ראש יהודי
ראש יהודי צילום: ראש יהודי

יחד עם חמשת ילדיהם, פתחו רות ועובדיה פרנק בית פתוח לתושבי העיר תל אביב, כחלק מפעילותם במרכז ראש יהודי.

הם מלווים תושבים רבים בעיר, מארחים אותם בשבתות ומקנים להם הזדמנות ליצירת חוויה מחברת ומגשרת בין העולמות. את השליחות הם רואים כהזדמנות "לפתוח דלת לעולם התורה לאנשים שלא באו מרקע תורני".

מה אתם עושים בפועל כשליחים?

עובדיה מלמד תורה בראש יהודי ולומד חברותות עם חבר'ה אחד על אחד. כמשפחה אנחנו מארחים חבר'ה בסעודות שבת וחג, משתדלים להיות 'בית פתוח' נעים וכיפי שמרגישים בו בנוח להביא את מי שאתה, להרגיש אהבה אמיתית בחינם, ללמוד יחד סביב שולחן השבת, לשאול שאלות ולגלות שאנחנו כל כך מחוברים אחד לשני ולאבא שלנו המשותף. מעבר לזה אנחנו מלווים את החבר'ה ביומיום, זמינים להתייעצויות מהחיים, יוצאים יחד לטיולים ומפגשים קהילתיים ולומדים יחד, מתוך החיים עצמם, מהי קרבת אלוקים.

מה מספק אתכם בפעילות שלכם?

הקשרים שנוצרים עם האנשים המיוחדים האלה. שמעיזים לשאול את עצמם שאלות שעשויות להיות גורליות עבורם ולתהות על סוגיות ליביות בחיים העמוסים האלה, של כולנו.

מספק וממלא אותנו לקבל ברכות מרבנים גדולים שרואים בפעילות פה עבודה קדושה. שמחזקים את ידינו ומספרים כמה הם מתפעלים ממה שהם רואים פה. וואו, זה חזק. זה נותן לנו מלא כוח.

לפעמים אחרי ארוחת שבת שמסתיימת באחת או שתיים בלילה, ואנחנו לכאורה אמורים ליפול שדודים אחרי כל ההכנות לשבת ביום שישי והאירוח עצמו, אנחנו פשוט לא מצליחים להירדם ו'לסגור את היום'. יש עוצמה בסעודות האלה. אתה מגלה דרך אנשים מהי שבת בעצם. דרך זה שהם נפגשים איתה בפעם הראשונה באופן הזה, המשפחתי והקהילתי ולעיתים קרובות גם ההלכתי. הפידבקים מחבר'ה עצמם מאוד מאוד מחזקים. אנשים שולחים הודעות אחרי שבת כמה זה מילא אותם ואיך הם לא האמינו שיהיה להם קל לשמור שבת עד מוצ"ש וללמוד תורה עד שתיים בלילה. זה נותן המון כוח. אנחנו מרגישים שאנחנו במקום הנכון.

מה אתם אוהבים בשליחות שלכם?

אנחנו מודים על הזכות לחיות לצד אנשים שהם בתנועה, בתזוזה. אנשים שלא 'הגיעו' ונוח להם וזהו. אנשים שמעיזים להתקדם ולשנות בחיים שלהם דברים מהותיים. אוהבים את החובה שמוטלת גם עלינו 'להיות בתשובה'. זאת אנרגיה מדבקת.

אנחנו אוהבים את זה שראש יהודי משאיר אותנו בתודעה של כלפי חוץ, אל העולם. אני חושבת שבשנינו היה קיים הפחד או החשש שנתמסד, ייוולדו לנו ילדים ונגור איפשהו ויהיה לנו טוב ונשכח את האידיאלים ואת ה'חובות המוסריות' שלנו, לתת מעצמינו לעולם אשר ברא אלוקים לעשות. הודות לראש יהודי זה עוד לא קרה ב"ה ואנחנו מתפללים שזה לעולם לא יקרה לנו.

לא מפחיד להגיע לגור בתל אביב?

"אני חושבת שלפעמים דתיים חוששים מהתגובות של התל אביבים לאורח החיים של אדם דתי, במיוחד אם הוא שכן בבניין. היום אני מרגישה ההפך" מספרת רות. "יש הרבה עוצמה בלחיות כאישה דתייה בלב תל אביב. אפילו רק להסתובב עם כיסוי ראש, או רק לעלות לאוטובוס עם כמה ילדים – תמיד הבחירה שלי לחיות חיים של תורה היא מעל פני השטח, גלויה ומזמינה תגובות. הרבה יותר תגובות חיוביות משליליות אגב".

כעת יוצא מרכז ראש יהודי במיזם חדש עבור זוגות בני תורה, אברכים ועובדים, להגיע לגור בתל אביב ולפעול בעיר כשליחים שיפיצו את אורה של תורה ואהבת ישראל.

אם גם אתם מעוניינים להגיע לשליחות מיוחדת, ליצור גשר בין העולמות ולהיות בית למי שמבקש לגלות את עולם היהדות, מרכז ראש יהודי מזמין אתכם ליצור קשר ולהצטרף לפרויקט השליחים.

לפרטים נוספים ויצירת קשר לחצו כאן.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו