שיבא
שיבא צילום: דוברות

שני החוקרים המובילים שחתומים על מחקר בבית החולים שיבא, מקבלים מימון כספי מפייזר למחקרים שלהם, כפי שעולה ממסמך של כתב העת המדעי המוביל ניו-אינגלנד ג'ורנל אוף מדיסין, שפרסם את המאמר על המחקר. כך דיווח כתב הבריאות של חדשות 12, יואב אבן.

בשבוע שעבר פרסמו בשיבא את המחקר הסרולוגי הגדול שלהם, על פיו למי שיש מספר גבוה של נוגדנים פחות נדבק בעצמו, ופחות מדביק אחרים.

המחקר החשוב הוצג לראש הממשלה בנט ועמד בין היתר במוקד קבלת ההחלטה על מתן מנה שלישית לקבוצות סיכון, החלטה שבטווח הארוך שווה לפייזר הרבה כסף.

הערב נחשף כי פרופ' גילי רגב יוחאי שהובילה את המחקר מטעם שיבא, הצהירה בפני כתב העת שמבקש לדעת אם יש ניגודי אינטרסים פוטנציאליים, שהיא אכן מקבלת מימון מפייזר, וכך גם פרופ' מארק ליפשיץ - שהוביל את שיתוף הפעולה במחקר עם אונ' הרווארד בארה"ב.

עוד באותו נושא:

בבית החולים שיבא מבהירים כי מדובר במימון למחקרים אחרים ולא למחקר הספציפי הזה, ולכן אין עם זה שום בעיה. גורם בכיר במערכת הבריאות אמר "שלא יבלבלו את המוח, בשורה התחתונה הם מקבלים מימון מפייזר, והציבור צריך לדעת את זה כי אמון הציבור הוא קריטי"

בדיווח הודגש כי קבלת מימון באופן כזה למחקרים אחרים הוא דבר לגיטימי בעולם האקדמי, כל עוד החוקרים מצהירים על כך. כמו כן דווח כי גם פרופ' רן בליצר שעושה מחקרים על החיסונים של פייזר, מקבל מפייזר מימון למחקרים אחרים שעורך המכון, לא המחקרים על החיסונים (המימון הוא למכון, לא לפרופ' בליצר אישית).

הבעיה נאמר בדיווח היא החשש לפגיעה באמון הציבור בחיסונים, ולא בחיסונים עצמם. יש להדגיש כי החיסונים עברו מחקרים וניסויים רבים והם נחשבים ליעילים ובטוחים, ולכן חשוב ומומלץ להתחסן, גם במנה השלישית.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו