היהלומן אבי טביסל התארח באולפן ערוץ 7 וסיפר על המקום המיוחד אליו הגיע דווקא מחיבור של שתי אהבות גדולות שלו - יהלומים וירושלמים.

טביסל, בעלי חברת IDC מספר סיפור מיוחד ונדיר שלא נשמע כל יום, על משפחה של אנשים מוכשרים שקשורים במקצוע שלהם באופן כל כך עמוק וגורלי. הקשר שלהם ליהלומים עובר במשפחה מתקופת מלחמת העולם השנייה. אבי טביסל, אמה טביסל דניאל טביסל ויעל טביסל קלוגמן שלושה דורות שמנהלים את חברת IDC – המרכז לתכשיטים ויהלומים מהגדולים בישראל.

הכל החל מסיפורו המיוחד של אבי המשפחה. ״כשאבי היה בן ארבע הכניסו אותו לבית יתומים בפולין, לאחר שהוריו נפטרו. היה אדם מחסידי אומות העולם שנהג היה לבוא לבית היתומים לקחת משם ילד אחד, וללמד אותו מקצוע במשך שנה, ואחר כך היה שם אותו במפעל כדי שיתחיל במסלול חייו. כשהנאצים נכנסו לפולין הוא הוחבא על ידי אשתו של אותו אדם שאהבה אותו ממש כמו בן וכשאי היה אפשר עוד היא נתנה לו שקית של יהלומים - וזה ישמור עליך. היהלומים הצילו אותו. הוא עבר ממקום למקום והצליח לברוח מהנאצים ליערות. בכל צומת שהיתה לו בעיה אחד היהלומים פתר לו את הבעיה״, מספר טביסל.

״כשהוא הגיע לישראל היה ברור לו שהוא ממשיך בתחום הזה ומצא עבודה אצל אחד מבעלי המלאכה הותיקים בארץ שלימים בנו עבד אצלי. אני גדלתי ברחוב נחלת בנימין סמוך לבורסת היהלומים הישנה. אבי עבד בבית ואני מאוד אהבתי לעזור לו וכך התחברתי למקצוע בכל נימי נפשי״, הוא מוסיף.

לדבריו, ״מצד אמי אני דור שביעי בארץ וסבי הוא מבין בוני שכונת ׳זכרון משה׳ בירושלים. הוא היה גר באזור בשער שכם והיו לו שתי חנויות. בפרעות בשנת 1929 הוא ברח משם ואז עבר ל׳זכרון משה׳. כמו שהיהלומים בנימי נפשי כך גם ירושלים״.

לטביסל היה חלום ייחודי. ״אני חלמתי תמיד לייצר משהו שיערב את היהלומים בירושלים. הקב״ה גלגל אותי להיות שותף לאחד הפרוייקטים החשובים והנעדרים - סינון העפר בהר הבית. מה שהחל בוואקף שזרק את העפר הזה. אני לקחתי את היוזמה והייתי ספונסר של המקום כי זה משך אותי נפשית. וכך חיברתי את הזהב, המתכת הכי יקרה בעולם, היהלום שהוא האבן הכי יקרה בעולם והאבן הכי עתיקה בהר הבית״.

הוא יצר את קולקציית "מוריה". ״מוריה מספרת את סיפורי התנ"ך ורגעים מרכזיים מההיסטוריה היהודית. הקולקציה הינה היחידה מסוגה בעולם, ומורכבת מאבנים מקוריות מהר הבית המשובצות ביהלומים וזהב. פריט מיוחד שנוצר הוא - שחזור תמונת הצנחנים המפורסמת עוד מימי מלחמת ששת הימים, אבן מהר הבית עליה גלופה גדולה של שלושת הצנחנים משובצת זהב״.

״ייצרנו קולקציות של תכשיטים שבחלומי ראיתי אנשים עונדים את זה. מדובר בתכשיט שונה מכל דבר אחר והוא מאוד מושך את העין והסקרנות. כל רוכשת מקבלת חוברת שמסבירה את כל ההיסטוריה עד לימינו. בתוך העיר העתיקה הקב״ה זימן לי למצוא בניין ייחודי ועצמאי ובניתי שם גלריה שבה מוצגת הקולקציה״, הוא מסכם.