היו"ר רם שפע
היו"ר רם שפע צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

יו"ר סיעת העבודה בכנסת, חבר הכנסת רם שפע, הוא גם יו"ר הועדה שבעבר נקראה הוועדה למאבק בנגע הסמים והאלכוהול. עם זאת הוא מקדם תכנית לגליזציה של קנאביס. שוחחנו אתו על הקשר בין השניים.

את דבריו פותח חבר הכנסת שפע בדגש אודות שמה של הוועדה שכבר אינו מגדיר את הדבר כמאבק אלא כהתמודדות וכבר לא כולל את המילה 'נגע', "במה שנוגע לקנאביס זה לא נגע", הוא אומר.

עוד באותו נושא:

את דבריו מחלק חבר הכנסת שפע למספר סוגיות שיש לטפל בהן והראשונה היא הקנאביס הרפואי שעבור למעלה ממאה אלף חולים הוא הצלת נפשות. בהקשר זה מציין שפע כי לא תמיד הקונצנזוס סביב מתן הקנאביס הרפואי היה רחב כל כך ובעבר היו חששות מהשלכות של ההיתר.

בסוגיה זו של הקנאביס הרואי יש לכלול ברפורמת הקנאביס שעליה עמל חבר הכנסת שפע סעיפים מוגדרים באשר לחומר הכלול בכל תרופה, על מנת לוודא שהתרופה לא תפגע בחולים וגם תימכר בעלויות מאוזנות.

"הסוגיה השנייה היא סוגיית אי ההפללה", אומר ח"כ שפע ומתייחס להצעת החוק של חברת הכנסת שרן השכל שנועדה רק למנוע הפללה של המשתמשים ולייצר מצב בו ניתן יהיה להטיל קנס על משתמש אך לא יהיה מדובר בעבירה שבגינה הולכים לכלא, כלשונו.

באשר להבדל בין הצעתו שלו לזו של חברת הכנסת השכל, אומר שפע כי לא ניתן עוד לעצום עיניים ממצציאות של כמיליון וחצי צרכני קנאביס בישראל, ואת הדבר יש להסדיר. חלק מההסדרה נוגע לתכנית חינוכית מול תלמידי בתי הספר, חלק מההסדרה נועד למנוע רווחים שמשולשלים כעת לכיסיהם של עבריינים ולא לקופת המדינה, חלק נוגע להיבטים של נהיגה תחת השפעת קנאביס ולהיבטים של אופן ודרכי מכירת החומר.

חבר הכנסת שפע מבהיר כי בכוונתו להמשיך ולשמוע מומחים שונים לקראת הצגתה של תכנית הלגליזציה שלו, וכשהוא נשאל אם לא סימן את המטרה, הלגליזציה, לפני ששמע מומחים שאולי יכוונו אותו לאפיק הפוך, הוא משיב ומציין כי מזה שש שנים הוא עוסק בתחום, עוד קודם להיותו חבר כנסת, ולדיוני הרפורמה הוא מגיע עם ידע רב ועמדה מגובשת.

עוד מספר שפע על הישיבה המיוחדת שבה השתתף עם חברי סיעת 'הציונות הדתית' שבהיעו בפניו את עמדותיהם ושמעו את עמדותיו שלו. בדבריו הוא שמבח את חבר הכנסת סמוטריץ' על הנכונות להטות אוזן למצוקת משתמשי הקנאביס, ולדבריו מהישיבה עלתה הסכמה שמהלך של טיפול בבעיה לא יוכל להסתכם באי הפללה בלבד, אלא בטיפול בהשלכותיו הרחבות יותר של השימוש בקנאביס. עוד הוא מספר כי בישיבה גילה כי גם במפלגת הציונות הדתית "אין שם קונצנזוס. חלק מהח"כים שם סבורים שהמדינה לא צריכה להתערב בחיי הפרט חלק מתנדנדים וחלק מתנגדים".

המשכנו ושאלנו אודות עדויות שהגיעו מרחבי העולם לוועדה בעבר, עדויות שסיפרו על תוצאות הלגליזציה הכוללות עליה בפשיעה, נהיגה מסוכנת, תלמידים מנותקים בבתי הספר ועוד. שפע מצידו קובע כי המידע שהגיע לוועדה ממדינות שחוקקו לגליזציה הפוך לחלוטין. "ברוב מדינות העולם שבהן עשו לגליזציה בעשור האחרון יש ירידה דרמטית בשוק השחור. לדוגמא בקנדה המדינה מרווחיה מיליארדים מחמישים אחוז מהשוק הזה. רוב המדינות לא מדווחות על עליה בפשיעה. בנוסף, ברוב המדינות לא הייתה עליה בצריכה עצמית".

על החשש מפגיעה בנוער אומר ח"כ שפע כי הצעתו כוללת לגליזציה של שימוש החל מגיל 21, לאחר גיל השירות הלאומי או הצבאי, ואם נדמה שהלגליזציה בגיל מסוים תביא לעלייה בשימוש בקרב בני נוער צעירים יותר, הרי שמדובר ב"שאלה פילוסופית שנוגעת גם לפרקטיקה", ובעיניו כלל לא בטוח שזו תהיה התוצאה, שכן השיח שייפתח במערכת החינוך על השלכות הקנאביס, השפעות פסיכואקטיביות ועוד תייצר להערכתו מודעות וזהירות, בעוד כיום אין בידי הנוער את המידע הדרוש ולעיתים דווקא האיסור גורר אותם להתנסויות. על ההשפעות הצפויות בצבא, אומר חבר הכנסת שפע כי "המציאות הזו כבר היום קורית, בוודאי אצל מילואימניקים אבל גם אצל סדירניקים וכולם יודעים את זה", ולטעמו יש להתמודד עם התופעה בעיניים פקוחות ומתוך נהלים ברורים ולא להתעלם מקיומה ולהתכחש לה.

האם הרפורמה שהוא מקדם בעלת סיכויים רבים יותר מהצעתה שחל חברת הכנסת השכל, הצעה שנפלה בעקבות התנגדות גורמים בקואליציה? חבר הכנסת שפע משוכנע שכן והוא מציין כי על מנת להגיע לאישורה של הרפורמה הוא נפגש עם "כמה שיותר אנשים וסיעות בבית, כמה שיותר משרדי ממשלה וזו הדרך שתוכל להביא להבנה שמערך רחב הוא הפתרון, בניגוד להצעה שלה שהיא מצומצמת יותר".

להערכתו הצבעות הנגד האופוזיציוניות, שכעת אינן ענייניות, תיפסקנה לאחר הפגרה. לדבריו כך רומזים לו חברי אופוזיציה, וברוח זו הוא משער שניתן יהיה לגבש רוב שיכלול גם חברי אופוזיציה ולא רק להסתמך על חברי קואליציה.

באשר לעמדת ראש הממשלה, נפתלי בנט, אומר שפע: "גם ראש הממשלה אדם קשוב ואחראי". עוד הוא מזכיר כי מהלך אי ההפללה כצעד לקראת לגליזציה של קנאביס הוא "חלק מההסכם הקואליציוני מול תקוה חדשה". לטעמו גם חברי כנסת מהימין יתמכו מתוך תפיסת עולם הדוגלת בחופש לאזרחים.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו