכן חשוב מאוד שמי שחושש שחלה בקורונה ילך מיד להיבדק בבדיקה מוסדית שכן רק עם בדיקה זו ניתן לקבל את התרופה."

פרופ' זרקא אף חשף בפני הרבנים כי במהלך השבועיים האחרונים, מס' החולים מקרב הציבור החרדי הכפיל את עצמו פי חמישה, ''זהו נתון מדאיג מאוד, חייבים לעורר את הציבור ללכת להתחסן בחיסון המשולב."

רבה של העיר הרב חיים יצחק איזיק לנדא אמר: "כשאדם חלילה חולה הוא מנוע להתפלל וללמוד, כל העניינים הרוחניים נפגעים, אי אפשר לשים את הגוף בצד, אנחנו עובדים עם הגוף".

הרב סיפר לנוכחים כי הוא עצמו קיבל השבוע את החיסון המשולב: "פיקוח נפש דוחה את כל התורה כולה, הקב''ה מצווה אותנו 'ונשמרתם מאוד לנפשותיכם', צריך להילחם בתופעת המידע הכוזב נגד החיסונים, שגורמת סכנה לאנשים שחוששים להתחסן בשל כך."

רב העיר הרב שבח צבי רוזנבלט אמר: "החיסון נגד הקורונה הוא מתנה משמיים, אסור לנו להיות כפויי טובה כלפי הקב"ה, אומרים ה' יעזור, ה' כבר עזר ושלח לנו את החיסון, מחובתינו לנהוג לפי המלצות הרופאים ואנשי מקצוע שבדקו את הדברים וליטול את החיסון, זוהי חובה על כל אחד ואחד. כולם רואים שמאז הופעת החיסונים, המחלה ירדה, ודאי שזוהי ההשתדלות המחויבת מן התורה".

רבה הספרדי של העיר הרב מסעוד בן שמעון שנבצר ממנו להשתתף בפגישה, שיגר עם יו"ר הדסק החרדי ב'מגן ישראל' אבי לוין, מכתב שהוקרא ע"י ראש העיר אברהם רובינשטיין: "אני מבקש מכל האוכלוסייה המבוגרת והאוכלוסיה בסיכון גבוה לשמוע בקול הרופאים וללכת להתחסן בחיסון המשולב כנגד אומיקרון ושפעת. זוהי מצווה גדולה מאוד לשמוע בקול הרופאים, זה עניין של מצוות ונשמרתם".

בסיום הפגישה העלה ראש העיר את הבעייתיות שהתרופה 'פקסלוביד' נגד נגיף הקורונה, זקוקה לאישור של הרופא המחוזי, ולא די באישור רופאי המשפחה, מה שמקשה על קבלת התרופה. הפרויקטור רשם את הדברים, והבטיח לטפל בנושא במהירות האפשרית.

לאחר הפגישה עם רבני העיר, המשיכו ראשי הדסק החרדי והפרופ' זרקא, יחד עם אבי בלומנטל ומני חדד יועצי משרד הבריאות למגזר החרדי, למרכז הארצי של 'עזר מציון' שם פגשו את יו''ר הארגון, הרב חנניה צ'ולק, ואת זאב פרוינד, מנהל מערך החרום של הארגון.

הרב צ'ולק הציג לפרוייקטור את הפעילות המקצועית וההתנדבותית העניפה שהוביל הארגון בתקופת הקורונה: סיוע מקיף ומותאם לאתגרי התקופה לאוכלוסיות הנעזרות ע"י הארגון לאורך השנה כולה, כמו חולי סרטן, אנשים עם צרכים מיוחדים, קשישים ומתמודדי נפש, השאלת מחוללי חמצן רבים שנרכשו במיוחד לאור הצרכים, הפעלת מערך ארצי של מתנדבים שבשיתוף עם הרשויות המקומיות וקופות החולים סייעו בחלוקת מזון ותרופות במהלך הסגרים, לחולים, לקשישים ולמבודדים, ועוד.

פרופ' זרקא הביע את הערכתו לעשייה הכללית של הארגון ולפעילות המיוחדת במהלך הקורונה והדגיש את חשיבות ארגון עזר מציון למערכת הבריאות בישראל.

לאחר מכן הגיע הפרופ' זרקא לביקור באירגון 'חברים לרפואה'. המנכ''ל הרב ברוך ליברמן והסמנכ''ל איציק לבל סיפרו לפרויקטור על הארגון שמציל תרופות שהחולים סיימו להשתמש בהם, אורזים אותם מחדש בפיקוח רוקחים מוסמכים, ומחלקים אותם למעוטי יכולת חינם אין כסף.

פרויקטור הקורונה הפרופ' סלמאן זרקא אמר לאחר הביקור: "זו לא הפעם הראשונה שאני מבקר בב''ב, אך נפעמתי הפעם לראות את מפעלי החסד בעיר ואת הדאגה הכנה של הרבנים לציבור התושבים. רק בשיתוף פעולה נצליח למנוע תחלואה בקרב האוכלוסיה המבוגרת".