קומי אורי
קומי אורי צילום: אברהם שפירא

ראשי היישוב יצהר ואנשי המועצה האזורית השומרון הגיעו לסיכום עם גורמים בכירים במערכת הביטחון ולפיו יבוטל צו שטח צבאי סגור שהוטל על המאחז קומי אורי בשנתיים האחרונות.

התנאי לביטול ההגבלות הוא חודש שלם של שקט בגבעה, במהלכו לא יהיו הפרות יזומות של הצו והפסקה מוחלטת של האלימות כלפי כוחות הביטחון.

במכתב לתושבים כתבו ראשי היישוב יצהר: ''אנו שמחים לבשר כי בשעה טובה הגענו להסכמות עם גורמים ביטחוניים כי במידה ויישמר השקט בקומי אורי לתקופה של חודש ימים, יסכימו גורמי הביטחון לרדד את ההגבלות על הגבעה ובכך יבוא בעזרת ה' הסוף לסבל המשפחות המתגוררות בה".

ביישוב ביקשו להסיר את ''המצור'' על הגבעה כבר כעת אך "לצערנו עמדתנו זו לא התקבלה בין היתר בעקבות החומרה בה תופסים במערכת הביטחון את ירי זיקוקים, והשלכת בקבוקי צבע ואבנים בתחומי הגבעה לעבר לוחמי המג"ב בחודש האחרון. עמדת מערכת הביטחון היא כי רק לאחר חודש של שקט ירודדו ההגבלות.

"לאור זאת אנו משוכנעים כי בידנו לגרום לרידוד ההגבלות כבר בתום חודש ולהסרה מוחלטת של צו האלוף בהמשך. 'שקט' על פי גורמי הביטחון משמעותו הפסקת תקיפת כוחות הביטחון בגבעה, בדרך אליה וממנה. רק אתמול הותקפו שוטרי המג''ב בגבעה באבנים ובקבוקי צבע''.

ראשי יצהר מציינים כי במערכת הביטחון סירבו בתחילה לשמוע על ביטול מיידי של הצו "שטח צבאי סגור" בעקבות ירי הזיקוקים לעבר השוטרים, "בזכות מאמץ גדול שלנו יחד עם ראש המועצה ורב הישוב הצלחנו להביא את גורמי הביטחון לעמדה הנוכחית. תושבי הגבעה עודכנו בדברים ואנו מקוים כי נצליח לצעוד יחד בדרך לסיום הצו".

נציגי גבעת קומי אורי מסרבים מצידם לסיכום שהושג ואומרים: "לצערנו הרב אין לנו אמון במערכת הביטחון שמטילה מצור אכזרי וחסר תקדים על הגבעה, בענישה קולקטיבית שלא הפעילה מעולם כלפי האויב הערבי.

"אנחנו חוששים שמדובר בעוד ניסיון של גורמים שונים למסמס את המאבק הציבורי והפוליטי שהתעורר לאחרונה, נגד הצו האכזרי והדרקוני שמוטל על הגבעה, בהונאת הציבור בהבטחות שווא.

''אנו קוראים לציבור שתומך במאבקנו, שלא לקנות את הספינים האלו, ומבקשים מכל מי שיכול לעשות ככל יכולתו להסרת המצור הנפשע באופן מיידי מגבעת קומי אורי, שיאפשר לנו לפתח את המקום, לאכלס משפחות חדשות ולהמשיך לפעול ליישוב הארץ ללא הגבלות''.

אנשי קומי אורי הוסיפו: ''כעת מתברר שגם במערכת הביטחון מודים כי מדובר בענישה קולקטיבית על אירועים שאינם קשורים לתושבי הגבעה, ומטרת הצו היא להשתמש במשפחות קומי אורי כבנות ערובה לשמירת השקט באזור''.