ד"ר חיים משגב
ד"ר חיים משגב צילום: עצמי

תמיד חשבתי שעקרונות המשטר הדמוקרטי נהירים לי; לא עוד. כששמעתי את שרת התחבורה מפטירה לעבר חבר כנסת ששאל אותה מדוע תחנת הרכבת בנתב"ג לא נסגרת, כדי למנוע ערבוב בין נוסעים, חולים ולא חולים

שמדובר בהגנה על המשטר הדמוקרטי בישראל, הבנתי שיש משהו דפוק, אינהרנטית, בממשלה שאין בה ראש שנשען על תמיכה ציבורית. דבריה של מירב מיכאלי נאמרו בעמידה תוך כדי יציאתה מאולם המליאה. שמעתי את הדברים במו אוזני וכבר אז, לפני כמה שבועות, ידעתי שבחגי תשרי מיליוני אזרחים יצטרכו, אולי, לבלות בבתיהם.

אינני יודע אם מיכאלי אמרה את מה שהיא אמרה לאחר התייעצות עם חבריה בממשלה, או בהסכמה עם ראש הממשלה, אבל בדבר אחד אני בטוח: השלומיאליות חוגגת בכול. למן הרגע הראשון, נראה היה לי שההגה לא נמצא בידיים אמיצות.

עקבתי אחר השרים, כל אחד בתחומו, ומצאתי רפיון וחפיפניקיות. יאיר לפיד, לדוגמה , בכלל עושה שבת לעצמו. הוא החליט שלא להגיע לישיבות קבינט הקורונה. אבל לא רק הוא. כל שר עשה בתחומו ככל העולה על רוחו כשמעל מרחפת, על פי התרשמותי, רוחם של מנסור עבאס ואחמד טיבי.

עוד באותו נושא:

הדיונים בוועדות הכנסת מתנהלים באווירה של דורסנות קואליציונית. חוקים מתקבלים, לא אחת, במהירות שיא כשהשיקול המרכזי, להבנתי, הוא יכולתה של הקואליציה לגייס רוב בנקודת זמן כלשהי. דיון ציבורי של ממש לא מתקיים - אבל השיא, להערכתי, עוד לפנינו.

אם בוחנים את תקציב המדינה, מוצאים בו שמי שישלם את מחיר ההסכמים הקואליציוניים יהיו דווקא השכבות שאין להן. מיסים עקיפים פוגעים, בעיקר, בהן. לא צריך להיות מומחה גדול לכלכלה כדי להבין שבתחבורה ציבורית לא משתמשים אלה שיש להם. רק מיסים ישירים עושים צדק עם הכול.

אבל כל אלה, עדיין, תקלות שחברה בריאה יכולה לעמוד בהן. חובבנות ניהולית, את זה עוד אפשר יהיה לתקן לאחר שהממשלה המכהנת כעת תעבור מן העולם; אבל לא את הקריסה שמתרחשת בגבולותינו. בשכונה הרעה שבה אנחנו נמצאים, מי שלא מכה בחזרה בעוצמה נתפס כמי שירא מפני הילדים האחרים בשכונה; וזה רע.

היעדר התגובה על ירי טילים משדר חולשה; ממש כמו ההתבטאויות של השר לביטחון פנים בהקשר לפרעות שהערבים ביצעו ביהודים בלוד, ברמלה , בעכו ובמקומות אחרים. הרפיסות ניכרת בכול. כשהרוב הקואליציוני נשען על שתי מפלגות ערביות שגורסות שאין מקום למדינה יהודית על שטח כלשהו, אין לצפות לתגובות אחרות. הניסיון לפייס את המפלגות האלה הוא ניסיון נואל.

מכאן גם קצרה הדרך לטיפול מפלה של רשויות אכיפת החוק בעבירות בנייה. עשרות אלפי בתים שהוקמו בניגוד לחוק בנגב, בגליל, ביהודה ובשומרון בידי ערבים נשארים על תילם; בעוד שכל קרוואן שמציבים יהודים זוכה מיד לטיפול. וגם זה סימפטום של חולשה שהולכת ומתפתחת למחלה כרונית.

ואני לא נלאה מלחזור ולומר את הדברים; העם היהודי עלול לאבד שוב את אחיזתו במקום שבו אבות-אבותיו התנחלו לפני אלפי שנים. צריך לומר את זה. מדינה שנותנת מקום בצוות הניהולי לגורמים שלא רוצים בהמשך קיומה כמדינה יהודית, אין לה תקומה.

אינני יודע מתי תגיע ההתפכחות, אבל צריך לקוות שכאשר היא תגיע, זה לא יהיה מאוחר מדי.הטרלול

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו