מפגש רבנים ב"קומי אורי"
מפגש רבנים ב"קומי אורי" צילום: ארגון רבני הארץ הטובה

ראשי היישוב יצהר וראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן הגיעו לסיכום עם גורמים בכירים במערכת הביטחון ולפיו תתאפשר כניסה חופשית למאחז קומי אורי לאחר שנתיים שבהן מוטל על המקום צו שטח צבאי סגור.

על פי הסיכום, קבלת תושבים בגבעה תיעשה לפי "החוקים הנדרשים והנהוגים ביישוב יצהר". תושבי הגבעה התחייבו להתנגד לאלימות ''ויעשו ככל יכולתם למנוע אותה''.

כל בנייה חדשה במאחז תיעשה בתיאום עם המזכירות של יצהר. עוד נקבע בהסכם כי ''נציגים מטעם 'קומי אורי' והמזכירות יהיו נוכחים במידת האפשר בפגישות הרלוונטיות מול מערכת הביטחון וגורמי הממשלה''.

הודעות לתקשורת מטעם גבעת קומי אורי ואנשיה יפורסמו בתיאום עם דובר היישוב יצהר, וכן ''כל פעילות יזומה בנושא הגבעה תהיה לאחר שיח מול מזכירות היישוב. תושבי הגבעה יעדכנו בדבר את הגורמים האחרים בשטח''.

צילום: חופשי

כחלק מהסיכום, מזכירות יצהר תקרא לבטל לחלוטין את הצו ''שטח צבאי סגור'' בקומי אורי, ותבקש מראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן לפעול לביטול הצו.

במסמך ההסכם הובהר כי תכניו מחייבים את כלל התושבים של קומי אורי, "ובאחריות הנציגים החתומים לעדכן את שאר התושבים''. את המסמך המלא הפיץ אריאל דנינו, תושב קומי אורי, בקבוצת הוואטסאפ של התושבים.

נזכיר כי לפני מספר חודשים התחייבו תושבי קומי אורי לפעול נגד גילוי אלימות, מה שאיפשר לראשי יצהר וראש מועצת שומרון דגן לפעול להקלה משמעותית בתנאי הכניסה לגבעה.

עוד באותו נושא:

במזכירות יצהר פרסמו הודעה לתושבים שבה בישרו: ''אנו שמחים לעדכן כי בשעה טובה לאחר מאמצים אדירים בתקופה האחרונה מול מערכת הביטחון, החל מאסרו חג סוכות, יחול שיפור משמעותי במרחב גבעת קומי אורי.

"תודה גדולה לראש המועצה יוסי דגן ולרב הישוב על הסיוע והמאמצים בעניין. חשוב לציין, כי ההבנות שהושגו עם תושבי הגבעה סייעו מאוד מול מערכת הביטחון כדי להגיע להישג הנוכחי''.

עוד אמרו ביצהר: ''אנו מלאי תקווה שכולם יעמדו בסיכומים בכדי שהמצב לא יחזור לקדמותו ונוכל להשקיע מאמצים לביטולו המלא של הצו''.

תגובת קומי אורי: ''לפני למעלה מחמישה חודשים קרא לנו יוסי דגן למשרדו וביקש שנחתום על מסמך סיכום מול היישוב יצהר. חתמנו ללא כל בעיה מכיוון שכל הסעיפים היו מוסכמים עלינו מאז ומתמיד, ולא היה בהם כל חידוש.

''לאחר זמן התברר לנו שגורמים במזכירות יצהר הונו אותנו וממשיכים לפעול מאחורי הקלעים לסיכול המאבק על המצור על קומי אורי, גם לאחר שהצבא הביע את רצונו להסיר את המצור. התנהלות כפולה זו הובילה בין השאר להתפטרות מחצית מחברי המזכירות.

''בעקבות כך, החלטנו לצאת למאבק ציבורי, ובסיוע של מטה המאבק ותושבים רבים מהיישוב ותומכים רבים מבחוץ הצלחנו להוביל מאבק נחוש ולרתום עשרות רבנים, חברי כנסת וגופים נוספים כדי לפעול להסרת המצור, על אף ניסיונות של גורמים כאלו ואחרים לחבל במאבק מטעמים פוליטיים.

''הניסיון מצד אותם גורמים להציג את הסרת המצור כהישג שהתרחש בזכותם, בשעה שבפועל ניסו להכשילו בכל דרך, הינו גניבת דעת מאוסה'', לשון התגובה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו